Ružomberčania natočili film o Hlinkovi

V utorok 30. októbra o 20:10 večer odvysiela Dvojka RTVS premiéru dokumentárneho filmu Hlinka. Autormi sú Ružomberčania Matúš Demko a Jakub Krška.

Vo februári 1945 odniesli z ružomberského mauzólea telesné pozostatky Andreja Hlinku. Hoci ubehlo už 80 rokov od smrti tohto kňaza, politika a publicistu, stále nevieme, kde by sa jeho telo mohlo nachádzať. Keď nemáme telo, hľadajme dušu: aký je duchovný odkaz Andreja Hlinku?

S týmto leitmotívom prichádza do vysielania verejnoprávnej televízie nový dokumentárny film Hlinka, ktorý vznikol v koprodukcii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a ružomberskej filmovej spoločnosti MOOVI pri príležitosti 80 rokov od úmrtia Andreja Hlinku a sto rokov od vzniku Československej republiky.

Premiéra nového celovečerného dokumentu sa uskutoční v utorok 30. októbra na Dvojke v hlavnom vysielacom čase – symbolicky na sté výročie Deklarácie slovenského národa, ku ktorej sa pripojil aj Andrej Hlinka.

Dokument o Hlinkovi vznikal pod režisérskou taktovkou mladého filmára Matúša Demka, ktorý sa podpísal aj pod scenár. „Osobnosť Andreja Hlinku, jeho politické aktivity, ale neskôr aj zneužitie jeho mena po smrti sú veľmi rozsiahle témy. Boli sme limitovaní časom, preto sme sa zamerali viac na jeho samotný život – aký bol človek, kňaz a tiež aj približujeme jeho aktivity v Ružomberku, kde bol 33 rokov farárom. Cenné sú výpovede posledných žijúcich pamätníkov,“ vysvetľuje Demko. Kameru a strih mali na starosti ružomberskí tvorcovia Jakub Krška a Šimon Klačko. Originálnu hudbu pre film Hlinka skomponoval Ján Zborovjan.

Film Hlinka prináša životopisný náčrt Hlinkovho života (1864-1938) so zameraním sa na jeho osobnú a kňazskú identitu spolu s hodnotiacimi úsudkami a rozširuje spektrum nezávislých vedeckých autorít, kňazov a laikov. Mnohé výpovede sú objavné a pre slovenského diváka neznáme. Pútavými sú aj doteraz nezverejnené originálne obrazové materiály zobrazujúce spôsob života Andreja Hlinku.

Hlinka

Scenár a réžia: Matúš Demko

Strih: Jakub Krška

Kamera: Jakub Krška, Šimon Klačko

Hudba: Ján Zborovjan

Dĺžka: 63 minút

Vyrobili: RTVS a MOOVI, s.r.o.

Rok výroby: 2018

 

Zdroj – Tlačová správa InFlame Media

Titulná fotografia – Mauzóleum Andreja Hlinku. Zdroj – Inflame media

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.