Psovodi, ukážky sebaobrany, simulovaná dopravná nehoda. Deti spoznávali prácu záchranných zložiek

Mestských policajtov zavolali k napadnutému majiteľovi fast foodu, zasahovali tiež pri popíjajúcej dvojici v meste. Okrem riešenia priestupkov však minulý týždeň vykonávali aj príjemnejšiu činnosť: spolu s hasičmi a záchranármi prezentovali deťom svoju prácu.

Na základe telefonického oznámenia bola v posledný augustový deň v poobedňajších hodinách vyslaná hliadka mestskej polície na ulicu Podhora. Podľa oznámenia tu napadli majiteľa prevádzky s rýchlym občerstvením. Operačný príslušník prostredníctvom kamerového systému zistil, že konflikt pokračoval aj pred prevádzkou. Vec po príchode na miesto odovzdali štátnej polícii pre podozrenie zo spáchania trestného činu výtržníctva.

V ten istý deň asi 20 minút pred polnocou hliadkovali mestskí policajti v centre mesta. Keď prechádzali ulicou A. Bernoláka, na križovatke s ulicou M. Madáčova videli, ako neznámy muž hodil o zem sklenenú fľašu, ktorá sa rozbila. Išlo o 27-ročného obyvateľa z obce v Ružomberkom okrese. Muž črepiny z cesty pozbieral a zaplatil pokutu za priestupok proti verejnému poriadku.

V stredu 5. septembra vo večerných hodinách si príslušník obsluhujúci kamerový systém všimol ženu a muža na lavičke v parku pod Mauzóleom Andreja Hlinku. Čas si krátili nielen rozprávaním, ale aj požívaním alkoholu, piva a vína. Vyslaná hliadka zistila totožnosť obidvoch podozrivých a za nerešpektovanie všeobecne záväzného nariadenia mesta ich pokutovala.

Vo štvrtok 6. septembra organizovala Mestská polícia Ružomberok pod záštitou Mesta Ružomberok ďalší ročník podujatia „Bezpečne do školy 2018“.

Policajti okresného riaditeľstva si pre deti pripravili ukážky výstroja a výzbroje, mohli si z blízka prezrieť a posadiť sa na motorku dopravnej polície ako aj dodávku príslušníkov objasňujúcich dopravné nehody a tiež ostatné vozidlá policajného zboru.
Kriminalistickí technici deťom predviedli vybavenie, ktoré využívajú pri svojej práci. Dynamickými ukážkami zaujali psovodi.

Tohtoročným obohatením akcie boli príslušníci Vojenského útvaru v Ružomberku, ktorí okrem terénneho vozidla a rôznej vojenskej techniky predviedli ukážky sebaobrany.

Hasičský a záchranný zbor pri simulovanej dopravnej nehode pomocou hydraulického náradia vytiahol z vozidla zakliesnenú zranenú osobu. Názornou ukážkou hasiči predviedli, ako rýchlo požiar pohltí interiér vozidla. Tento rok si hasiči pre deti pripravili prekvapenie, keď horiace vozidlo nehasili vysokým tlakom, ale celé ho zapenili, čím zabránili prístupu kyslíka, zabránili horeniu a vozidlo zahasili. Lákadlom bol aj ich vozový park – bugina, na ktorej sa môžu dostať do ťažko prístupného terénu.

Spolu s hasičmi sa do programu zapojili príslušníci Horskej záchrannej služby, ktorí po vyslobodení figuranta z havarovaného vozidla tomuto poskytli prvotné ošetrenie a následne ho z miesta nehody transportovali. Okrem toho horskí záchranári so sebou priviezli a deťom ukázali aj záchranárskeho lavínového psa.

Ako po minulé roky aj teraz prišli až z Liptovského Mikuláša zdravotníci Slovenského červeného kríža, ktorí pomáhali horským záchranárom pri transporte figuranta. Neskôr si deti mohli na prinesenej figuríne vyskúšať poskytnutie prvej pomoci.