Primátor centralizuje moc do svojich rúk

S poslancom za Černovú a podnikateľom Patrikom Habom sme sa rozprávali o povolebnom vývoji v meste aj o pozícii opozičného poslanca.

V primátorských voľbách ste podporovali Karola Javorku. Skončili ste druhí. Boli ste sklamaní?

Kandidovali sme s úmyslom, že pôjde o súboj plánov, programov a ideí. Mala to byť súťaž o budúce smerovanie Ružomberka. Spustila sa však proti nám agresívna a podpásová antikampaň. My sme voličov nezavádzali, ani neklamali a antikampaň nepoužívali.

V čom ste videli jej podpásovosť?

Klamstvá, ktoré boli uvádzané a šírené v rôznych písomnostiach, boli hrubým zavádzaním spoločnosti a mali dopad na nás ako poslancov aj na naše rodiny. Pre mňa je takéto správanie neetické a nemorálne. Niečo, čo by som nikdy nedokázal robiť.

Chceli ste po prehratých voľbách spolu s Karolom Javorkom skončiť s politikou?

Chceli sme vyhrať voľby a férovými prostriedkami sme robili všetko preto, aby sme úprimne ponúkli schopnosti, zmenu a srdce pre mesto. Prehra bola sklamaním. Padli aj úvahy, že by sme nemali pokračovať.

Nemohlo byť za tým len to, že ste jednoducho nevedeli stráviť prehru?

Nie. Sme pripravení prehrávať, ale čestne a podľa pravidiel. Sklamanie z ľudí, ktorí začali bojovať klamstvom, urážaním a zavádzaním, bolo pre nás veľké. V takých chvíľach jednoducho nedokážete uveriť, že niekto je takých vecí schopný. Na druhej strane sme si boli vedomí toho, že veľká časť ľudí nám verí, dali nám mandát a stoja za nami.

Primátor pred voľbami povedal, že sa chce zbaviť politických protivníkov z poslaneckých lavíc a jeho ambíciou je odstaviť ich od moci. Podarilo sa mu to?

Všetko tomu nasvedčuje. Pred voľbami mal tých „nepriateľov“ medzi poslancami viac. Teraz sa to zúžilo v podstate na troch, ktorých sa snaží naďalej eliminovať.

(Pozn. redakcie: rozhovor vznikol ešte pred odstúpením Miroslava Zuberca z pozície poslanca zastupiteľstva).

Zuberec, Javorka, Habo. To sú podľa primátora traja poslanci, ktorí brzdia rozvoj mesta. Množstvo vecí pripomienkujete a presadzujete v zastupiteľstve svoje pohľady na ich riešenie. Chcete tým nasilu protirečiť primátorovým zámerom a blokovať ich? 

Od začiatku podporujeme strategické aktivity ako IBV, priemyselný park, územie pod budúcim námestím, parkovaciu politiku, program sociálnej pomoci, zrušenie hazardu, plaváreň, zmenu odpadového hospodárstva, infraštruktúru pre Vlkolínec, pripravili sme nový cenník technických služieb na základe výkonu a mnohé iné… Snažíme sa o koncepčné kroky a prijateľné technické riešenia. Koľko z nich sa ale zrealizovalo alebo realizuje? Narážame na nekoncepčné a mylné rozhodnutia vedenia. Nevidím nič, čo by sme blokovali alebo odmietali.

Napríklad plaváreň sa vraj nestavia kvôli vám. Celý proces ste podľa vašich kritikov mali zdržovať architektonickou súťažou a výberovými komisiami.

Väčšina poslancov schválila lokalitný program a aj verejnú architektonickú súťaž návrhov, to všetko sa úspešne v septembri zrealizovalo. Ďalším krokom je, aby sa mesto s výhercom dohodlo na konkrétnej realizácii. Buď ju budú projektovať víťazi, podľa pravidiel súťaže, alebo ich mesto vyplatí a nájde iných projektantov. Prešlo sedem mesiacov a nič sa nedeje. Podľa mňa je to manažérske pochybenie radnice.

V meste chýbajú jasné, koncepčné a profesionálne manažérske kroky, ktoré chápe každý, kto sa podnikaním živí. A poslanci sú hlucho presviedčaní, že sa niečo robí.

No dobre, ale sú tu argumenty primátora, že sa stará o D1, prispel k nezamrznutiu projektu R1, opravil sa zimný štadión, prišiel grant na kompostáreň…

Primátor je štatutár mesta. Nastavuje štruktúru a systém práce, aby radnica a „gazdovstvo“ fungovali. Ak má svoje priority v komunikácii so štátom, je to v poriadku. Zazlievam mu, že jeho manažérsky aparát neplní základné potreby: údržba, čistota, rozvoj, služby mesta pre občanov, kultúrno-spoločenská činnosť, ktoré v meste zlyhávajú. My nevieme urobiť výberové konanie alebo projekt v riadnom termíne a ľuďom tak nedokážeme povedať, kedy a čo bude hotové.

Váš poslanecký kolega Milan Šlávka z Klubu primátora vás v rozhovore pre Ružomberský magazín skritizoval s tým, že nie ste konštruktívna opozícia, ale taká, ktorá všetko neguje a diskredituje.

Nebudem hodnotiť subjektívne vyjadrenie. Ale rád by som vedel, čo konkrétne sme zastavili a negovali.

Hlasovali ste proti predaju pozemku pod benzínkou, proti prenájmom pozemkov na Kalvárii. Odmietli ste hlasovať za zvýšenie dotácie pre SAD Liorbus alebo pre Technické služby.

