Pozor na to, koho máte pod stolom

Ani uplynulé Vianoce sa nezaobišli bez predstavenia černovských ochotníkov.

Zaľúbená dvojica, ktorej je upieraný spoločný život, honba za peniazmi, staré hriechy – to neveští nič nudné. Veselohru Už sú všetci v jednom vreci od slovenského dramatika Ferka Urbánka (1858 – 1934) odohral Divadelný ochotnícky súbor Máj Černová v dvoch reprízach, ako inak, vypredaných. A detské aj dospelácke výbuchy smiechu svedčili o tom, že dielo nezapadlo prachom.

Staronová tvár

„Je to hra o mamonárstve a peniazoch, čiže má aj dnešnému divákovi čo povedať. Prvýkrát sa na černovských divadelných doskách objavila v roku 1913, kedy ju režíroval Andrej Hlinka, druhý raz to bolo v roku 1919,“ približuje režisér Pavol Bačkor, ktorý po osvedčenej klasike siahol do tretice.

Okrem nadčasového námetu však pri výbere rozhodovala najmä menšia náročnosť na prípravu. „V lete sme mali stretnutie rodákov a nacvičovali sme naň Revízora, s ktorým bolo nemálo práce, preto sme teraz uprednostnili kratšiu hru s menším obsadením,“ objasňuje.

Miriama Pápežová a Tomáš Bačkor.

Po sedemnásťročnej prestávke sa na černovskom javisku opäť ukázala Miriama Pápežová. Zahrala si mladú Elenu a svoj návrat na scénu si napriek nervozite užívala.

„Keď sa otvorí opona a pred divákmi sa objavíte ako prvá, je to veľmi stresujúce. Verím však, že som splnila očakávania divákov. Zahrať uplakané, zaľúbené dievča nie je jednoduché, no ľudia tlieskali, čo ma teší. Asi by som do toho šla aj nabudúce,“ sumarizuje svoje pocity Pápežová.

Po skúškach plná energie

Jej matku Evu stvárnila Alžbeta Rázgová, ktorá sa v predstaveniach černovských ochotníkov objavuje už takmer tri desaťročia. „Začala som ako tridsaťročná a hneď som dostala väčšiu úlohu, potom sa s tým roztrhlo vrece,“ spomína si Rázgová. Dodáva, že v minulosti sa jej pritrafili viaceré zaujímavé postavy, zahrala si napríklad aj hájnikovu či bačovu ženu.

Na javisku síce nie je žiaden nováčik, no bez trémy to nejde ani u nej. „Na pohľad sa možno zdám byť pokojná, no trému mávam vždy a tomu, kto tvrdí, že ju nemá, neverím,“ konštatuje 57-ročná ochotníčka, ktorú divadlo nabíja energiou.

„Keď sem človek príde, všetky problémy sa stratia. Po pravde, často sa mi nechce ísť preč z domu, keď máme večer skúšku, predsa len, človek už chce mať svoj kľud, no potom sem prídem a domov sa vraciam plná elánu. Aj keď som už mnoho ráz vravela, že hrať nepôjdem, vždy keď ma oslovia, nedbám. Chodím sem veľmi rada,“ prezrádza na záver.

Okrem spomínaných účinkujúcich si v hre Už sú všetci v jednom vreci zahrali Vladimír Rázga (Matej Opatrný, bohatý mešťan), Tomáš Bačkor (učiteľ Stanislav Umný), Milan Kmeť (kupec Ján Funtík), Miloš Bubelka (obuvník Juraj Kopýtko), Janka Baďová (modistka Fabiana Klobúčiková) a Richard Buroš (sluha Ignác). Text sledovali Anna Vevericová a Eva Jančiová, práce zvukára sa zhostil Martin Hatala.

Zľava Milan Kmeť, Miloš Bubelka, Vladimír Rázga, Janka Baďová, Tomáš Bačkor, Miriama Pápežová, Alžbeta Rázgová a Richard Buroš.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.