Presvedčivý vstup basketbalistiek do play-off

V prvom zápase štvrťfinále zmietli Slovan Bratislava. Stačil im na to aj polčas.

Basketbalová sezóna je vo svojej poslednej fáze. Cez víkend začalo play-off, do ktorého z najvyššie nasadeného prvého miesta vstúpili ružomberské basketbalistky. Narazili tak na ôsmy tím po nadstavbovej časti – bratislavský Slovan.

Prvý polčas za očakávaniami

Približne 500 divákov muselo byť zaskočených počas prvého dejstva, ako ťažké je presadiť sa proti jednému z najslabších tímov v súťaži. Ruži chýbala v útoku iskra, akoby chcela povinne odohrať a vyhrať papierovo jasný zápas. Pre Slovan nemohla byť lepšia situácia na to, aby sa držal v stretnutí a strata trinásť bodov za polčas bola naozaj sľubných výsledkom Bratislavčaniek.

„Pri všetkej úcte k Slovanu, my sme vedeli, že stretnutie vyhráme. Ale toto mentálne nastavenie nám uškodilo, ale ja som pred zápasom dievčatám kládol na srdce, že pravdepodobne uspejeme a nie je dôležité akým výsledkom, ale ako to bude vyzerať,“ rozoberal príčiny slabšieho prvého polčasu tréner Suja.

Sám priznal, že spokojný bol možno s dvomi individuálnymi výkonmi a „zlepšiť bolo treba všetko z nášho pohľadu.“

Dôležitá bola motivácia, a tú aj Juraj Suja našiel v divákoch.

„Povedal som dievčatám, nech sa pozrú, koľko divákov prišlo na zápas so Slovanom. Oni prišli na Vás, nie na súpera – tak to tu teraz funguje. Tak to tým ľuďom treba vrátiť. A ja som vďačný, že prišli, aj na papierovo slabšieho súpera,“ vravel Suja, ako sa snažil v šatni prebrať svoje zverenkyne.

Podarilo sa

Alexandra Belušová (vpravo). Foto – Rudolf Maškurica

Druhý polčas bol naozaj iný. Lepší, pozerateľnejší. Ružomberok dominoval, dievčatá po palubovke lietali, strieľali za tri body, nechýbali individuálne prieniky, ale aj akcie s krásnymi prihrávkami. Samozrejme, nebol to najlepší basketbal v sezóne, ale to, čo malo parametre poctivého prístupu a výkonu. A proti tímu z dolnej polovici tabuľky sa ružomberský vyšší štandard opäť ukázal ako jednoznačne dominantný.

„Druhý polčas bol už výborný z našej strany. Taký, ako chceme,“ zhodnotil Suja.

„Sme sa naštartovali. Pomohla nám agresívnejšia hra, premenené koše, a taká vzájomná motivácia,“ hovorila s dvanástimi bodmi tretia najlepšia strelkyňa zápasu Alexandra Belušová.

„Osobne som spokojná, myslím, že sme si každá dostatočne zahrali a že sme ukázali, že vieme spraviť presvedčivý výsledok so Slovanom,“ doplnila odchovankyňa MBK.

V podobných zápasoch zvykne Juraj Suja vyťažiť kompletne všetky hráčky, ktoré sa aj štatisticky presadili. Len na lavičke a v civile stále zostali Litovka Šiksniuteová a Američanka Jefferyová. Ich návrat je však podľa trénera stále reálnejší.

„Už sa nemusíme pýtať doktorov. V tejto chvíli je to o fyzioterapii. Už behajú, posilňujú a pevne verím, že v budúcom týždni sa už pridajú k družstvu,“ načrtol stav i svoju predstavu Juraj Suja.

Odveta a semifinále

Odveta štvrťfinále, hrá sa na dva víťazné zápasy, je na programe v stredu v Bratislave. Nikto nepochybuje, že Ružomberok zvíťazí a postúpi do semifinále. V tom prípade by najbližší domáci zápas pripadol na sobotu 23. marca proti lepšiemu z dvojice Šamorín – Nitra.

„Súperi v ďalšom play-off budú určite iní. Ale tak, ako sme hrali v druhom polčase, tak by sme chceli pôsobiť aj v celom play-off,“ uzavrela hodnotenie stretnutia Belušová.

MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 83:28 (16:9, 18:12, 18:4, 31:3) – stav série: 1:0

Najviac bodov: Ellenbergová 17, Jackovecová 13, Belušová 12 – Talajková 9, Zarevúcka 6, Ošťádalová 5

Titulná fotografia – úvod zápasu MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava. Zdroj/Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.