Všetko sú to investície v rozpore s platnými zmluvami, zásadami, územným plánom a zákonmi. Ako poslanec musím na to poukazovať. Neexistuje jediný prípad, kedy by opoziční poslanci niečo legálne a rozvojové brzdili.

Hlasovali ste proti zvýšeným kompetenciám pre primátora.

Nežijeme v dobách minulých, kedy rozhodovala aristokracia. Primátor má väčšinu poslancov v zastupiteľstve, má svoj posilnený aparát na mestskom úrade, ovládol komisie pri mestskom zastupiteľstve i mestskú radu. Ak je tu takáto sila spojená s ambíciou tvoriť hodnotné veci pre mesto, prečo ešte treba primátorovi väčšie kompetencie? Centralizovanie moci do jedných rúk znamená aj zlé rozhodnutia, hoci za tým nemusí byť zámer.

Ale je tu argument, že ak bude mať väčšie právomoci, rýchlejšie a lepšie posunie mesto dopredu.

Oproti predchodcom môže primátor rozhodnúť o použití 40-tisíc eur bez schválenia poslancami. Teraz mu pribudli kompetencie v zaťažovaní majetku mesta, čo sú vecné bremená, v predaji a darovaní majetku mesta či v odpúšťaní dlhov neplatičom mesta. Obávam sa, že poslanci a verejnosť sa mnohé skutočnosti dozvedia, až keď sa budú diať. A vtedy už môže byť neskoro.

Vášmu trojčlennému Klubu nezávislých poslancov odmietli priznať člena mestskej rady, odmietli vás v komisiách pri mestskom zastupiteľstve. Cítite sa byť poslancami druhej kategórie?

Na to si musí urobiť každý občan mesta svoj názor. Nevnímam to tak, lebo svoju úlohu a poslanie si aj napriek tomu plníme najlepšie, ako sa v týchto podmienkach dá.

Nevyčítate kolegom poslancom, že vás úmyselne do takejto situácie dostali a želanie primátora podporili?

Sú poslanci, ktorých k tomu motivuje davové rozhodnutie klubu či strany, iných motivuje finančná odmena cez účasť v dozorných radách a predstavenstvách, a taktiež snaha pomôcť svojmu obvodu, čo je v opozícii voči tomuto vedeniu ťažko dosiahnuteľné. Počul som, že niektorí sú dokonca zastrašovaní, potom je pre nich ťažké vystúpiť, rozhodnúť sa a prejaviť svoj skutočný názor. To sú moje skúsenosti. V demokracii ale rozhoduje väčšina, a to treba rešpektovať.

Ak by ste boli pri moci, asi by ste tiež mali svoj klub a chceli by ste, aby hlasoval podľa vás, či nie?

Určite, ale opoziční poslanci by boli taktiež prizvaní do spolupráce.

Traja členovia klubu Za slušný Ružomberok podporovali pred voľbami Karola Javorku. Do klubovej poslaneckej spolupráce vás ale neprizvali. Ako sa na to pozeráte?

Komunikovali sme o tom viackrát. Tvrdili, že chcú pokračovať v koľajach predošlých klubov Ružomberok bez korupcie a Sieť. Prekvapili nás, netešilo nás to, ale sú to ľudia, ktorých si vážime a máme medzi sebou najvyšší prienik spolupráce, čo sa v niektorých prípadoch aj ukazuje.

V Černovej sa už pol roka mohli vykupovať pozemky pod komunikácie pre IBV Hríby. Mesto s tým nezačalo a, naopak, chce znížiť cenu a hľadá nové lokality. Vidíte za tým aj politickú odplatu voči vašej osobe?

Som o tom presvedčený. Hovorí o tom celý sled udalostí. Už len to, že sa nikto s ľuďmi okolo pozemkových úprav nechcel stretnúť a vysvetliť nové zámery. Je to povolebná satisfakcia a na druhej strane skrytá podpora mesta pre komerčné developerské projekty v Štiavnici, Ludrovej, ale aj tu v meste na Kosove či na Kalvárii.

Má tento veľký projekt, ktorý určite zmení mestskú časť, podporu Černovčanov?

Samozrejme, bolo treba veľmi veľa času, kým sme ľuďom vysvetlili, o čo tu ide. Mladí ľudia však dokázali presvedčiť aj časť staršej generácie, že ten projekt bude aj pre nich výhodný. Každý môže stavať, predávať alebo pôdu poľnohospodársky využívať, len podľa nových pravidiel. Netvrdím, že všetci sú šťastní. Sú ľudia, ktorí takzvanú komasáciu nechcú. Ale väčšina je určite za. Iná, zákonná alternatíva pre posun mesta, Černovej a ich obyvateľov v tejto chvíli neexistuje.

Neprajníci vám vyčítajú aj to, že ste si sprivatizovali Čutkovskú dolinu.

Podnikanie už dvadsať rokov spájam so svojím kresťanským presvedčením a mojím vedomím a svedomím. V Čutkovskej doline transparentne rozvíjame cestovných ruch. Čutkovo nie je len Habo. Pôsobí tu množstvo podnikateľov, združení a aj mesto. Dlhodobo spolupracujeme a rozvíjame dolinu s dôrazom na jej ochranu a krásu pre všetkých Ružomberčanov.

Kto je Patrik Habo

Má 46 rokov. Je spolumajiteľom stavebnej spoločnosti LSS, s.r.o. a tiež areálu U dobrého pastiera v Čutkovskej doline. Od roku 2014 je druhé volebné obdobie poslancom mestského zastupiteľstva za Černovú, kde so ženou a piatimi dcérami aj žije.

Rozhovor bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 4/2019.

Titulná fotografia – Patrik Habo. Zdroj – redakcia.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.