Pre takéto momenty je šport krásny

V úvodnom zápase play-off Európskeho pohára FIBA prehrávali basketbalistky Ružomberka s ruským Krasnojarskom už o 21 bodov! Výsledok však otočili a vyhrali.

Zápasy, ako ten vo štvrtok večer nie sú normálne a bežné. Škoda, že ho nevysielala televízia, že ho nevidel celý Ružomberok. Sú motiváciou, ponaučením, hrdosťou, propagáciou viery vo vlastné schopnosti. Niekto by možno povedal, že aj v zázrak. Sú reklamou pre fenomém – šport.

Katastrofa

Keď sa tréner Juraj Suja dozvedel v decembri meno súpera v eurocupovom play-off, povedal: „Majú tam dve Američanky zo ženskej NBA, ktoré to poriadne upratujú po košom.“

V Koniarni zápas začal, ako keby Sujom vyslovená myšlienka pokračovala. Tie dve Američanky, Mavungová a Allenová, sa postarali počas prvých siedmich minút o všetkých 19 bodov Rusiek.

Počas prvého polčasu viedli hostky už o 21 bodov. Vyhrali ho o 16, keď dokázali nastrieľať v Koniarni 51 bodov. Tento výkon ale nebol len o sile Krasnojarsku.

„My sme im to uľahčili v prvom polčase. Dostali až príliš veľa pohodlia na našej palubovke,“ hodnotila zbabraný prvý polčas kapitánka Ružomberka Janeesa Jefferyová.

Liptáčky boli najmä v obrane stále o krok pozadu. Herné akcie Rusiek vyzerali nápadito, ľahko a najmä boli účelné. Ich strelecká úspešnosť dosiahla viac ako 63 percent.

„Sám som nerozumel, prečo sme podali v prvom polčase takýto výkon,“ povedal Suja o prvopolčasovej hrôze.

Krik o ktorom sme len počuli

„Tak, dosť do nás nakričal. Veľmi. Zjavne to pomohlo,“ odvetila najlepšia Slovenka na ihrisku, autorka 19 bodov a siedmich doskokov Miroslava Mištinová na otázku, čo povedal tréner v šatni.

Pri tejto otázke spomalil kadenciu reči aj inak rýchlovravný Juraj Suja.

„Trošku sme sa museli v tej šatni… tak, … spoločne prebrať a naozaj si povedať, že toto nie je tím, ktorý je tak skvelý, aby nás v našej hale rozobral. Tu, kde sme v tejto sezóne ešte neprehrali. A spýtal som sa ich, či ich súper niečím tak zaskočil, že to musí takto vyzerať. Povedali, že nie,“ opisoval momenty, ktoré otáčali myslenie hláv v šatni počas prestávky Suja.

Obrat

Charakteristická snímka druhého polčasu. Aaryn Ellenbergová, ktorej nestíhajú ani tri súperky. S číslom 1 Mavungová a s číslom 2 Allenová, dve najväčšie hviezdy Krasnojarska. Foto – Rudolf Maškurica.

Čo sa dialo potom, je všetkým už jasné. Neuveriteľné je, že Ruža dokázala zápas otočiť už za šesť minút tretej štvrtiny.

Najmä v obrane niekoľkokrát dokázali dievčatá vygumovať ofenzívu na čas, ale aj zlepšenými doskokmi. V útoku padali strely a vychádzali útoky Mištinovej, Šiksniuteovej, Ellenbergovej a Jeffereyovej jedna báseň. Dve dôležité trojky pridala Markovičová.

Rusky sa nevedeli chytiť, výkon Liptáčiek im len prilieval nervozitu. Americké hviezdy razom nabrali veľký počet osobných chýb. Mavungová, autorka 28 bodov v zápase, doposiaľ najužitočnejšia hráčka sezóny v pohári FIBA, sa v 36. minúte dokonca vyfaulovala.

„Jednoducho sme sa ako keby spolčili, hrali sme všetkých päť hráčok na ihrisku spolu – tímovo,“ hodnotila neuveriteľný obrat Mištinová.

V 26. minúte Ruža po prvý raz viedla. Potom sa líder zápasu ešte jedenásťkrát zmenil, ale hojdačkový záver vyústil v šesťbodový triumf, aplaudujúcou Koniarňou dopovaných, Liptáčok.

„Zmenili sme intenzitu všetkých činností, hrali sme to, čo sme si naplánovali. Žiadny môj tím nikdy neukázal taký výkon za polčas, ako ukázal tento môj tím teraz. Som na nich veľmi hrdý za ten druhý polčas,“ zhodnotil výsledok 80:74 tréner Suja.

