Ružomberské kino Kultúra patrí opäť medzi najnavštevovanejšie jednosálové kiná na Slovensku

Po premiére filmu Tlmočník, ktorú sprevádzali aj autori filmu vrátane režiséra Martina Šulíka, prišla pre kino v krátkom čase ďalšia dobrá správa.

Vôňa pukancov, široký výber rozprávok a filmov a v neposlednom rade skvelá akustika. Na základe štatistík Združenia prevádzkovateľov kín, ktorého členom je aj Ružomberské kino Kultúra, patrí kino už sedem rokov po sebe medzi najnavštevovanejšie jednosálové slovenské kiná. Vedúca kina, Zuzana Bakošová potvrdila, že tento rok kino skončilo na treťom mieste.

Snaha prilákať divákov pomocou festivalov či zliav

Kapacitu kina tvorí 204 miest a o denné premietanie sa stará deväť pracovníkov. Hrací profil kina prebieha celý týždeň. V pondelok, utorok a v stredu sa premieta po jednom, v ostatné dni si môžu diváci pozrieť dve, v nedeľu dokonca aj tri predstavenia. ,,Už sa nám stalo, že boli v kine len dvaja ľudia, no premietali sme aj napriek tomu,“ dodáva s úsmevom vedúca kina Zuzana Bakošová.

Iný, alternatívny žáner filmov kino ponúka každoročne na festivale Snow film fest a na festivale Expedičná kamera. Okrem toho sa usporadúvajú školské predstavenia, kde je podmienkou minimálne 50 divákov.
Súčasťou kina je aj filmový klub Ilúzia. Záujemcovia si kúpia preukaz za päť eur a potom majú zľavu na každý film, ktorý je pod hlavičkou filmového klubu. Predstavenie ich s takýmto preukazom stojí tri eurá.

Rarita v podobe slovenského filmu
V roku 2017 dominovali vo všetkých našich kinách predovšetkým slovenské filmy. Záujem o domácu tvorbu mimoriadne vzrástol. Najviac tomu pomohol bestseller Evy Urbaníkovej Všetko alebo nič. „V našom kine dokonca porušil pravidlo rebríčka návštevnosti, kde doteraz vždy kraľovala animovaná tvorba pre deti. Osemnásť predstavení Všetko alebo nič videlo 3561 divákov,“ potvrdila úspech slovenského filmu Zuzana Bakošová.

Úspech zo slovenskej produkcie priniesol tiež triler Čiara. Medzi najnavštevovanejšie však patria Únos, Spievankovo a kráľovná Harmónia a komédia Cuky Luky. Na všetkých slovenských produkciách  bolo v roku 2017 v ružomberskom kine spolu 13 737 divákov, čo predstavuje 22 percent z celkovej návštevnosti kina.

Tá vlani prekročila 60-tisícovú hranicu, čo je o 20-tisíc viac ako v roku 2014.

Diváci nie sú len Ružomberčania

Aktuálne zaznamenal vynikajúcu divácku účasť film Čierny panter. Z viac ako 162- tisíc divákmi je v týchto dňoch najnavštevovanejším filmom na Slovensku záverečná časť trilógie 50 odtieňov. Pre väčší záujem kino Kultúra pridalo ďalšie dve predstavenia. Sklamal však, dnes už oscarový príbeh o láske Podoba vody, na ktorom bolo málo divákov.

V týchto dňoch začali premietať film Tlmočník. Lákadlom je najmä preto, že sa natáčal aj v Ružomberku a slávnostnú  projekciu 2. marca otvorili samotní tvorcovia filmu. „Mám rád toto kino, patrí k najlepším na Slovensku. Máte tu výborný zvuk,“ chválil na premiére Tlmočníka jeho režisér Martin Šulík.

Filozofia kina spočíva v širokej ponuke filmov rôznych žánrov tak, aby si každý našiel ten svoj. Najväčší divácky záujem je o animovaný film. Problém nastáva, keď sú všetky lístky vypredané, pretože v kine nemôže byť väčší počet ľudí, než je miest. Vedúca kina tiež dodala, že ju veľmi teší, keď na parkovisku vidí nielen ružomberské „špz-tky“, ale prichádzajú aj ľudia z Oravy či Martina.

V budúcnosti plánujú zmeny

Kino má za sebou už niekoľko zmien. Ako prvé jednosálové kino na Slovensku premieta od roku 2009 filmy aj vo formáte 3D. „Vtedy to bol obrovský boom, a aj veľký nárast tržieb. Divácka účasť vzrástla o takmer polovicu,“ spomína si vedúca kina Zuzana Bakošová.

Technika však ide dopredu míľovými krokmi, a tak v apríli 2016 prebehla redigitalizácia. Vymenili celú technológiu premietania. S financovaním pomohlo aj mesto a audiovizuálny fond.

Možno aj vďaka tomu sa kinu darí v posledných rokoch držať sa medzi najnavštevovanejšími jednosálovými kinami na Slovensku. Za minulý rok skončilo kino podľa Zuzany Bakošovej na treťom mieste. Vychádza pritom zo štatistík Združenia prevádzkovateľov kín.

Koncom minulého roka kino sprístupnili online predaj, a tak si diváci môžu kúpiť lístky nielen v pokladni či v informačnom centre. Po zavedení online lístkov majú študenti a deti do 12 rokov zľavu jedno euro.

Okrem toho, kino plánuje ďalšie vynovenia, najmä skvalitniť 3D premietanie pasívnym systémom a ešte vylepšiť zvuk. Aby sa predišlo dlhým radom, kino plánuje rozšíriť bufet. Tomu by mohol pomôcť ešte jeden popkornovací stroj.

Top 10 najnavštevovanejších filmov za rok 2017 v kine Kultúra:

  1. Všetko alebo nič
  2. Ja zloduch
  3. Baby šéf
  4. Čiara
  5. Päťdesiat odtieňov temnoty
  6. Únos
  7. Šmolkovia, zabudnutá dedinka
  8. Chatrč
  9. Balerína
  10. Spievankovo a kráľovná Harmónia        

 

Anna Zábojníková

Titulná fotografia: sála kina Kultúra. Foto – autorka.