Ružomberčania fotografujú už len do piatku

Výstavu verejnej súťaže fotografickej tvorby Ružomberčanov si ešte stále môžete pozrieť v synagóge.

Ružomberská synagóga ponúka do piatka 23. novembra výstavu najlepších amatérskych fotografií Ružomberčanov. Do súťaže Ružomberčania fotografujú sa ich zapojilo 33 a poslali spolu 264 fotiek.

Povzbudenie záujmu o fotografiu

„Cítime potrebu vytvoriť priestor pre amatérskych fotografov a povzbudiť záujem a zvýšiť úroveň fotografie. Nie každý má na to, aby poslal svoje fotografie na medzinárodný salón. Prišiel by pravdepodobne len o niekoľko desiatok eur a fotografie by sa mu vrátili bez akceptácie a vystavenia,“ hovorí o dôvodoch organizovania už 3. ročníka verejnej súťaže predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo.

Aj tentoraz súťaž vyhlásili v troch kategóriách. Životné prostredie a priemysel; Život v meste, voľný čas, rodina, krajina a príroda; Architektúra, dokumenty a pamiatky. V každej z nich vyhlásili troch víťazov, ktorých fotky nájdete aj na paneloch v synagóge.

„Ocenenie ma prekvapilo. Poslal som viacej fotiek a vôbec by som nepovedal, že práve tieto budú ocenené. Ale to je tak, fotka je veľmi subjektívna záležitosť. Napríklad aj ja som ročne spokojný tak so šiestimi, možno siedmimi fotografiami. Tie si vážim a mám pocit, že stoja za to, a pritom ich človek urobí stovky,“ hodnotil druhý v kategórii Život v meste a zároveň víťaz kategórie Architektúra Bartolomej Kameník.

Ocenenie získal aj jeden z najstarších účastníkov podujatia Vladimír Krno. Ružomberčan žijúci v Bratislave si rovnako ako vlani, aj tentoraz odniesol jednu z cien. Zaujal so staršími čiernobielymi fotkami, ktoré vytiahol z bohatého archívu.

„Holub, vrabec aj kačka majú monokulárne videnie. Nevidia priestorovo ako my – čo je blízko, čo je ďalej. Tieto zvieratá vzdialenosť odhadujú len tým, že hýbu pri chôdzi hlavou. Zrýchľujú si prostredie, ako keď ideme vo vlaku. Čo je blízko je rozmazané, čo je ďalej pekne vidíme. Aj fotograf má len jednooký fotoaparát. Aj on musí dať do snímky niečo, čo tej fotke dá hĺbku, ostrosť, pohyb, svetlo, záujem. A to je umenie…,“ vniesol kus odbornosti do emocionálneho pohľadu na fotky Vladimír Krno.

Slávnostným večerom odovzdávania cien a zároveň otvorením výstavy fotografií sprevádzal ešte na konci októbra RK Jazz Band. Foto – Vladimír Škuta

Chýbajú ľudia

Predsedu poroty si ružomberskí organizátori zavolali zo spriateleného fotoklubu z Liptovského Hrádku.

„Zaujímam sa najmä o reportážnu fotku, a tá je predovšetkým o ľuďoch. Príroda je na fotkách krásna, ale treba tam dostať aj ľudí. Človek je tvorca, potrebná esencia aj pre fotografiu. Ale musím konštatovať, že aj oproti minulému roku tá úroveň stúpla. Určite je tých fotiek s ľuďmi odvtedy viac,“ hodnotil predseda poroty Martin Škuta.

Ľudia však nechýbajú len na fotkách, ale aj za fotoaparátmi. Hoci dnes fotí takmer každý, umelecky sa realizovať nie je všetkým po chuti.

„Jednou z pohnútok zorganizovania podujatia bolo aj nájdenie potenciálnych mladých šikovných fotografov, ktorých by sa dalo získať do radov fotoklubu. Členská základňa fotoklubu dosť zostarla a potrebuje osviežiť mladým entuziazmom a dravosťou. Problémom dnešnej doby je, že zázemie ktoré by si takéto spolky vyžadovali aspoň v Ružomberku dnes prakticky neexistuje,“ hovorí o súčasných starostiach fotografov, a zároveň aj dôvodoch organizovania súťaže Ižo.

Z vlaňajšej druhej edície súťaže získali do klubu troch mladých členov. Rovnaké nádeje si robia aj teraz. Argumentom je aj živá spoločnosť ľudí, ktorí majú rovnaký koníček a záujem.

„Internet dnes všetko prekrýva. Osobný kontakt sa čím ďalej tým viac vytráca, chvíľami začínam mať dojem, že sa ho niektorí ľudia začínajú obávať a vyhýbajú sa mu,“ doplnil predseda ružomberského fotoklubu.

Chýbajúci ľudia v takejto organizovanej činnosti sa prejavujú aj na aktivitách a ich podpore. Podľa Iža sú dve tretiny činnosti klubu o zháňaní peňazí, grantoch a dotáciách, aby mohli fungovať a niečo robiť. Aj súťaž Ružomberčania fotografujú vznikla len vďaka sponzorom. Kým vlani ju podporili župní poslanci a niektorí aj ako poslaneckí kandidáti v župných voľbách 2017, ako: Dušan Lauko, Stanislav Bella či Peter Caban, tentoraz podujatie vzniklo aj vďaka vtedy ešte kandidátovi na primátora Róbertovi Kolárovi.

Výsledky súťaže:

Životné prostredie a priemysel

  1. Peter Antol – Požehnanie úrody slnečným kúpeľom
  2. David Levente Palatinus – Raindrops
  3. Vladimír Letko – Kým stúpa dym

Život v meste, voľný čas, rodina, krajina a príroda

  1. Peter Antol – Príchod nového dňa
  2. Bartolomej Kameník – List
  3. Anna Tomčíková – Na stráni

Architektúra, dokumenty a pamiatky

  1. Bartolomej Kameník – Kostol všetkých svätých
  2. Miroslav Kochlic – Strecha
  3. Ladislav Moravčík – Klebetnice na priedomí

Cena Róberta Kolára

  1. Vladimír Krno – Šachisti
  2. Renáta Juríková – Martinček
  3. Bohuš Bartoš – Jeseň

Cena Fotoklubu:

Barbora Považanová – Záplata

Titulná fotografia – Martin Škuta (uprostred) a Štefan Ižo (vpravo) pri odovzdávaní ocenení. Foto – Tomáš Mlynárik

Róbert Kolár je spolumajiteľom spoločnosti R PRESS, s.r.o., ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.