Ružomberský súd udelil jeden z najvyšších trestov v histórii

Nepoučiteľný Gustáv Baláž si za opakované previnenie odsedí 25 rokov.

V pondelok 22. júla padlo voči dvom mužom definitívne rozhodnutie. Obvinení 22-ročný Alexander Billa a 29-ročný Gustáv Baláž boli odsúdení za porušovanie domovej slobody, pokračovanie zločinu vydierania a lúpež.

Polícia v Ružomberku začiatkom roka 2018 žiadala o pomoc pri hľadaní troch mužov. Jedným z nich bol dnes už odsúdený Gustáv Baláž. Vtedy nepreberal súdne zásielky a úmyselne sa skrýval nakoľko vedel, že ho už veľký trest neminie.

Napriek tomu, že Okresný súd v Ružomberku uznal Gustávovi Balážovi vinu, on sa k súčasnému prípade vyjadril, že „nikoho nevidel a nikomu sa ani nevyhrážal.“

Obžalovaný G. Baláž už bol trikrát súdne trestaný. V prvom prípade si odsedel svoj trest za zločin z lúpeže v roku 2008. „Trest som si vykonal, bolo mi to ľúto,“ priznal na pojednávaní G. Baláž. Druhýkrát bol súdený za rovnaký zločin v roku 2010. Do tretice ho súdili za zločin vydierania. Na poslednom pojednávaní povedal, že mu je všetko ľúto, no to, že mladého Ružomberčana A. G. vydieral poprel.

Tvrdil, že všetky veci a peniaze mu poškodený A. G. dal sám a nikto z obžalovaných sa mu nevyhrážal. Podľa neho si poškodený myslel, že im je niečo dlžný. Ten však na hlavnom pojednávaní túto skutočnosť poprel. Vraj sa mu obžalovaní vyhrážali bitkou a mal z nich strach. V tom čase nebol A. G. plnoletý. Jeho výpoveď čiastočne potvrdil aj ďalší svedok, otec poškodeného, ale aj samotný obžalovaný A. Billa. Baláž podľa prokuratúry naplnil svojim konaním základné znaky pokračovacieho zločinu vydierania.

A. Billa a G. Baláž počas súdneho pojednávania. (Autor: Juraj Brezáni)

Pred súdom stál aj Alexander Billa, ktorý spolupracoval pri vydieraní s G. Balážom. Billa bol súdený z prečinu porušovania domovej slobody, pretože v roku 2016 neoprávnene vnikol do bytu inej osoby v Ružomberku a majiteľovi odcudzil veci v hodnote viac ako 160 eur.

Okrem toho bol obvinený aj z lúpeže. Pri pohostinstve Kamzík nútil poškodeného S. K., aby mu dal peniaze, lebo inak ho zmláti. Ten však mal v hotovosti len 54 eur. Následne sa s ním presunul ku bankomatu a prinútil ho, aby vybral 200 eur, čím mu spôsobil škodu vo výške 254 eur.

Súd ho uznal vinným aj za pokračovací zločin vydierania, ktorý vykonal spoločne s Balážom. Billa si ale na rozdiel od jeho spolupáchateľa prehrešok priznal. „Som vinný, priznávam sa ku všetkým skutkom,“ povedal 21-ročný mladík.

Na súdnom pojednávaní bola prítomná aj súdna znalkyňa. „V porovnaní so znaleckým posudkom, ktorý bol vykonaný ako prvý v poradí, došlo u obžalovaného Baláža k posunu zrelosti a zodpovednosti voči porušovaniu spoločenských mravov a zodpovednosti aj k jeho rodine. Rozvinul sa pocit schopnosti vcítenia do pocitov iných ľudí. Tento pocit je opretý o jeho intelektové schopnosti, ktoré má dobre rozvinuté,“ vysvetlila súdna znalkyňa.

Prokurátor nevidel dôvody, aby požadoval u obvineného Baláža výnimočný trest doživotia. Hoci za opakujúce zločiny, pri platnom zákone trikrát a dosť, to bolo možné. Na základe znaleckého posudku je u Gustáva Baláža určitá nádej, že by ho bolo možné napraviť. Dostal trest vo výške 25 rokov. O sedem rokov mladší A. Billa pôjde za mreže na päť rokov.

Alexander Billa si disciplínu nevybudoval ani počas športovania. Jeho už neaktívny profil hráča na futbalovom portáli prezrádza, že v minulosti odohral viac ako 400 minút za dorastenecký tím TJ Máj Ružomberok – Černová.

Titulná fotografia: autor – Juraj Brezáni

Autori: Juraj Brezáni, Anna Zábojníková