Ružomberské divadlo RosaThea uvedie európsku premiéru

Nové divadelné predstavenie ružomberského divadla RosaThea si budete môcť pozrieť už najbližšiu sobotu v Kultúrnom dome v Likavke.

Momentálne vrcholia prípravy divadelnej inscenácie Jestvuje krajina menom víkend? faerského dramatika Jóanesa Nielsena. Autor je najvýznamnejším žijúcim faerským spisovateľom a zároveň jediným faerským dramatikom, ktorého tvorba dosiahla úspech v širšom okruhu geografického severu.

V jeho tvorbe je citeľne prítomná otázka faerskej identity. Izolovanosť tejto ostrovnej krajiny v jeho diele často vystupuje ako originálna metafora osamotenosti neskoromoderného človeka.

Nakoľko bola pripravovaná hra uvedená len na Faerských ostrovoch, pôjde nielen o jej premiéru v Ružomberskom divadle RosaThea, ale aj o jej premiéru v kontinentálnej Európe.

„Zámerom divadla bolo už od jeho vzniku prinášať aktuálne témy v dielach súčasných autorov, ktoré tlmočia a na scénu prinášajú problémy nás samých. Pre túto sezónu sme siahli po severskej dráme, ktorá je typická svojim naturalizmom, živelnosťou, pochmúrnosťou, no i špecificky poetickým jazykom,“ uvádza režisérka a tento raz aj herečka divadla RosaThea.

Príbeh hry nás privedie do psychiatrickej liečebne, kde sa hlavná postava Jóhanna (Ivet Kloptová) snaží prekonať traumatický zážitok zo zranenia svoje dcéry. Trápi ju prízrak – Sedliak – faerský národný hrdina a básnik, ktorý narúša aj jej predtým harmonický vzťah s manželom Thomsenom (Jozef Mišák).

Na oddelení sa stretáva s ďalšími pacientami Hervør, Tótou, Tóralvúrom a Diom (Alžbeta Jacková, Marianna Stančoková, Rastislav Málik, Juraj Matula), ktorí postupne odkrývajú príbehy vlastných neľahkých osudov. Napriek tomu nestrácajú odhodlanie napredovať a spoločne sa rozhodnú svojským spôsobom prekonať terapeutický stereotyp a nájsť uzdravenie.

Mikrosvet liečebne možno chápať aj ako parodický obraz faerskej spoločnosti, ktorá má mnohé paralely aj so svetom okolo nás. Hra končí symbolickým obrazom potopy sveta, v ktorej sa všetky animozity zmyjú.

„Vianočný darček od ružomberských divadelníkov si budete môcť ,rozbaliť´ v sobotu 30. decembra o 19.00 v Kultúrnom dome v Likavke. Spolu s hercami, ktorých budete mať skoro na tele, nakoľko je inscenácia scénograficky riešená ako aréna, budete môcť preniknúť do sveta i tém, ktoré sú často tabuizované. Počet miest je obmedzený, preto odporúčame rezervovať si vstupenky vopred.

Sme radi a vďační Kultúrnemu domu a Obci Likavka za to, že nám umožnili využiť ich priestory. Zároveň ďakujeme za priazeň všetkým našim podporovateľom a v neposlednom rade našim divákom. Všetkým prajeme pokojné vianočné sviatky. …nech hviezda, čo zjavila sa na nebi, je aj pre nás znamením, že láska prišla na svet!“ dopĺňa Marianna Stančoková.

Publikovaný text je tlačovou správou občianskeho združenia RosArt (ww.oz-rosart.sk). Ružomberský magazín je mediálnym partnerom podujatia.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.