Sedem zápasov bez víťazstva. Ružomberok sa výsledkovo trápi

Tréner Ján Haspra mladší: „…už je toho na nás moc.“

V 8. kole Fortuna ligy remizovali futbalisti Ružomberka so Sereďou 1:1. Nebol to futbal, ktorý by zabával. Hostia hrali typicky, ako sa hrá vonku. Pozorne bránili, a keď to situácia umožnila, vyrazili do opatrného útoku. Domáci sa však prezentovali prakticky rovnakým spôsobom.

Hra na víťazstvo

„My sme dnes podriadili všetko úspešnému výsledku. Nachádzame sa v nie dobrej situácii, takže bolo jasné o čo nám asi pôjde. Organizovanou, poctivou defenzívou sme sa chceli súperovi pokúsiť zabrániť, aby nám dal gól, to sa nám prvý polčas darilo,“ komentoval predvedený výkon na ihrisku tréner MFK Ružomberok Ján Haspra mladší.

Najmä medzi šestnástkový futbal, s množstvom súbojov v strede poľa a sporadickými príležitosťami pred bránami jedného alebo druhého tímu nebol tým, ktorý by zdvíhal zo sedadiel.

„Chápem, že divákom sa to veľmi páčiť nemohlo, ale, bohužiaľ, naša situácia je ťažká,“ odôvodnil to Haspra.

Trafil Gerec loptu alebo kopačka jeho hlavu? Futbal prináša rôzne dvojzmyselné momentky. Autor foto – Rudolf Maškurica.

Sporadické strelecké pokusy brankári zlikvidovali, a tak sa čakalo na nejaký moment prekvapenia. Ten v 28. minúte vyrobili Kostadinov so Zsigmundom. Pri priamom kope prvý menovaný prihral výborne zbiehajúcemu debutantovi v drese MFK Marekovi Zsigmundovi, jeho strelu z uhla brankár Iliev vytlačil len pred bránu. Pri lopte bol prvý Qose a doklepnutím do prázdnej brány otvoril skóre.

„Hostia trošku zaspali, sme si dali očný kontakt s Kostadinovom a, našťastie, to tam padlo, aj keď asi trošku so šťastím,“ okomentoval tento moment jeden z jeho strojcov Marek Zsigmund.

Sedem zápasov bez víťazstva

Ružomberčania sa potom snažili kontrolovať zápas, čo sa im aj dlho darilo. Šancu na zvýšenie mal Novotný, ale aj Qose, no všetko to boli pokusy z diaľky, navyše Qoseho aj zblokovaný, bez ohrozenia brankára. Nebezpeční však dokázali byť aj hostia. Cléberova hlavička aj Ventúrova strela boli veľmi sľubné, ale neúspešné. Vyrovnanému stretnutiu v tom momente naozaj nesvedčalo len skóre, čo v 75. minúte napravil hosťujúci Morong. Zbehol si pomedzi obrancov na Ventúrovu prihrávku a v nájazde sám na Krajčírika suverénne skóroval. A vyrovnal.

„Zlatý bodík. Vedeli sme, čo bude Ružomberok hrať, pripravovali sme sa na to, jedna chyba nás stála gól. S remízou sme ale spokojní,“ tvrdil po stretnutí strelec gólu.

Naopak, v domácom tíme vládlo obrovské sklamanie.

Marek Zsigmund. Foto – Rudolf Maškurica

„Aká môže byť nálada, keď máme šesť bodov a nedarí sa nám už niekoľko zápasov po sebe. Nie je dobrá nálada. Musíme ísť za ďalším zápasom a musíme už jednoducho vyhrať,“ potvrdil domáci brankár Ivan Krajčírik.

„Naša situácia je ťažká, nevieme sa z nej vymotať. Zase sme hlbšie a hlbšie v probléme a už je toho na nás moc. Gratulujem súperovi k bodu, férová hrá, všetko bolo dnes v poriadku, až na to, že sme nezískali 3 body,“ púšťal po troške aj svoje emócie tréner Haspra.

Ružomberok nevyhral už sedem zápasov po sebe. Reč je o lige, pretože v Slovenskom pohári dokázal v týždni zvíťaziť na ihrisku Martina 2:0. Postúpil tak do 4. kola súťaže.

Úspešní debutanti

Dobrým momentom celého stretnutia so Sereďou bol najmä výkon debutanta, 22-ročného Mareka Zsigmunda, ktorý si odkrútil celozápasovú ligovú premiéru. Vyhrával súboje, bojoval, bol aktívny s loptou a pýtal si ju. Napokon, pohybom vyrobil akciu z ktorej padol ružomberský gól.

„Tréner ma na to pripravoval celý týždeň a ja som sa celý týždeň aj tešil. Dúfal som, že to vyjde, no nakoniec máme iba bod. Cítil som sa dobre, spoluhráči ma podporovali, vedeli, že je to môj prvý zápas, za čo im ďakujem,“ hodnotil Zsigmund po stretnutí.

„Zsigmund sa mi páči veľmi dobre už dlhodobo. Ukázal aj domácim fanúšikom aj ľuďom v Ružomberku, že aj u nás sa dá vychovať šikovný chlapec, lebo fakt hral dobre,“ pochválil ho tréner Haspra.

Premiéru si odkrútil aj Lukáš Kojnok. Foto – Rudolf Maškurica

Druhým debutantom v základnej jedenástke bol obranca Lukáš Kojnok. Ani on nesklamal.

„Prvý polčas bolo vidieť veľkú nervozitu, defenzívu však zvládol, no v ofenzíve si menej trúfal, ako by mohol. Na to, že to bolo prvýkrát, to nebolo zlé,“ ohodnotil Haspra ďalšieho nového muža svojej družiny.

Ako z krízy?

Ružomberok je v tabuľke na 10. mieste. Nevyhral sedem zápasom po sebe. Má 6 bodov z 24 možných. Čakajú ho dve stretnutia vonku: v Dunajskej Strede a Michalovciach. Potom doma úradujúci majster Slovan Bratislava.

„Dostaneme sa z toho len víťazným výsledkom. Inak to nejde,“ ponúkol recept Haspra. Najbližšie sa jeho tím predstaví na Žitnom ostrove.

„Tak, v Dunajskej Strede,“ povzdychol si, a bolo jasné, že práve tu by nakopnutie svojho tímu až tak veľmi neočakával. No dodal: „bude to veľmi ťažký zápas, náročný súper, prekrásna kulisa, takže sa tešíme. Možno nám to pôjde s tými súpermi z popredia tabuľky lepšie, ako s takými mužstvami zo stredu tabuľky,“ povedal Haspra.

Tabuľka Fortuna ligy tu.

MFK Ružomberok – ŠKF iClinic Sereď 1:1 (1:0)

MFK Ružomberok: Krajčírik – Kojnok, Maslo, Twardzik, Mojžiš – Kostadinov, Zsigmund, Qose (72. Takáč), Regáli (56. Mário Almaský) – Gerec (81. Ďungel), Novotný

ŠKF iClinic Sereď: Iliev – T. Dabó, Ba, Hučko, Slaninka – Adekuoroye (46. Pankarićan) – Iván, Ventúra, Rorič (68. Louka), Nascimento (60. Morong) – Špehar

Góly: 28. Qose – 75. Morong

Žlté karty: 77. Gerec, 79. Zsigmund – 45. T. Dabó, 81. Pankarićan

Rozhodovali: Marhefka – Kováč, Borsányi

Diváci: 1248

Titulná fotografia – Štefan Gerec zakončuje jednu z akcii Ružomberka proti Seredi. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.