Rekordný City Run vyhral Matúš Vlčko

Sobotňajšie štvrté podujatie seriálu Ružomberskej bežeckej ligy ovládli v úmornej horúčave bežci z klubu Moji ľudia Černová.

V tomto roku zatiaľ rekordné podujatia. Podľa listiny účastníkov, ktorí dobehli do cieľa takmer 370 pretekárov. K tomu treba prirátať 46 tých z rodinnej štafety. City Run Mondi SCP, tretí ročník behu mestom a štvrté podujatie Ružomberskej bežeckej ligy, malo aj ďalšie zaujímavosti.

Žiacke kategórie na štarte pretekov. Foto – Ružomberok v pohybe.

Krásne, no horúce počasie

Horúca sobota vytiahla do Hýrošovho parku stovky ľudí a bolo to vidieť najmä na detskej a mládežníckej účasti v pretekoch. Kým sa organizátori prehrýzli všetkými kategóriami, napriek tomu, že všetko svižne odsýpalo, štartujúci na hlavnú trať nabrali menší sklz.

„Obľúbila som si preteky v Ružomberku. Mám tu aj dosť známych, ktorí to organizujú a chcela som ich takto aj podporiť, lebo je to dobrá myšlienka, výborná organizácia. Akurát ten štart by som dala trochu skôr, aby nebolo tak teplo,“ povedala asi za všetkých víťazka ženskej kategórie do 34 rokov Michaela Kucháriková z Liptovského Mikuláša.

Najrýchlejšia medzi ženami bola už po druhý raz. Predtým zvíťazila aj na nočnom behu Ružomberkom.

„Bežalo sa mi dobre, keďže som vyhrala, ale bolo veľmi horúco, čo nie je úplne ideálne. K tomu sa pridala celkom zložitá trať po schodoch. Ružomberok je tým už známy, ale boli tam ľudia, turisti, povzbudzovali nás, a to nás vyburcovalo,“ hodnotila víťazka na ženskej trati.

Druhý raz v tomto roku vyhral aj najrýchlejší muž a vôbec v sobotu najlepší bežec zo všetkých, 28-ročný Matúš Vlčko.

Celkovo druhý Martin Hatala si takto užil pripravenú “sprchu” pre bežcov na Námestí Andreja Hlinku. Foto – Ružomberok v pohybe.

Úspech aj vďaka Gazdaricovi

„Bolo veľmi teplo. Všetko všade vyhriate, štartovalo sa až po 11-tej, ale podmienky mali všetci rovnaké. Už sa len bolo treba vyrovnať s nimi v hlave a bežať čo najrýchlejšie,“ hodnotil bežec žijúci na Klačne, no pretekajúci za klub Moji ľudia Černová. Ak ste o ňom ešte nepočuli, a pripadá vám amatérsky, tak áno, ale prístup majú jeho bežci neraz profesionálny.

„Poznal som trať, bežal som to už tretí rok po sebe. Vo štvrtok som si ju bol ešte prebehnúť, takže som mal presne naplánované, ako to rozbehnem. Bez ohľadu na konkurenciu bežal som si svoje preteky, pomohli mi schody o ktorých som presne vedel, a to mi nakoniec stačilo na víťazstvo,“ priblížil podrobnosti svojho výkony Vlčko.

Pre Matúša to boli posledné preteky v tomto roku, v ktorých mal, ako sa povie, čistú hlavu. Odteraz sa sústredí na prípravu, ktorej vyvrcholením bude Berlínsky maratón. Na pretekoch ho uvidíme, len ak mu to tréner a príprava dovolia.

„Rád by som absolvoval aspoň večerné preteky v Liptovskom Mikuláši, kde obhajujem víťazstvo, a tiež štafetový beh Od Tatier k Dunaju, na ktorý sa pripravujeme opäť vyskladať ružomberský tím. Musím o tom ale presvedčiť trénera,“ celkom vážne rozprával Matúš Vlčko.

Rovnako je na tom aj jeho tímový kolega Martin Hatala, ktorý dobehol na celkovo druhom mieste a v kategórii 40 až 49-ročných sa stal víťazom.

„Bolo by pekné odbehnúť všetky ružomberské preteky, ale veľa podujatí, ktoré by som potreboval odbehnúť ku Košickému maratónu koliduje. Je veľmi veľa tých podujatí, a tiež by som sa chcel čo najlepšie pripraviť na ten svoj vrchol sezóny,“ vravel v cieli Černovčan Hatala taktiež pretekajúci za Mojich ľudí Černová.

