Poznáme najlepších ružomberských bežcov za minulý rok

V sobotu počas pretekov na ZŠ Zarevúca vyhodnotili 1. ročník Ružomberskej bežeckej ligy.

Dostať Ružomberčanov do pohybu. To bol hlavný cieľ pätice organizátorov, keď pred niečo vyše rokom rozbiehali projekt Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). K siedmim pretekom, ktoré mesto dovtedy poznalo, vymysleli ďalšie tri a uzavreli kalendár na desiatich podujatiach. Hlavne si však kládli za cieľ dostať do tenisiek, ulíc mesta a okolitej prírody čo najviac Liptákov – bez rozdielu veku.

600 Ružomberčanov, 2000 účastníkov

„Konečné čísla nás organizátorov príjemne potešili. Dokopy sa počas minulého roka zapojilo do seriálu RBL 604 Ružomberčanov. Celkovo bolo na desiatich podujatiach viac ako dvetisíc rôznych účastníkov. Samozrejme, preteky ligy nie sú len pre Ružomberčanov, takže sa z toho len a len tešíme,“ zhrnul konečné čísla premiérového podujatia jeden z organizátorov Ľuboslav Palguta.

Ambíciou tiež bolo primäť k športu predovšetkým deti a mládež. Všetkých sedem dovtedy organizovaných pretekov malo aj mládežnícke, najmä juniorské kategórie, deti však okrem Bieleho Potoka nebehali nikde. Práve toto zmenila Ružomberská bežecká liga. Jednotliví organizátori pretekov sa zaviazali, že pripravia jednotné kategórie pre deti. RBL ich zastrešila cenami a dresmi. Do veku pätnástich rokov ponúka liga sedem kategórií rozdelených na chlapcov a dievčatá. Nasledujú dorastenci, juniori a až potom kategórie dospelých.

„Keď si pozrieme výsledky, tak najviac účastníkov je práve v kategóriách detí, a tie detičky chodia skoro na všetky preteky. Teší nás, že rodičia povzbudzujú svoje ratolesti a chodia s nimi. No a budeme radi, keď sa postupne zapoja práve aj rodičia,“ zhrnul Palguta.

Pätica ocenených, ktorí absolvovali vlani všetky preteky RBL 2018. Celkom vpravo jeden z organizátorov Ľuboslav Palguta. Foto – autor.

Netreba vyhrávať, stačí dobre behať

„Beh a stretnutie na podujatiach dáva ľudí dokopy. Vidíme, že malé detičky sú rady, keď dobehnú a tešia sa z medailí aj výsledkov, ale rovnako to môžeme povedať aj o dospelých. Myslím preto, že je to úspešný projekt a dúfam, že budeme pokračovať aj naďalej,“ hodnotil prvý ročník jeho neoficiálny víťaz, Ružomberčan, Samuel Dvorštiak.

Vyhral kategóriu do 39 rokov. Bola najpočetnejšia z tých pre dospelých. Celkovo sa do nej v rámci RBL zapojilo 62 bežcov.

„Nie som až tak najrýchlejší, ale zúčastnil som sa najviac pretekov, čiže to mi prinieslo toto umiestnenie,“ skromne priznal Dvorštiak. Pri deviatich účastiach dokázal vyhrať len raz. No jeho výkony boli konštantné. Prakticky stále sa umiestňoval v prvej pätorke. Vynechal len Belanskú pätnástku, pretože práve vtedy bežal v ružomberskom družstve už slávny ultra beh Od Tatier k Dunaju. V rámci účastníkov ligy vyhral zase na pretekoch, ktoré považuje za najnáročnejšie v celom kalendári.

„Beh vrcholom Sidorova považujem za najťažšie preteky. Dĺžkou, prevýšením a aj horúcim počasím, aké na začiatku septembra panovalo. Zaujímavý bol aj Hrabovský triatlon, ale pre mňa osobne nebol najťažší,“ vysvetlil svoje pocity z náročných pretekov v tomto roku 26-ročný Dvorštiak.

Víťaz kategórie nad 70 rokov Štefan Stach (vľavo) s víťazom kategórie nad 60 rokov Jozefom Olejníkom. Foto – autor.

Behať v daždi aj snehu

Pravidelnosť je aj receptom na víťazstvá u najstaršieho účastníka súťaže – v tomto roku 78-ročného Štefana Stacha z Ružomberka. V kategórii nad 70 rokov absolvoval sedem pretekov, päť z nich vyhral, rovnako aj celú kategóriu.

„Moji rovesníci už všetci prešli na bicykle. Zostali sme tam len traja, tak som vyhral,“ akoby ospravedlňoval svoje výkony Štefan Stach.

Priznáva, že behu sa venuje štyridsať rokov. Dnes už sa riadi podľa pocitov, nie ambícií a výkonu. Ak treba, vezme si na pomoc aj palicu a kráča.

„Keď prší, keď mrholí, keď je sneh, idem. A potom sa to musí takto odzrkadliť. Je pohodlnejšie doma sedieť a prekladať nohy, ale chodím behať, aj keď je zlý čas. A pritom, okrem toho, že behám, tak robím v zime inštruktora na Malinom Brde, kde učím malé deti lyžovať,“ prezradil svoj recept na úspech.

