Ryby z Liptovskej Mary majú v sebe ortuť. Zakázali ich loviť

V prípade dvoch druhov rýb chytených v Liptovskej Mare zaznamenali nadmerný výskyt toxickej ortuti. Veterinárna a potravinová správa preto vydala zákaz ich lovenia a konzumovania.

Vodnú nádrž Liptovská Mara navštívi ročne 45-tisíc rybárov. Podľa tajomníka žilinskej rady Slovenského rybárskeho zväzu Ľuboša Javora patrí medzi top rybárske destinácie na Slovensku.

Od septembra tu však nemôžu chytať boleňa dravého, ku ktorému sa teraz pridal aj zubáč veľkoústy. Dôvodom je nadlimitný výskyt toxickej ortute v tele týchto rýb. Informáciu zverejnila Veterinárna a potravinová správa so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

Príčina neznáma

„U boleňa sme zistili hodnoty od 0,68 do 0,9 mg/kg. U zubáča takmer 0,6. Prípustná hodnota ortuti je pritom 0,5 mg/kg u oboch druhov rýb,“ informoval o dôvodoch zákazu lovenia a konzumovania týchto rýb riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Ján Stupka.

„Monitoring rýb sa na Liptovskej Mare realizuje pravidelne už 15 rokov a toto sú prvé prípady, kedy boli zistené nadlimitné hodnoty ťažkých kovov u dvoch spomínaných druhov rýb,“ vysvetľuje Ľuboš Javor z Rady Slovenského rybárskeho zväzu Žilina, pod ktorý spadá aj rybársky revír na Liptovskej Mare.

„Zdroj znečistenia nie je známy,“ dodáva veterinár Stupka. Aj preto platí opatrenie na zákaz lovu a konzumácie až do odvolania. Pre zubáča bude zákaz aktívny až od 1. januára. „Je to preto, lebo rybári dostali reálny čas na to, aby si túto informáciu odovzdali. Opatrenie bude zapracované aj do rybárskych smerníc na rok 2018,“ odpovedá Stupka na otázku, prečo nevydali zákaz s okamžitou platnosťou.

Zintenzívnia monitoring

Rybári kvôli ortuti nezaznamenali doteraz žiadny úhyn rýb. Dobrá správa tiež je, že u iných druhov rýb v Mare zvýšený výskyt ortuti nezistili. Situáciu však treba vyriešiť. Zubáč je jedna z najpopulárnejších lovných rýb. A nielen v Mare.

„Je potrebné zintenzívniť monitoring rýb v roku 2018 a následne prijať opatrenia na zistenie príčin zvýšenej koncentrácie ťažkých kovov v rybách,“ hovorí Javor.

„Zvýšený monitoring budeme vykonávať a podľa výsledkov prijmeme opatrenia. Aktuálne zistenia boli zaslané na Výskumný ústav vodného hospodárstva, okresný úrad – odbor životného prostredia a na regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ odpovedá Stupka, čo so vzniknutou situáciou budú robiť. Práve menované úrady by mali zabezpečiť vyšetrenie celej veci.

„Ortuť je toxický prvok, ktorý negatívne pôsobí na ľudský organizmus, môže vyvolať akútnu alebo chronickú otravu, je karcinogény, neurotoxický, poškodzuje imunitný systém. Poškodenie zdravia môže prísť pri dlhodobom konzumovaní potravín s nadlimitným množstvom ortuti,“ vysvetľuje Stupka nebezpečenstvo pre tých, ktorí sa napriek zákazu rozhodnú boleňa a zubáča konzumovať.

V Ružomberku je to v poriadku

V Ružomberku je zaregistrovaných viac ako tisíc rybárov. Dva menšie kaprové revíry nestačia. „Preto možnosť lovu v Liptovskej Mare naši členovia radi a veľmi často využívajú. Venujú sa hlavne lovu zubáčov a kaprov. V minulosti sa tam dali chytiť aj pekné ostrieže, šťuky či liene. Ale tých je teraz menej, a tak je tlak na priehradu veľmi veľký,“ hovorí o záujmoch ružomberských rybárov predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Michal Blumenstein.

Hoci sa znečistenie ortuťou na Mare vyskytlo prvý raz, neprekvapilo ho to. „Je to stará priehrada a s prirodzeným starnutím môžu nastať aj takéto situácie. Nezabúdajme, že v minulosti vtekalo do priehrady množstvo znečistenej vody a všetko sa to usádzalo a stále usádza v dnových sedimentoch,“ hľadá príčiny znečistenia Blumenstein.

V Ružomberku nezaznamenali v minulosti, ale ani teraz úhyn rýb, ktorý by spôsobila ortuť. Blumenstein však pre Ružomberský magazín hovorí o vlastných problémoch so znečistením vôd. „V roku 2017 sme mali úhyny v dôsledky znečistenia vôd chlórom a močovkou. Je za tým ľudská ľahostajnosť. Vytrávené takto boli potoky Likavčanka, Teplianka, Štiavnička a časť rieky Revúca,“ dodáva Blumenstein.

Prijaté opatrenia sú podľa Blumensteina správne, no všetko je aj tak stále v ľuďoch. „Máme členov, ktorý prestali konzumovať všetko z Liptovskej Mary a dávajú si pozor. No sú medzi rybármi aj ľudia, ktorí zoberú všetko, čo má šupinu,“ uzavrel predseda ružomberských rybárov.

Titulná fotografia – Aj takéto zubáče sa dajú chytiť v Liptovskej Mare. Zdroj – slovenskyrybar.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.