Ružomberok čakal na výhru sedem mesiacov. Dočkal sa v najlepší moment

Futbalisti Ružomberka zvládli dvojzápas s Dunajskou Stredou. Po remíze na Žitnom ostrove zvíťazili pod Čebraťom rozdielom triedy (+ video).

Ani hygienické opatrenia nestopli desiatky fanúšikov, ktorí vytvorili solídnu atmosféru na Štadióne pod Čebraťom. Celý zápas tiež neúnavne povzbudzoval Fanklub Concordia 1906. Dokonca spoza múrov bolo počuť a vidieť vlajku fanúšikov súpera z Dunajskej Stredy.

Spočiatku boli aktívnejší hostia

Už v tretej minúte nebezpečne vystrelili Dunajskostredčania. Strela Andrijiho Baliča však mierila nad ružomberskú bránu. Dunajská Streda od začiatku stretnutia diktovala tempo hry. V 29. minúte vystrelil po centri Davisa Marko Divkovič. Brankár Ružomberka Matúš Macík však jeho strelu kryl.

V dvadsiatej minúte fauloval v rohu ihriska na žltú kartu Lorenco Šimič. Loptu si postavil Ružomberčan Adam Brenkus a centrom našiel Mateja Madleňáka, ktorý hlavou otvoril skóre odvetného zápasu.

O štyri minúty neskôr pálil nebezpečne aktívny Andrija Balič, ale opäť bránu netrafil. V 39. minúte sa preštrikoval stredom poľa kapitán DAC Zsolt Kalmár a prihrávkou našiel Marka Divkoviča, ktorý po zaseknutí pálil nad ružomberskú svätyňu.

Ružomberčania zahrali dve minúty pred koncom prvého polčasu pred vlastnou šestnástkou rukou. Priamy kop zahrával Kalmár. Jeho strelu vyrazil Macík na rohový kop. Počas nadstaveného času prvého polčasu sa snažil volejom presadiť ešte Ramirez. Jeho strela však úspech nepriniesla.

Aj keď efektívnejší, gólov mohlo padnúť viac

Do druhého polčasu Ružomberčania vystriedali Ladislava Almásiho, ktorého na trávniku nahradil Štefan Gerec. V 49. minúte sa do šance dostal Martin Regáli. Jeho prihrávku do pokutového územia hostí však nikto nespracoval. Regáli sa ocitol sám pred brankárom Jedličkom aj o dve minúty neskôr. Voľného hráča na pravej strane ale nehľadal, zvolil sólovú strelu, ktorú brankár DAC stačil vyraziť.

Ružomberčania hrali v druhom polčase aktívne. Regáli sa po necelej hodine hry dostal do ďalšej šance, no rozvlnená zostala len bočná sieť Jedličkovej brány. Do veľkej šance sa dostali Ružomberčania aj v 71. minúte. Loptu po pravej strane potiahol Štefan Gerec, ktorý nahral na druhú stranu Madleňákovi. Hráč v oranžovom drese však bránu tesne minul.

Strelec prvého gólu Matej Madleňák. Foto – Rudo Maškurica
Tvárou otočený Adam Brenkus v Dunajskej Strede vyrovnal na 1:1, v odvete prihral na prvý gól Ružomberka. Foto – Rudo Maškurica

V 80. minúte domáci celok zvýšil stav stretnutia na 2:0. Dávid Filinský našiel na šestnástke voľného Štefana Gereca, pre ktorého strela spoza dostupujúceho hráča nebola problém.

Dunajská Streda mala v druhom polčase len náznaky šancí. V závere zápasu sa snažili žlto-modrí vytvoriť tlak. Sľubnú strelu Ramireza vyrazil Matúš Macík na rohový kop.

Otvorenú obranu mužstva zo Žitného ostrova doklepli Liptáci v 88. minúte. Udrieť sa im podarilo zásluhou druhého gólu Štefana Gereca. Ružomberok tak porazil Dunajskú Stredu 3:0. Víťazný pokrik si družina spod Čebraťa užila po 228. dňoch.

Ako chutí výhra po siedmych mesiacoch?

Ružomberok naposledy vyhral v Žiline minulý rok 9. novembra. „Konečne sme vyhrali. Stále nám to bolo pripomínané, hlavne to, že doma nevieme zvíťaziť. Ten hlavný zápas sme teraz zlomili a to víťazstvo je o to cennejšie,“ povedal po semifinálovom dueli pre Ružomberský magazín tréner Ružomberka Ján Haspra.

