Primátor požaduje odstrel medveďov, ministerstvo ani ochranári s ním nesúhlasia

Odborník na medvede považuje vyjadrenia Igora Čombora za populistické.

Počas uplynulých týždňov sme vás viackrát informovali o medvedích návštevách v meste – v Malých TatráchHrabove, Baničnom či na Satelitoch.

„Situácia s medveďmi v Ružomberku je už neúnosná,” vyhlásil vo videu zverejnenom na sociálnej sieti primátor Igor Čombor, podľa ktorého sa ľudia boja vyjsť do lesa či záhradiek.

„Nie je normálne, aby sa v civilizovanom svete takýto problém neustále zväčšoval,” zdôraznil Čombor a dodal, že osobne bude žiadať ministra životného prostredia o povolenie odstreliť vyšší počet medveďov.

Je situácia v Ružomberku naozaj taká dramatická? Čo na ňu hovoria kompetentní a ako chcú ďalej postupovať?

Zrejme povolia odstrel jedného medveďa

Ministerstvo životného prostredia na otázky Ružomberského magazínu odpovedalo, že v aktuálnom roku eviduje jednu žiadosť Mestských lesov Ružomberok o povolenie výnimky na usmrtenie dvoch zákonom chránených medveďov hnedých.

Aj keď primátor vo videu vyhlásil, že žiadosť Mestských lesov bola rovnako ako minulý rok zamietnutá, podľa hovorcu ministerstva Tomáša Ferenčáka sa o nej ešte len rozhoduje.

Štátna ochrana prírody (ŠOP) tieto informácie upresnila s tým, že Správa Národného parku Veľká Fatra už vypracovala stanovisko, v ktorom navrhla vydať výnimku na ulovenie jedného medveďa.

„Stanovisko Správy Národného parku Veľká Fatra bolo odôvodnené evidenciou početných škôd na ovocných stromoch, včelstvách a hospodárskych zvieratách, ktoré boli komisionálne prešetrené a taktiež evidovanými častými stretmi medveďa s obyvateľmi Ružomberka a jemu prislúchajúcich mestských častí. Všetko v období dvoch posledných rokov,“ uviedla ŠOP.

„Čo sa týka územnej pôsobnosti Správy Národného parku Nízke Tatry, nebol tam zaznamenaný žiadny problémový jedinec medveďa, ktorý by opakovane spôsoboval škody či prieniky do intravilánu mesta Ružomberok a jeho častí, či susednej obce Ludrová,“ dodali ochranári.

Medveď nafotený v máji tohto roku v lokalite Liptovskej Lúžnej. Zdroj – medvede.sk/R. Rigg

Primátor síce avizoval, že bude žiadať odstrel vyššieho počtu medveďov, ide ale o nereálnu požiadavku. „Podľa prílohy Zásah do populácie medveďa hnedého Programu starostlivosti o medveďa hnedého je v poľovnom revíri o výmere do 8 000 hektárov možné uloviť na výnimku za jednu poľovnícku sezónu maximálne jedného jedinca medveďa hnedého,“ upozorňuje ŠOP.

Spoločnosť Mestské lesy Ružomberok obhospodaruje 7 000 hektárov, na ktorých podľa riaditeľa Milana Šlávku evidujú približne 25 medveďov. Na celom území Slovenska je ich podľa ochranárov asi 1 200.

„Žiadali sme v lete (minulého roka, pozn. red.) o preverenie situácie s premnožením, kde sme dokladovali aj škody, ktoré nám ľudia nahlasujú, ale neuspeli sme. Z ministerstva životného prostredia nám prišiel list, podľa ktorého štátna ochrana prírody nezistila výskyt medveďov s pozmeneným správaním a nestotožňuje sa s názorom o premnožení medveďov v danej lokalite,“ posťažoval sa Šlávka pred niekoľkými mesiacmi v rozhovore pre Ružomberský magazín.

Nahnevaný je aj primátor, podľa ktorého z ministerstva prichádzajú absurdné odpovede. „Absolútne s nimi nesúhlasím,“ kritizoval vo videu.

