Ružomberčanky zvalcovali bratislavské basketbalistky. Padla aj prvá stovka

Hoci sa v sobotu večer v zápase proti Dubčeku Bratislava po zranení opäť predviedla Radka Stašová, tréner Suja priznáva veľké problémy s úzkym kádrom.

Ružomberské basketbalistky si po mesiaci a zároveň po prvýkrát v tomto roku obliekli svoje bielo-oranžové dresy. Proti úradujúcemu majstrovi sa počas sobotňajšieho zápasu postavilo len sedem hráčok z Bratislavy. Stačilo len pár úvodných minút a o víťazovi bolo rozhodnuté.

Ružomberčanky boli počas celého zápasu vo vedení. V záverečnej desaťminútovke dokonca viedli o 83 bodov.

Po zranení opäť súčasťou tímu

Na palubovke sa od októbrového zranenia lakťa po prvý raz objavila aj rozohrávačka Radka Stašová. Počas 20 minút hry nazbierala pre svoj tím 14 bodov, no priznala, že je ťažké dostať sa znovu do zápasového tempa.

„Je ťažké vracať sa po dlhej dobe, no bratislavské hráčky boli na začiatok prijateľný súper. Tešila som sa, že už budem môcť hrať, no zároveň som nechcela nič podceniť. Od decembra som začala trénovať, tak som mala dostatok času na prípravu na dnešný zápas,“ hovorí o pocitoch po prvom zápase od zranenia Radka Stašová.

Radka Stašová hrala prvý zápas od októbrového zranenia ruky. (Foto: Rudolf Maškurica)

Naposledy nastúpila rozohrávačka na stretnutie s tureckým Hatay BB ešte koncom októbra. Už počas prvého polčasu však musela odísť z palubovky so zranením ruky, a to rovno do nemocnice. Tímu chýbala viac ako dva mesiace.

„Bolo to ťažké, najmä kvôli príležitosti zahrať si v dobrých zápasoch. Mrzí ma, že som spoluhráčkam nemohla pomôcť. Teraz je dôležité, aby som sa dostala do zápasovej pohody,“ vysvetľuje Radka Stašová.

Náhrada za Williamsovú zatiaľ neprišla

S pribúdajúcimi minútami zvyšovali Ružomberčanky aj stav. Skóre 48:11 pred druhým polčasom nastolilo otázku, či padne prvá stovka v sezóne. Tá sa nakoniec podarila. Aj napriek tomu, že Ružomberské basketbalistky vyhrali 115:33, tréner Juraj Suja neskrýval ani po jasnom víťazstve svojho tímu sklamanie.

„Do nového roka sme vstúpili dobre. Ešte bolo vidieť, že sme zadýchaní, no je to normálne, zápas sme nehrali skoro štyri týždne. Navyše, nemáme dopriaty tréningový proces, nevieme trénovať basketbal päť na päť. Celkovo som spokojný až na výkony troch mladých nádejí. Dávam im šancu, no neposúvajú sa dopredu,“ hodnotil prvý tohtoročný zápas tréner Ružomberčaniek. Hovoril o trojici Uramová, Škvareková, Havranová Mesíková, ktoré dostali v poslednej štvrtine príležitosť, pričom MBK inkasoval od najslabšieho tímu v súťaži 20 bodov, kým za predchádzajúce tri štvrtiny len 13.

„Vidíte, že z tej mládeže sa nedá nikto použiť v riadnom zápase. Bohužiaľ,“ nechal domáci tréner tvrdý odkaz.

Ružu trápia aj ďalšie problémy. Lucia Kelčíková má opäť roztrhnutý krížny väz v kolene a čaká ju operácia. Po dohode s klubom skončila aj Američanka Sherise Williamsová. Tréner otvorene priznáva, že ak sa aspoň jednu z nich nepodarí adekvátne nahradiť, Ružomberok nemusí stačiť na posilňujúce sa Piešťany i Košice.

„Začiatkom roka som mal od klubu sľúbenú náhradu za Williamsovú, no vedenie rozhodlo, že žiadna nepríde. Bude pre nás veľmi náročné udržať si v momentálnej situácii prvú priečku pred play-off,“ sklamane konštatuje tréner Juraj Suja.

Domáce basketbalistky si najbližšie zahrajú v Šamoríne a v sobotu 25. januára opäť v ružomberskej Koniarni proti Piešťanským Čajkám.

Titulná fotografia: Zápas MBK Ružomberok a Dubček Bratislava. Zdroj: Rudolf Maškurica

Autori textu: Peter Kravčák a Anna Zábojníková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.