Ružomberskí rímskokatolíci majú nového farára

Po 27 rokoch na čele rímskokatolíckej farnosti Alojza Kostelanského strieda Dušan Škrábek.

Spišský diecézny biskup Štefan Sečka rozhodol, že k 30. júnu v úrade farára Farnosti sv. Ondreja apoštola v Ružomberku skončil Alojz Kostelanský. Miestnym farárom bol od roku 1991.

Kostelanský, ktorý sa v polovici júna dožil 65 rokov, však neodchádza ďaleko. Od 1. júla sa stal farárom v Liptovskej Osade. Naďalej bude pôsobiť aj na Katolíckej univerzite (KU), kde je docentom na katedre predškolskej a elementárnej pedagogiky.

K 1. júlu sa zároveň novým ružomberským farárom stal 50-ročný Dušan Škrábek, ktorý uplynulé štyri roky pôsobil na rektoráte KU ako riaditeľ vnútornej správy.

Zmeny, o ktorých sa už dlhšie hovorilo, boli ružomberským veriacim oficiálne oznámené počas nedeľných omší.

Uvedenie nového ružomberského farára do úradu je naplánované na 10. júla počas omše o 16. hodine.

V ten istý deň do farnosti nastupujú aj dvaja noví kapláni – Vladimír Fedorek a Tomáš Lieskovský, ktorí nahradia odchádzajúcich Pavla Garbiara a Jozefa Surovčeka. Tretím kaplánom bude aj naďalej Vladimír Bača.

Kto je kto

Alojz Kostelanský sa narodil v roku 1953 v Spišskej Novej Vsi. Po kňazskej vysviacke v roku 1977 pôsobil ako kaplán v Poprade a Trstenej. Od roku 1985 bol farským administrátorom v Liptovských Kľačanoch, v roku 1991 sa stal ružomberským farárom, neskôr aj dekanom. Počas jeho pôsobenia boli postavené bohoslužobné priestory na sídliskách Klačno a Baničné, stál aj pri založení KU.

Dušan Škrábek pochádza z oravskej obce Hladovka, narodil sa v roku 1968. Po kňazskej vysviacke v roku 1991 pôsobil ako kaplán v Spišskom Podhradí, neskôr sa stal farárom v Zázrivej. V druhej polovici 90. rokov bol tajomníkom spišského biskupského úradu, neskôr vicerektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a potom vicerektorom spišského kňazského seminára. Od roku 2014 pracoval na rektoráte KU.

Vladimír Fedorek pochádza z Hniezdneho, narodil sa v roku 1986. Po kňazskej vysviacke v roku 2011 pôsobil ako kaplán v Levoči a Novej Ľubovni.

Tomáš Lieskovský pochádza z Čimhovej, narodil sa v roku 1988. Po kňazskej vysviacke v roku 2014 pôsobil ako kaplán v Spišskej Novej Vsi.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.