Nateraz líder kategórie štyridsaťročných čoraz viac a výraznejšie vstupuje do výsledkovej listiny a mohol by tak patriť k ašpirantom na pomyselný titul najlepší bežec roka v meste.

„Treba si rovno povedať, že tu nebol Tomáš Gazdarica. Ten by nám to tu pomiešal a myslím, že by sme s jeho tempom dnes poumierali. Toto nám dal ako taký darček. Ale sme radi, že vidieť výsledok našej snahy aj takto navonok a hlavne, že aj Černovú vieme trochu spropagovať,“ hodnotil svoje umiestnenie v tomto roku 45-ku oslavujúci Hatala.

Rodinná štafeta. Foto – Ružomberok v pohybe.

Ojedinelosť pretekov: Rodinná štafeta

Silné finančné zázemie hlavného organizátora sa ukázalo aj pri sprievodných podujatiach. Koncerty deň vopred, ale aj po samotných pretekoch vystúpenie Elán Tribute. A kto nechcel športovať v aj na Liptov horúcom počasí, mohol si vyskúšať poskytovanie prvej pomoci, nechať si pomaľovať tvár, pozrieť vystúpenie policajných psovodov, absolvovať autogramiádu futbalistov a ďalšie sprievodné atrakcie.

„Myslím, že lepšie počasie sme si ani nemohli priať. Slnečná sobota pritiahla množstvo pretekárov, ale aj divákov. Pre športovcov to bolo trochu ťažšie. Bolo potrebné si rozumne rozložiť sily, ale ja si myslím, že sa to dalo všetko zvládnuť,“ zhodnotil v cieli Ľuboslav Palguta z Mondi SCP, ktorý je za túto spoločnosť hlavným organizátorom pretekov i zástupcom v Ružomberskej bežeckej lige.

Vie, o čom hovorí. Sám behá a v kategórii nad 40 rokov si dobehol po tretie miesto. Pozitívne ale hodnotil najmä vysokú účasť.

„Prišli mladé basketbalistky, vidíme tu futbalistov spolu s trénermi. Tá účasť sa spolu s rodinnou štafetou vyšplhá zrejme nad 400 účastníkov, čím prekonáme sami seba z minuloročných pretekov,” vravel ešte počas podujatia, keď nepoznal presné číslo účastníkov, Palguta.

Na záver športového predpoludnia si odbehli koliečko okolo Hýrošovho parku aj trojčlenné tímy rodín. Mohol tam byť ktorýkoľvek člen rodiny. Podmienka bola, aby sa počas celých pretekov držali za ruky.

„Je to kategória pre zábavu. Chceme pritiahnuť tých, ktorí sa prišli len pozrieť, aby sa zapojili a trošku sa zabavili a mali z podujatia rovnako radosť,“ popísal jedinečnú kategóriu Palguta.

Benefičný charakter

Mondi SCP ako hlavný organizátor tohto behu prisľúbilo, že za každý odbehnutý kilometer venuje euro na letné tréningové podujatie pre deti, ktoré budú organizovať v priestoroch Základnej školy Zarevúca. Rovnakou sumou prispelo aj OZ Ružomberčan, a preto letné bežecké kempy môžu už teraz pracovať s čiastkou 2-tisíc eur. Bežecké tréningy začínajú vo štvrtok 4. júla o 9:00 a budú trvať zakaždým hodinu a pol. Deti sa tu budú stretávať s odborníkmi každý utorok a štvrtok v rovnakom čase až do 22. augusta.

Po 100 eur dostali aj Lyžiarsky klub Ružomberok a Nadácia Talentum, ktorá si dala za cieľ podporovať talentovanú mládež v meste.

Kompletné výsledky po jednotlivých kategóriách sú zverejnené na stránke oficiálnej časomiery podujatia.

 

Titulná fotografia – Matúš Vlčko vyhral svoje šieste preteky v kariére. Druhé na Ružomberskej bežeckej lige v tomto roku. Foto – Ružomberok v pohybe.

Bežali aj futbalisti MFK Ružomberok. Foto – Ružomberok v pohybe.

 

Ovlaženie na Námestí Andreja Hlinku prišlo vhod. Foto – Ružomberok v pohybe.

 

Víťaz Matúš Vlčko (číslo 113) vbieha na schody pod Daňovým úradom. Foto – Ružomberok v pohybe

 

Šek od Mondi SCP na bežecké tréningy pre deti, ktoré budú počas leta prebiahať v areáli ZŠ Zarevúca. Foto – Ružomberok v pohybe.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.