Ružomberské kapely poznajú aj v zahraničí

Ak by ste sa niekedy pokúšali narátať, koľko je v Ružomberku kapiel, určite by vám nestačili prsty na oboch rukách.

Niektoré hrávajú na letných festivaloch, spievajú v angličtine, ba dokonca koncertujú aj v zahraničí. A hoci je každá z nich žánrovo aj textovo rozdielna, predsa len majú niečo spoločné – vášeň pre hudbu.

Na scéne už 25 rokov

Pop-rocková kapela Kéfas vznikla z existujúcej doprovodnej kapely Juventus. Za 25 rokov svojej existencie stihla vydať šesť albumov, z ktorých dva tvorili vianočné koledy v modernejších úpravách.

Názov Kéfas vymyslela bývalá vokalistka Andrea. Pochádza z aramejčiny a v preklade znamená skala. „Význam chápeme v dvoch rovinách. Hráme pop-rockovú hudbu, teda Kéfas berieme aj v zmysle tvrdý ako skala, ale aj tak, že naše duchovné základy staviame na skale. Snažíme sa byť pevní vo svojich názoroch, postojoch a hodnotách, čo je v dnešnej dobe dosť dôležité,“ vysvetľuje význam názvu Ľuboš Kútnik, ktorý v kapele spieva a hrá na gitare.

Kapela má na svojom konte okolo 50 vlastných skladieb, odohrala viac ako 500 koncertov na Slovensku, ale aj v Čechách. „Našich poslucháčov neselektujeme na veriace a neveriace publikum. Svojou hudbou sa snažíme predovšetkým rozdávať radosť,“ prezradil Ľuboš Kútnik. Okrem neho kapelu tvoria aj Vladimír Klimek, Ján Janovic, Martin Šafek a Jozef Foltin.

Ružomberským zoskupením je aj kapela Ataraxia, hoci dvaja jej členovia pochádzajú z Košíc. Vznikla v lete v roku 2014, plnohodnotne začala hrávať o rok neskôr. V kapele spieva Gabriel Kunay, na gitare hrá Jakub Kulašík, Ján Ragančík má pod palcom basu a Marek Balo zase bicie.

„Cvičíme vo vlastnej skúšobni v Ružomberku, ale keďže jedna štvrtina kapely pôsobí a žije v Košiciach, tak je to aj o zdieľaní nápadov cez internet. Primárne však skúšame spolu,“ prezradil gitarista Jakub Kulašík.

Kapela nie je žánrovo jednoznačne ukotvená. Ide predovšetkým o zmes grindcoru, death metalu a crustu. Texty piesní sa dotýkajú historických aj aktuálne kultúrno-spoločenských problémov. Občas sa v nich naskytne aj akýsi odkaz na Ružomberok a Liptov.

V roku 2015 Ataraxia odštartovala demonahrávkou ešte s pôvodným spevákom. O rok neskôr nahrala rovnomenný album Ataraxia, ktorý vyšiel v ružomberskom vydavateľstve Slovak Metal Army.

Členovia kapely pracujú už minimálne rok na nových skladbách, ktoré by radi skompletizovali na novom albume. Okrem ďalších koncertov tak majú v pláne navštíviť nahrávacie štúdio a veria, že hudobné svetlo sveta by mohol uzrieť aj nový videoklip.

Letné festivaly aj plesy

Walter Schnitzelsson síce nie je ružomberská skupina, no jej pevnou súčasťou je miestny rodák Jozef Rezník. „Kapela vznikla v roku 2011, kedy sme s mojim kamarátom Petrom Hraběm začali chodiť spoločne do skúšobne skupiny Sako v Bratislave a v podstate sme založili taký two man band,“ vysvetľuje Jozef Rezník.

Z pôvodnej zostavy je jediným Ružomberčanom, no momentálne s kapelou hráva ako koncertný hosť ďalší rodák z metropoly dolného Liptova Lukáš Hlaváč.

Koncom januára sa skupina po piatich rokoch pochválila druhým albumom Sugar Kids Won’t Stop Screaming a v týchto dňoch sa pripravuje na svoje turné. Počas leta ich môžeme vídať aj na známom piešťanskom festivale Grape.

Festivaly nie sú cudzie ani reggae kapele Bagandža Crew. Koncertovala na festivale Sound Garden v Partizánskej Lupči, na Amfiko street soul v Martine, KongenFeste v Liptovskom Hrádku, ale aj na festivale Uprising.

V osemčlennom zoskupení hrá na basovú gitaru Boris Bartlík. Ďalšie dve gitary majú v rukách Marek Štefaničiak a Tomáš Šulík. Hudobnú zložku tvoria aj klávesy, ktoré stláča Peter Olos. Saxofón má pod palcom Tomáš Hatala.

Aj napriek tomu, že všetci žijú v Ružomberku, ich pôvod nie je rovnaký. ,,Väčšina členov je priamo z Ružomberka, ale máme aj Likavčana, Sliačana či Kubánca,“ vyrátal pôvod členov Bagandže Crew gitarista Marek Štefaničiak.

Svoju vlastnú kapelu má aj ružomberská speváčka Kristína Debnárová, ktorá v aktuálnom zložení Kristína Debnárová BAND funguje presne rok. V súčasnosti ju môžeme vidieť aj na televíznej obrazovke, pretože je jednou zo súťažiacich speváckej show The Voice Československo.

„Účasť v tejto show beriem ako novú príležitosť, možnosť ukázať sa a zažiť niečo nové. Pre mňa je to obrovská výzva,“ vysvetľuje dôvody účasti v súťaži pre Ružomberský magazín.

Medzi ružomberské hudobné stálice patrí aj rómska skupina Gypsy David, ktorú sme vám dôkladnejšie predstavili v jednom z minulých vydaní Ružomberského magazínu. Jej členmi sú mama, otec, dcéra a syn z rodiny Puškovcov, ktorí v tomto zložení spievajú a hrajú už 16 rokov.

 „Hrávame polky, valčíky, tangá, aj naše cigánske pesničky, vieme sa prispôsobiť rôznym vekovým kategóriám či národnostiam. Volajú nás na kultúrne podujatia, koncerty, aj plesy,“ vysvetľuje Dávid Weiss, ktorý hrá v kapele na varhanoch a spieva prvý hlas.

Ilustračná fotografia: Členovia kapely Ataraxia, zdroj: Archív kapely

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.