Tréner Dunajskej Stredy Bernd Storck ľutuje najmä nevyužité šance z prvého zápasu. „Už vtedy v prvom zápase sme to mali zvládnuť a vytvorené šance premeniť,“ pripomenul neúspech jeho mužstva. „Dnes to bolo o tom, kto dá prvý gól a podarilo sa to Ružomberku,“ povedal Storck.

Domáci nastúpili v klasických oranžovo-čiernych dresoch. Súper z Dunajskej Stredy ostal verný kombinácii žlto-modrej. Foto – Rudo Maškurica
Fanklub Concordia 1906 hnal Ružu do boja počas celého duelu. Foto – Rudo Maškurica

„Prvý polčas bol veľmi ťažký, naši chalani boli nervózni. Druhý polčas sme však vstúpili do zápasu sebavedomejšie. Najmä za ten druhý polčas sme si postup zaslúžili,“ zhrnul tréner Liptákov Ján Haspra.

Po zápase Ružomberčania neskrývali eufóriu. „Celý život som pátral po tom, čo je to byť šťastný a dnes som sa konečne dopátral,“ povedal po semifinále Ján Haspra.

Vo finále so Slovanom v Bratislave

Druhé semifinále Slovenského pohára ovládol majstrovský Slovan Bratislava, ktorý v dvojzápase zdolal zlatomoravský Vion 6:1. Belasí tak odohrajú finále s Ružomberkom na domácom Národnom futbalovom štadióne v stredu 8. júla.

Zároveň budú platiť nové obmedzenia pre športové podujatia. Síce od prvého júla povolil Úrad vlády spolu s Úradom verejného zdravotníctva podujatia len do jednej tisícky ľudí, jednotlivé štadióny budú môcť byť zaplnené na 50 percent z celkovej kapacity.

Dôraz sa tiež bude klásť na šachovnicové sedenie, ktoré bude povinné. Výnimka bude platiť len pre ľudí zo spoločnej domácnosti, sedieť budú môcť na sedadlách aj pri sebe.

Víťazný pokrik spievala Ruža naposledy v novembri 2019. Foto – Rudo Maškurica

Pokiaľ nič nenaruší organizovanie finálového podujatia, z tribún Tehelného poľa si posledný zápas tohtoročného Slovnaft cupu užije cez 11-tisíc ľudí, keďže celková kapacita bratislavského štadióna je 22 500 miest.

Zatiaľ čo Slovan Bratislava vyhral Slovenský pohár 15-krát, MFK Ružomberok zdvihol trofej nad hlavu len raz, a to v roku 2006.

Len víťaz pohára môže do Európy

„Do pohárovej Európy ide víťaz Slovnaft cupu,“ píše oficiálny účet Fortuna ligy na svojej sociálnej sieti. V prípade, že Slovenský pohár vyhrá Slovan Bratislava, už istý majster Fortuna ligy, miestenku nezíska porazený finalista pohára, ale zabojujú o ňu tímy v baráži.

„Ak Ružomberok získa Slovnaft cup, play-off o Európsku ligu sa nehrá. Ak pohár získa Slovan, tak sa play-off odohrá,“ píše Fortuna liga.

Formát prípadnej baráže (semifinálové zápasy, 14. júl):

• Štvrtý tím skupiny o titul proti víťazovi skupiny o udržanie sa
  • Piaty tím skupiny o titul proti šiestemu tímu skupiny o titul

Víťazi týchto duelov by sa stretli v piatok 17. júla na štadióne lepšie umiestneného tímu.

MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)

MFK Ružomberok: Macík – Mojžiš, J. Maslo, Takáč (84. Kmeť), Regáli, Madleňák (78. Twardzik), Čurma, Múdry, Brenkus (69. Filinský), Ďungel (84. Kojnok), Almási (46. Gerec)

FC DAC 1904 Dunajská Streda: Jedlička – Šimić, Balić (81. Bednár), Vida (44. Fábry), Ramirez, , Kalmár, D. Kružliak, Schäfer (55. Zuberu), Divković, Davis, Blackman

Góly: 21. Madleňák, 80. a 88. Gerec

Žlté karty: 33. Almási – 20. Šimić, 90+2. Kružliak

Rozhodovali: Smolák – Hrčka, Hancko

Diváci: 365

Titulná fotografia – Ružomberský útočník Štefan Gerec strieľa v 88. minúte tretí gól Ružomberka. Foto – Rudo Maškurica

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.