„Zrýchlili sme a pridali na intenzite. Obrana bola kľúčová, kde sme ich zavreli a nepustili, ale v útoku zase všetky dievčatá podali výborný výkon a začalo nám padať. Ustrážili sme ich hráčku číslo jeden (pozn. redakcie: Mavungová), začali mať problémy s faulami, a preto sme dnešný zápas zvládli,“ opísala všetko, čo sa dialo v druhom dejstve na ihrisku „Chucky“ Jefferyová.

„Prvý polčas nám vyšlo toho veľa, mali sme úspešnú streľbu, čo výrazne pomohlo. Je však nebezpečné, ak sa tím dostane do výrazného vedenia, čo sa stalo aj nám. Mysleli sme si, že zápas je vybavený a druhý polčas sme nedokázali zvládnuť, výsledok to celé len podčiarkuje. Doma musíme byť silnejší,“ opisovala dianie v Ružomberku trénerka aktuálne štvrtého tímu ruskej ligy Olga Shuneikinová.

Fanklub Concordia bol neúnavný počas celého zápasu. Foto – Rudolf Maškurica.

Veľké víťazstvá

Ale, aby sme zase tento zápas iba neglorifikovali. Ružomberok už podobne nádherné momenty za dlhých 80 rokov basketbalu v meste zažil. Tak aspoň dva: Final Four Euroligy v roku 2000 a zápas proti Bourges, keď v infarktovom závere vydrel remízu, aby napokon po dvojnásobnom predĺžení vyhral titul európskeho klubového majstra. A vtedy išlo o ďaleko viac, ako teraz.

Alebo finálová séria s Good Angels Košice v roku 2013. Ruža prehrávala 1:2 na zápasy a v tom štvrtom, pred vlastnými fanúšikmi o 24 bodov! Zverenkyne Štefana Sviteka po nezabudnuteľnom obrate, vo famóznej atmosfére, vyhrali o päť bodov a poslali sériu do piateho zápasu.

Tie zimomriavky eufórie sa zopakovali teraz vo štvrtok.

A hoci sa pri realistickom pohľade tlačí myšlienka, že už 3. januára sme v Koniarni zažili zápas roka, neuzavrime túto tému. Basketbalová sezóna je ešte pred vyvrcholením.

Realita: neprehrať o viac ako 6 bodov

Aj ženský basketbal je tvrdý šport. Eglé Šiksniutéová (vľavo) je od začiatku sezóny veľkou podkošovou oporou Ružomberka. V dueli s Krasnojarskom dosiahla double-double. Foto – Rudolf Maškurica.

Všetci by chceli, aby Ružomberok odišiel na Sibír a vrátil sa ako postupujúce družstvo. V tom prípade by európsky sen pokračoval. Súperom by bolo francúzske Tarbes. Ale k tomu je ešte ďaleko.

Pripomeňme si, že Ruža nedokázala vyhrať v európskom pohári v tejto sezóne vonku ani jeden zápas. A tiež slová Juraja Suju o domácich výkonoch Krasnojarsku: „Doma má zatiaľ bilanciu + 20, + 20 a + 15. Cesta tam bude tiež náročná.“

Vzápätí však dodal: „To je ale minulosť. Sme v play-off. Budú nervóznejšie, dnešný zápas im tiež nepomohol. Náš herný plán však musím plniť čo najskôr, nie až v druhom polčase. Pohár FIBA nám chutí a chceme v ňom pokračovať. Šanca je tu vždy,“ dával nádeje Suja.

Vo vlaňajšej sezóne prehral Ružomberok v aréne s príznačným názvom Sever pri rieke Jenisej len o tri body. To by teraz stačilo.

Existuje ale ešte pozitívnejší, ruský príklad. Opäť sezóna 2012/2013. Domáca prehra v osemfinále FIBA Cupu s Novosibirskom o tri body neveštila nič dobré. Zo Sibíri ale prišli basketbalistky s deväť bodovým víťazstvom a postúpili.

Odvetu hrajú vo štvrtok 10. januára v Krasnojarsku od 13:10 stredoeurópskeho času.

1. kolo play-off pohára FIBA 2018/2019 – 1. zápas, 3. 1. 2019

MBK Ružomberok – WBC Enisey Krasnojarsk 80:74 (17:24, 35:51, 62:61) Mištinová a Šiksniutéová po 19, Ellenbergová 17, Jefferyová 13, Markovićová 6, Stašová 4, Janoščíková 2 (Ivančáková a Yatskovetsová 0) – Mavungaová 28, Hines-Aleenová 20, Doroshevová 8, Levchenková 5, Kiryanová a Vorobevová 4, Grigorevová 3, Namoková 2 (Marchenková 0) Štvrtiny: 17:24, 18:27, 27:10, 18:13. TH: 15/13 – 19/16. Trojky: 5-6. Úspešnosť streľby: 43.7% – 44.8%.

Titulná fotografia – Janeesa “Chucky” Jefferyová (s loptou) podala jeden z najlepších výkonov od svojho príchodu do Ružomberka. Foto – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.