Ružomberskí spisovatelia sú roztrúsení po celom svete

Literárny klub ružomberských spisovateľov má viac ako 150 členov. Časť z nich sa pravidelne stretáva.

Významní literáti sa na dolnom Liptove nerodili len v minulosti. Literárne talenty sa tu objavujú aj dnes. Príkladom je mladá prozaička, scenáristka a blogerka Alena Sabuchová.

,,Môj literárny debut Zadné izby vyšiel v roku 2016 vo vydavateľstve AMMA. Literárny fond mi zaň udelil Cenu Ivana Kraska a dostala som tiež Cenu Nadácie Tatra Banky za literatúru v kategórii Mladý tvorca,“ hovorí o prvých knižných úspechoch Alena Sabuchová, ktorá už deväť rokov žije v Bratislave, kde pracuje ako televízna a rozhlasová scenáristka a dramaturgička.

Pred časom zavítala do svojho rodného mesta, aby svoju tvorbu predstavila na známom literárnom podujatí Rendezvous pod schodami.

„Bolo to veľmi príjemné, komorné stretnutie, kde sme hovorili vtipne, ale aj kriticky o knihách, umení a o kultúre,“ hodnotí Sabuchová neformálne stretnutie so svojimi literárnymi kolegami v priestoroch mestskej knižnice.

Počiatky ružomberského literárneho klubu

Rendezvous pod schodami je jedným z najznámejších podujatí organizovaných Literárnym klubom ružomberských spisovateľov, ktorý združuje miestnych autorov

,,Klub bol založený v roku 2011 za účasti zakladateľa a predsedu Radislava Kenderu, podpredsedu Petra Mišáka, Milana Igora Chovana a mňa ako tajomníka,“ priblížil vznik literárneho klubu publicista a autor literatúry faktu Marián Mydlo.

V súčasnosti má klub viac ako 150 členov. Niektorí žijú priamo v Ružomberku, iní sú roztrúsení nielen po Slovensku, ale po celom svete. Ich novou domovinou sa stala Česká republika, Spojené štáty americké, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko či Maďarsko.

Spisovatelia sú stále aktívni

,,Stretávame sa pri rôznych príležitostiach a pomerne často. Tvoríme aj spoločné publikácie či celoslovenský časopis Rozhľady po kultúre a umení. Nefinancuje nás nikto. Všetko si vykrývame z grantov, sponzorských peňazí alebo z vlastných zdrojov,“ priblížil predseda Radislav Kendera fungovanie klubu.

Jeho členom sa môže stať len renomovaný spisovateľ alebo novinár, ktorý už má na konte svoje publikácie alebo je aktívny v periodikách.

Členovia klubu sa v širšom kruhu stretajú na konci roka v rámci podujatie s jednoduchým názvom – Stretnutie. Mení sa len rímska číslovka na konci. Naposledy to bolo XIV.

,,Stretnutia moderuje Radislav Kendera za aktívnej účasti Hanky Ondrejkovej, ktorá svojou úžasnou pamäťou sprevádza podujatie a vie v krátkosti povedať niekoľko zaujímavostí o dielach, ktoré naši spisovatelia a publicisti v tom-ktorom roku vydali,“ opísal priebeh stretnutí Mydlo.

O tvorivosti ružomberských autorov svedčí aj to, že každoročne vyprodukujú priemerne päťdesiat publikácií.

Titulná fotografia- archív Aleny Sabuchovej

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.