Zastrelia jedného, prídu iní

Štátna ochrana prírody vysvetľuje, že Ružomberok je obklopený viacerými pohoriami, medzi ktorými zver migruje. Zvlášť citeľné je to napríklad v období medvedej ruje (máj – júl), kedy medvedice s mladými a menšie medvede hľadajú v blízkosti ľudských obydlí bezpečnejšie prostredie pred väčšími medveďmi. „To je aj prípad medveďa, ktorý sa pohyboval po uliciach Plavisko, Cintorínska a Do Baničného,“ uviedli ochranári.

Ministerstvo životného prostredia zdôraznilo, že medveď dokáže za potravou migrovať desiatky kilometrov, čo komplikuje každé tvrdenie o premnožení medveďov v tej či onej lokalite.

Z lesa do dvora. Problémy s medveďmi pretrvávajú

Podľa odborníkov je potrebné venovať pozornosť najmä hlavnému dôvodu jeho migrácie – vysokohodnotnej a ľahko dostupnej, aj keď neprirodzenej potrave. „Práve rekreačná oblasť Hrabovo patrí medzi lokality, ktorá je pre medvede atraktívna, keďže zvieratá sem láka ľahko dostupná potrava v podobe odpadkov z reštaurácií,“ uviedol hovorca Ferenčák.

„Preto je potrebné, aby na lokalitách ako sú Klačno, Baničné, Ž. Silbigera, Malé Tatry, Hrabovo a iné lokality, ktoré sa nachádzajú blízko lesa, boli zabezpečené odpadové koše tak, aby sa divá zver do nich nedostala,“ apelujú ochranári.

„Odstrely už boli na Slovensku v minulosti povolené a situácia sa zásadne nezmenila. Koncepčným riešením je preto dôkladné zabezpečovanie komunálneho odpadu. Potvrdzujú to skúsenosti napríklad z Vysokých Tatier, kde podľa slov primátora významne klesol počet stretov medveďa a človeka po inštalovaní takzvaných kontajnerových staničiek,“ odporúča ministerstvo životného prostredia.

Za 20 rokov medvede zranili deväť ľudí

Názory ministerstva a ochranárov potvrdzuje aj škótsky zoológ Robin Rigg, ktorý dlhodobo žije na Slovensku, kde sa venuje výskumu medveďov.

„Je mýtom, že existuje nejaká hranica veľkosti medvedej populácie, pod ktorou je všetko v poriadku a nad ktorou je stav medveďa neúnosný, lebo je akože premnožený. Takto to nefunguje,“ upozorňuje popredný odborník na medvede, ktorý v prípadoch, že medveď stratil plachosť a začína byť agresívny nevylučuje jeho odstrel.

„Ale ak kontajnery s odpadom zostanú ľahko dostupné, úle budú nechránené elektrickým oplotkom, ovocie zostane nezozbierané a kompost sa bude povaľovať na okraji lesa, je len otázkou času, kedy sa objaví ďalší medveď,“ vysvetlil zoológ Rigg, ktorý vyjadrenia primátora Čombora vo videu označil za populistické.

„Len napísať list a žiadať o odstrel je neadekvátna reakcia na vzniknutú situáciu. Potrebné sú komplexné riešenia – zabezpečenie odpadkových košov, informovanie občanov, ako postupovať, aby medvede nelákali ku obydliam či spolupráca s prírodovedcami,“ vymenúva Rigg.

Ružomberskému magazínu poskytol aj štatistiku, ktorú vypracoval s kolegom z organizácie Slovak Wildlife Society: počas uplynulých dvadsiatich rokov v okrese Ružomberok medvede zranili deväť osôb, pričom k poslednému útoku došlo v roku 2015.

„Ani jedna zo zranených osôb – išlo najmä o poľovníkov, hubárov a lesných pracovníkov – nebola usmrtená,“ zdôraznil odborník.

Len pre porovnanie, zo štatistík, ktoré nám poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová vyplýva, že len medzi rokmi 2010 – 2018 došlo na cestách ružomberského okresu k 1 282 dopravným nehodám. Zahynulo pri nich 46 osôb, 129 bolo zranených ľahko a 416 ťažko.

Titulná fotografia – Medveď nafotený v júni tohto roku v lokalite Liptovskej Lúžnej. Zdroj – medvede.sk/R. Rigg

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.