„Klobúk dole pred všetkými, to je jedno v akej sú kategórii, ale, samozrejme, títo páni, ktorí dokážu v takomto veku nad 70 rokov behať, naozaj klobúk dole. Tešíme sa, že aj tieto kategórie máme obsadené,“ komentoval to Ľuboslav Palguta.

Kompletné výsledky Ružomberskej bežeckej ligy podľa jednotlivých kategórií sú zverejnené na stránke združenia Ružomberok v pohybe, ktoré súťaž organizuje.

Ocenenia pre najlepších

Nielen Samuel Dvorštiak či Štefan Stach, ale všetci, ktorí sa umiestnili v celkovom poradí RBL 2018 na prvých troch miestach, mali možnosť prevziať si v sobotu ceny. Počas 2. kola aktuálneho ročníka RBL – Kritéria na ZŠ Zarevúca vyhlásili všetkých víťazov. Tí, čo absolvovali aspoň osem pretekov, dostali od organizátorov tričko. Všetkých desať pretekov vlaňajšieho ročníka zažili len piati bežci: Alex Kubík, Adrián Zuberec, Tadeáš Krška a Sebastián Ingvorsen boli vekom ešte len deti a žiaci. Jediný z dospelých, ktorý sa postavil na štart všetkých pretekov je Ivan Bocko, víťaz kategórie 50 – 59 ročných.

Matúš Vlčko na Zarevúcej vyhral. Foto – autor.

Príprava na maratón

Preteky na Zarevúcej však okrem vyhodnotenia lanského, písali aj kapitolu nového ročníka 2019. Niesli sa v obave zlého počasia, ktorá sa, našťastie, nenaplnila.

„Práve naopak, bežalo sa veľmi dobre. Bolo priaznivé bežecké počasie, atletická dráha, bolo to príjemné,“ hodnotil druhé preteky aktuálneho 2. ročníka ligy víťaz Matúš Vlčko z Moji ľudia Černová.

Netradičné preteky bežali intervalovým spôsobom. Napríklad v hlavnej kategórii na 4050 metrov – inak najkratšie preteky v celom seriáli RBL – štartovali bežci až trikrát. Zakaždým odbehli na tartanovom ovále 1350 metrov. A potom pol hodinu čakali do ďalšieho štartu, kým bežali kategórie žien, juniorov, seniorov či hoby bežcov. Takto sa všetky kategórie striedali.

„Bolo to veľmi špecifické podujatie s ktorým som sa súťažne stretol premiérovo. Snažil som sa udržiavať v prevádzkovej teplote, vyklusať si, pripraviť sa na ďalší štart a nakoniec som to asi zvládol,“ vravel Vlčko, ktorý vyhral všetky tri svoje rozbehy.

„Chceli sme urobiť preteky netradičnou formou. Pretekári, ktorí trénujú, poznajú takéto intervalové situácie z tréningov. Teraz sme to zakomponovali do pretekov. Bolo to ozvláštnenie a svojím spôsobom aj ťažké, poviete si, že bežíte len 1,3 kilometra, ale idete naplno, s prestávkou a trikrát. Pre niekoho to môže byť ťažšie, ako bežať 10 kilometrov v kuse,“ zdôvodňoval výber trate Palguta.

O forme pretekov rozhodla aj lokalita. Tartanová dráha tejto kvality je v meste len na ZŠ Zarevúca. Organizátori ju chceli preto využiť, nebolo potrebné situovať preteky do ulíc mesta, kde aj tak smeruje viacero podujatí.

Vlčkovi nesedel tento formát náhodou. Už vlani vyhral štvoro pretekov ligy. Všetky na ktorých sa zúčastnil. Bolo to však málo na to, aby výraznejšie prehovoril do celkového poradia.

„Tento rok je mojím cieľom Berlínsky maratón na konci septembra. Tomu podriaďujem všetko. Ak mi budú niektoré z pretekov pasovať do prípravy, rád sa zapojím a podporím toto výborné podujatie. No hlavné je pre mňa byť dostatočne pripravený na spomínaný Berlín,“ ozrejmil jeden z najlepších bežcov v meste svoje športové plány na túto sezónu.

Kompletné výsledky Kritéria na ZŠ Zarevúca, 2. kola pretekov RBL 2019 nájdete tu.

 

Kalendár pretekov Ružomberskej bežeckej ligy 2019

  1.   13. apríl, Beh ku Krížu,                                       Motel Ranč Černová      3. ročník
  2.    4. máj, Bežecké kritérium ZŠ Zarevúca,       ZŠ Zarevúca                     2. ročník
  3.  24. máj, Nočný beh,                                             Park Štefana N. Hýroša   2. ročník
  4.   15. jún, City Run Mondi SCP,                            Park Štefana N. Hýroša   3. ročník
  5.  28. júl, Hrabovský triatlon,                                          Hrabovo                    2. ročník
  6.  18. august, Belanská pätnástka,                                  Biely Potok              44. ročník
  7.     1. september, Horský beh vrcholom Sidorova,      Klačno                         3. ročník
  8.   13. október, Beh na Malinné,                                       Hrabovo                      4. ročník
  9.   27. október, Beh okolo Sidorova,                                Hotel Áčko                 16. ročník
  10.   26. december, Liptovský Štefanský beh,                    Mostová ulica             4. ročník

Titulná fotografia – Štart jednej z kategórii počas Kritéria na ZŠ Zarevúca. Zdroj – facebook.com/ Ružomberok v pohybe.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.