Ružomberčania, podporme projekt mestskej knižnice na Podhore

Mestská Alma mater beletrie, iných literatúr a časopisov ktoré skrýva vo svojich priestoroch na Podhore volá právom po rekonštrukcii svojich prízemných priestorov. A tak Ružomberčania zapojte sa do jej projektu registrovaného pod názvom Knižná záhrada a zahlasujte za neho. Nájdete ho v predajniach TESCO  na Podhore,  alebo v Tescu pri futbalovom štadióne. Hlasovanie potrvá do 16. februára tohto roku.

Je načase dať stop letným lejakom, topiacim sa snehom medzi štyrmi múrmi knižnice  a dať jej v nadhlavníku nový šat premostený zastrešením, ktorý poznáme pod názvom átrium. 

Dve átriá už máme v mestských inštitúciách dlhšie. Jedno je v Hoteli kultúra a druhé na Mestskom úrade plniace si od roku 2016 pod strechou svoju  informačnú , usmerňovaciu a promptne zariadenú žiadosť a službu pre občana, ktorý prišiel o ňu požiadať mestského úradníka. 

V prípade Mestskej knižnice  ide síce o malý priestor o približných rozmeroch 10 x 6 metrov , nie príliš vľúdny vstup do oddelenia náučnej literatúry v čase ,keď v lete musíte roztvoriť dáždnik a po prejdení pár krokov ho znova zatvoriť. Po tom ako v minulom roku nastala rekonštrukcia vnútorných priestorov knižnice s novými policami a iným nábytkovým príslušenstvom pre detské kútiky, je to po rokoch dobrá správa. 

Zámerom ružomberskej Mestskej knižnice na Podhore  je teda lepšie využitie priestoru kde by v átriu historickej budovy knižnice vznikla oddychová zóna.  Pokiaľ by sa hovorilo o rozpočte na vybudovanie takéhoto projektu, potom takýto by predstavoval v súčasných číslach 6300 eur. Knižnica v súčinnosti s Mestom Ružomberok hľadá aj iné zdroje financovania. V najbližších dňoch sa potvrdí spolupráca aj s Nadáciou Slovenskej sporiteľne.

V kontexte zaujímavého projektu je vytvorenie miesta, ktoré bude možné nazvať zeleným oddychoviskom, kde knižná záhrada bude na čerstvom vzduchu. Na jednej strane vnútorného objektu by to mala byť jej zelená stena dýchajúca rastlinami , ktorá by v letných mesiacoch dotvárala príjemnú klímu pre jej návštevníkov. 

Útulné prostredie by dotváral aranžovaný bylinkovo – kvetinový záhon . Jeho cieľom bude taktiež využitie nových spôsobov propagácie environmentálnej výchovy detí a študentov v čase rôznych vegetačných cyklov rastlín. 

Vo veci budúceho diela, ktoré pochopiteľne pozdvihne činnosť knižnice v jej najnižšej časti s prízemím Podhory,  bude okrem iného kvalitný Wifi signál a prístup do študovne. Popri čítaní sa vytvoria možnosti využitia knižnej záhrady na stretávanie sa literárnych a umeleckých komunít na ich vlastné prezentácie.  Okrem čítania knižných diel a rôznych debát to môžu byť pravidelne uskutočňované letné tvorivé dielne, výtvarné vernisáže a premietanie filmov pomocou existujúceho personálneho a technického zázemia. 

Pri možnej kapacite 25-tich miest bude čiastočne zastrešené átrium od ostatnej zástavby   k dispozícii pre všetkých, ktorí ho budú chcieť navštíviť v teplých letných mesiacoch. Voľné a bezplatné bude prístupné počas otváracích hodín knižnice a v priebehu konania podujatí.

Doplňujucími  údajmi pre širšie okolie mesta a zvlášť tých, ktorí navštevujú Mestskú knižnicu na Podhore je spríjemnenie chvíľ v atraktívnejšom priestore pre mladých rodičov s deťmi , aktívnych dôchodcov a i tých ,ktorí omeškali prímestský autobusový spoj. 

Mestskú knižnicu navštevuje v súčasnosti denne šesťdesiat až sto ľudí. Po jej revitalizácii s uskutočneným projektom Knižná záhrada by to malo byť určite viac. 

Tí, ktorí chcú takýto projekt podporiť, aby dostal zelenú a najmä od občanov mesta, môžu tak učiniť a dať mu svoj hlas žetónom v dvoch ružomberských predajniach Tesco. Čas pre hlasovanie už beží, od prvého februára tohto roku bude  nato už len 16 dní.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.