Políciu zamestnali zlodeji v potravinách aj mladík unúvajúci sa hádzať smeti do koša

Traja mladíci prišli zo Spišskej Novej Vsi kradnúť až do Ružomberka. Z obchodu na Podhore vzali čokolády, no od policajtov chceli vrátiť zhabaný toluén, ktorý tiež u nich našli. Takto vyzeral týždeň mestskej polície.

Na základe telefonického oznámenia bola hliadka mestskej polície vyslaná v pondelok 1. apríla na ulicu Podhora. Podľa slov oznamovateľa sa tu mali nachádzať traja chlapci, ktorí kradli čokolády v predajni potravín na už spomínanej ulici. Hliadke sa podarilo chytiť dvoch z trojice podozrivých chlapcov. Jeden sa vytrhol a ušiel smerom na stanicu. Zvyšní dvaja, keďže nemali doklady totožnosti, boli predvedení na útvar mestskej polície. Tu bolo zistené, že ide o 18-ročného mladíka zo Spišskej Novej Vsi a jeho len 10-ročného bratranca. Tretím mal byť 21-ročný kamarát, z toho istého mesta. Hliadka ďalej zistila, že 21 a 10-roční chlapci vošli do potravín, kde pôvodne chceli ukradnúť nejaký alkohol, no nakoniec ukradli osem kusov čokolád. Po vyjdení z potravín ich vložili do tašky 18-ročnému komplicovi a šli smerom po ulici Podhora. Vtedy si ich všimol oznamovateľ ako z nohavíc a spod bundy vyťahujú ukradnutý tovar a vytočil známe číslo mestskej polície 159, kde vec oznámil.

Hliadka v taške našla okrem ukradnutých čokolád aj tri 0,45 litrové balenia toluénu. Tieto mali patriť najstaršiemu z trojice zlodejov. Keďže jedným z podozrivých bol maloletý 10-ročný chlapec, bolo kontaktované oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a detskej kurately z úradu práce. V prítomnosti kurátorky bolo zistené, že chlapec nešiel do školy, ale s bratrancom sa radšej vybral do Ružomberka. Viac ako čokoláda ho zaujímal osud toluénu, a to, či im bude vrátený.

Vecou sa ďalej zaoberá poverený príslušník mestskej polície.  

Kamerový systém pomáha mestským policajtom hlavne pri monitorovaní verejného priestranstva a objasňovaní priestupkov proti verejnému poriadku. Práve na jeho monitoroch si policajti večer v pondelok  1. apríla všimli muža sediaceho na lavičke v blízkosti kostola. Potom ako vypil energetický nápoj z plechovky mu asi bolo zaťažko vstať a odhodiť ju do koša. Plechovka z rúk mladíka letela priamo na trávnik. Išlo o 19-ročného muža z okresu Liptovský Mikuláš, ktorému hliadka uložila za znečistenie verejného priestranstva blokovú pokutu.

Podľa zákona o priestupkoch boli o deň neskôr ako v predchádzajúcom prípade vyriešení aj ďalší porušovatelia zákona. Traja muži a jedna žena si v ranných hodinách na stanici sadli pod prístrešok MAD a začali konzumovať prinesené víno. Vyslaná hliadka po zistení totožnosti ukončila ich protiprávne konanie.

V stredu 3. apríla preverovala hliadka mestskej polície telefonické oznámenie, že na ulici Bystrická cesta parkuje osobné motorové vozidlo, ktoré má na strane spolujazdca otvorené okno. Aj v tomto prípade si vodič nesplnil svoju povinnosť. Ak sa vzdiali od vozidla mimo jeho dohľadu je totiž povinný zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu.  Prostredníctvom evidencie motorových vozidiel bol zistený majiteľ a následne v mieste trvalého bydliska kontaktovaný, aby si vozidlo zabezpečil.

Len za posledný týždeň odchytila mestská polícia šesť psov. V prípadoch, že je pes označený čipom hliadka ho umiestni do koterca na mestskej polícii a z centrálneho registra zistí kontaktné údaje na majiteľa psa. Toho následne kontaktuje a informuje ho odchyte štvornohého miláčika. Pokiaľ ale pes nie začipovaný a jeho majiteľ sám nekontaktuje mestskú políciu, pes je prevezený a umiestený v Centre nájdených zvierat v Bielom Potoku.

Zdroj – Tlačová správa Mestskej polície v Ružomberku