Ružomberské divadlo RosaThea bodovalo na krajskej prehliadke neprofesionálnych divadiel

Divadelný súbor RosaThea získal v Martine prvé miesto a postúpil do celoštátneho kola súťaže.

V dňoch 19. – 21. apríla sa v Martine konala krajská postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých a neprofesionálneho divadla mladých Turčianske javisko 2018, kde nechýbalo ani ružomberské divadlo RosaThea. Na krajskú súťaž postúpilo po úspešnom absolvovaní regionálneho kola súťaže.

Ružomberskí divadelníci sa v Slovenskom komornom divadle v Martine predstavili so svojou najnovšou inscenáciou faerského dramatika Joanesa Nielsena  Jestvuje krajina menom víkend? v réžii Marianny Stančokovej, ktorá si tentoraz aj zahrala. V inscenácii z prostredia psychiatrickej kliniky sa ďalej predstavili už známe tváre divadla RosaThea – Alžbeta Jacková, Ivet Kloptová, Jozef Mišák, Rastislav Málik a Juraj Matula.

Odborná porota vyzdvihla systematickú prácu divadelného súboru, jeho pokroky a herecké výkony – obzvlášť presvedčivosť a autenticitu Juraja Matulu v postave rybára Dia. Zo súťaže si RosaThea odniesla cenu a diplom za 1. miesto v kategórii divadla dospelých s priamym postupom do celoštátneho kola súťaže Belopotockého Mikuláš 2018, ktoré sa uskutoční 7. – 10. júna v Liptovskom Mikuláši. Okrem toho porota udelila cenu aj za priestorový koncept inscenácie.

„Ocenenie bolo pre nás veľkým potešením, nakoľko išlo o naše historické prvenstvo na krajskej súťaži. Teší nás, že svoju záľubu môžeme rozvíjať, aj napriek neľahkým podmienkam. Opäť sa potvrdilo – snívaj, makaj, miluj – a budeš zbierať ovocie. Týmto sa tiež chceme poďakovať poďakovať všetkým našim podporovateľom, rodinám, mestu Ružomberok, našim mediálnym partnerom ako aj všetkým, pre ktorých a vďaka ktorým má zmysel naše snaženie.“ uvádza Marianna Stančoková, režisérka a manažérka občianskeho združenia RosArt, pri ktorom divadlo RosaThea pracuje.

Najbližšie sa ružomberskí divadelníci predstavia vo štvrtok 26. apríla o 20. hodine v ružomberskom kultúrno-spoločenskom uzle Panoptikum  – tentokrát nedivadelne – v rámci literárno-hudobného večera Divozveny 4, kde uvedú svojou autorskú literárnu tvorbu a prednes.

Prestavenie Jestvuje krajina menom víkend? uvedú v Ružomberku aj pod holým nebom v priestoroch amfiteátra na Klačne v letných mesiacoch. Predtým sa predstavia v máji na divadelnom festivale v Kroměříži a v júli na festivale v Budmericiach.

Foto – OZ RosArt

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.