Pred rokom hrozila justícia štrajkami

Práve pre nízke platy radových zamestnancov slovenskej justície, keď do veci možného a generálneho štrajku zasiahol jej rezortný minister Gábor Gál.

14. augusta t. r. však TV TA3  z pozície predsedníčky Najvyššieho súdu SR Daniely Švecovej venovala čas divákovi v téme O slovenských súdoch a súdnictve. Okrem iného aj výsledkom prieskumu agentúry Focus. (A s jej budúcim odchodom z funkcie nadišiel aj čas zbilancovania  činnosti justície od roku 2014).

Október minulého roka bol rušnejší v rezorte, ktorý bežní občania neobľubujú, a ak im to dovoľuje ich konanie, potom sa mu vyhýbajú. Nie všetkým sa to podarí, keď z agentúry Focus sa vie, že so slovenskými súdmi má osobnú skúsenosť už 9 percent respondentov.

Na otázku redaktorov médií a reportérov televízií o spokojnosti radových zamestnancov okresných, krajských a iných súdov, (aj tých s podateľňami) s výškou ich platov však pani predsedníčka NS SR nemusela odpovedať. Zrejme sa tak už aj stalo, a zostáva už len veriť, že to, čo minister spravodlivosti Gábor Gál vlani v októbri 2018 sľúbil, že to aj splnil. Vtedy totiž hovoril o postupnom náraste miezd až na hranicu ich zvýšenia o 24 percent.

Podľa minuloročných správ sa občan dozvedel, že sú o niečo vyššie než minimálne platy. Človek by neveril, že v tak dôležitom rezorte (ktorý tak mnohokrát na vyšších či nižších inštanciách záverečnými rozsudkami sudcov sklamal verejnosť), v rezorte, kde údajne jeden deň slovenského väzňa v zariadení ZJ a VS predstavuje výšku nákladov skoro 40 eur.

Podľa slov predsedníčky Najvyššieho súdu sa stav súdnictva a sudcov od roku 2014 zlepšuje, no ťaží ho ešte korupcia. Obchádzanie podateľní súdov vylúčila, v jednej otázke na disciplinárne konanie povedala, „nie som panna zázračnica“ či na osobu Štefana Harabína „podľa seba súdim teba“.  Na sudcu Harabína bolo vraj podaných 14 disciplinárnych konaní, zatiaľ čo Daniela Švecová vie len o desiatich. Aj na iných sudcov bolo treba podať disciplinárne konanie (návrh) tak ako povedala, keď niektorí svoje veci nechali ležať tri roky v svojich skriniach. 

Prezieravosť Švecovej v bývalom spore s Harabínom velí bližšie sa k jeho osobe nevyjadrovať (otázka novinára o tom, že sa Harabín naváža do Švecovej) je pochopiteľná, už i v dobe keď súčasná predsedkyňa sa môže stať, či stane sa kandidátkou a sudkyňou Ústavného súdu. To však podľa Švecovej záleží aj od rozhodnutia pani prezidentky republiky.

V 44 minútovom vystúpení predsedníčky Najvyššieho súdu len hrubými číslami získanými z agentúry Focus, tentoraz zaoberajúcimi sa slovenskou justíciou:  60 percent opýtaných sa veľmi chabo orientuje v slovenskom súdnictve; súdom nedôveruje 22 percent, pričom existuje aj hodnotenie skôr nedôveruje (42 %).  

Schopnosť dobre orientovať sa v súdnictve potvrdzuje 27 percent opýtaných, 3 percentá veľmi dobre. 55 percent respondentov nemá so súdmi žiadnu skúsenosť. Dva percentá z opýtaných nevie odpovedať.

No úplne súdom na Slovensku dôveruje len 4 (!) percentá respondentov.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.