Radšej bude špinavá od farieb, ako by mala sedieť za počítačom

Dvere do svojho umeleckého sveta nám otvorila Ružomberčanka, ktorej unikátne maľované tenisky putujú po celom svete.  

„U nás doma boli vždy pokreslené všetky steny,“ spomína si na svoje detstvo a prvé dotyky s umením 32-ročná Andrea „Žabka“ Klvačková. Keď už bolo pomaľované takmer všetko, rodičia sa rozhodli, že Andreu prihlásia do výtvarnej školy. Tam si časom osvojila techniku, výtvarné postupy, ale ako sama hovorí, naučila sa najmä trpezlivosti.

Andrea vyštudovala propagačnú grafiku na Škole úžitkového výtvarníctva, neskôr si urobila nadstavbu v oblasti propagačného výtvarníctva. Práve v školských laviciach vznikla aj jej prezývka Žabka. ,,Dal mi ju jeden spolužiak, lebo vraj vyzerám príliš mlado. Ujalo sa to aj doma či medzi kamarátmi a ostalo mi to až doteraz. Prezývku zároveň používam ako svoje umelecké meno.“

Ďalšie jej kroky smerovali mimo Slovenska. „Momentálne už siedmy rok bývam v Prahe. Dostala som sa do bodu, keď som potrebovala zmeniť prostredie,“ prezrádza dôvody odchodu, no s úsmevom dodáva, že na Liptov nezanevrela a domov chodí pomerne často.

Umelkyňa srdcom aj dušou

Ak by ste vkročili do jej ateliéru, ihneď by ste zistili, že tu býva umelecká duša. Kreatívny priestor má priamo v jednej z izieb svojho bytu. Všade navôkol to hýri farbami, štetcami a množstvom materiálu.

Andrea sa k svojmu koníčku dostala cez jej staré a špinavé, no stále nositeľné tenisky. Nechcela sa ich vzdať a tak sa rozhodla, že ich premaľuje. Teniskám, na ktorých sa vypínali mohutné a jej srdcu blízke Tatry, vdýchla nový život.

„Postupom času si moju záľubu začali všímať ostatní ľudia, pretože som si premaľovávala aj iné kúsky oblečenia. Začali ma oslovovať, nech aj im niečo také namaľujem,“ opisuje svoje začiatky.

Svojej záľube sa venuje už štvrtý rok a za tú dobu sa jej podarilo pomaľovať cez 300 párov tenisiek, ktoré robia radosť ľuďom po celom svete. Vysvetľuje, že jej tvorba nie je len o teniskách, dokáže maľovať na čokoľvek. Niekedy sú to skateboardy či prilby, inokedy zase šiltovky.

„Motívy sú rôzne. Najčastejšie však maľujem postavy z filmov či komixov. Často sú to aj zvieratá, hory alebo rôzne ľudové vzory,“ opisuje svoju prácu a dodáva, že všetko to závisí od daného človeka, pretože každý chce mať na teniskách to, čo ho najviac vystihuje.

Žabka priznáva, že sa snaží o to, aby sa jej tvorba vyvíjala vďaka jej nositeľovi. „Je to o pocite. Viem, že keď namaľujem tenisky pre tanečníka, zatancuje v nich super predstavenie. Pomaľujem surf a viem, že precestuje svet na vlnách. Je to krásny pocit vidieť, ako moja práca robí ľuďom radosť a ako moje diela žijú svojím vlastným životom.“

Inšpiráciu nachádza v prírode a vo svojom okolí. Vysvetľuje, že najradšej chodí do hôr alebo sa len tak túla lesom. Svoju druhú vášeň našla v cestovaní, vďaka ktorému si domov prináša nielen zážitky, ale najmä nápady pre ďalšiu tvorbu.

Ružomberčanka obdivuje aj prácu iných umelcov. „Keď som ešte chodila do školy, bavila ma tvorba starých majstrov, akými boli da Vinci, van Gogh, impresionisti či Picasso. Teraz je to práve Frida Kahlo, ktorej výstavu som dokonca videla naživo,“ hovorí Žabka o inšpiratívnej mexickej maliarke.

Zo súčasných umelcov má rada streetartistov, medzi ktorých patria Nychos, Adele Reynolds či Pawel Swansky. Priznáva, že najviac ju baví tvorba Lucasa Beauforta. „Je to umelec z Francúzska, ktorý vystavuje po celom svete a maľuje na všetko, čo mu príde pod ruky.“

Od čarbaníc na stenách až po vlastné výstavy

Vytvorenie dizajnu je tímová práca medzi Žabkou a klientom. „Väčšinou ma ľudia kontaktujú cez môj instagramový účet @zabkasworld, kde mi opíšu svoju predstavu, čo by chceli namaľovať. Objednáme spolu tenisky a ja im ich približne do dvoch týždňov pomaľujem.“

Za 4 roky sa jej podarilo pomaľovať cez 300 párov tenisiek (Foto: Andrea Klvačková)

Maľovaním vkladá do každého jedného kúska aj veľkú časť seba. Sympatickej umelkyni pri práci pomáhajú len farby a štetce. Každý jeden hotový výrobok preto nesie osobitý rukopis. Rada sa vyhrá s detailmi a keďže miluje výzvy, hovorí, že čím je nápad klienta uletenejší, tým viac si to užíva.

Andrea spolupracuje aj s viacerými značkami a umelcami. Jej tvorbou nepohrdli ani športovci, tanečníci, akrobati či speváci. Podarilo sa jej dokonca usporiadať aj dve samostatné výstavy, kde svoju prácu odprezentovala širokej verejnosti. „Jedna výstava bola v Horsefeathers store v Prahe, druhú výstavu Vans tenisiek som mala v pražskom Footshope.“

Často však robieva aj worshopy, a to nielen na Slovensku či v Čechách. Minulý rok sa jej podarilo dostať až do Milána.

Žabka tvrdí, že dnešná doba praje šikovným a remeselne zručným ľuďom, no dôležitou na cesta k úspechu je propagácia. „To, že sa tvoriví ľudia môžu prezentovať cez rôzne sociálne siete a ukazovať svetu, čo dokážu, im otvára dvere aj na zahraničný trh. Treba byť šikovný, mať originálny nápad a vedieť na sebe pracovať“, prezrádza tajomstvo úspechu.

V prípade talentovanej Ružomberčanky sa spomínaný návod na úspech vyplatil. Všimli si ju značky ako Vans a Molotow, vytvorila vlastný model skateboardu a v lete dokonca poletí do krajiny galského kohúta.

„Podarilo sa mi ako jedinej zo strednej Európy vyhrať súťaž Lucasa Beauforta a tak poletím do Francúzska maľovať s ním a s ostatnými umelcami. Teším sa na to, že sa s ním konečne stretnem osobne,“ raduje sa zo svojho úspechu Andrea.

Dovtedy sa rozhodne nudiť nebude. Chystá svoju ďalšiu výstavu, pracuje na nových teniskách a už teraz sa pripravuje aj na vysnívaný francúzsky pobyt.

Titulná fotografia – Zdroj: Andrea Klvačková

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štyroch rokov štúdia mi Ružomberok prirástol k srdcu, a preto ma zaujíma všetko, čo sa s mestom spája.