Po mítingoch, jazz bandoch…

Po mítingoch, jazz bandoch (a aj s kapustnicami), sa mesto po oficiálnych výsledkoch komunálok bude prebúdzať a obliekať v týždňoch po Martinovi do svojho normálneho šatu. Niektorí, vracajúci sa do práce na juhozápad si spomenú i na tunel Čebrať.

Martin na bielom koni síce do mesta ruží v roku 2018 nepricestoval, no tombolový Mikuláš Kultúrneho domu A. Hlinku akosi a presne o mesiac skôr a v pravý predvolebný čas. Aspoň 20-tka ľudí a skalných Ružomberčanov sa potešila, keď si z pódia a dosiek, kde zavítali aj bratislavské divadlá, odniesla naplnený košík potravín. A v ňom aj niečo na duševné potúženie. Tí poslední, najšťastnejší, aj farebný 40 palcový uhlopriečkový televízor. Dobre myslená a statočne vykonaná myšlienka Deda Mráza či novodobého Mikuláša.

Ktosi by ale mohol myslením nahlas si potichu povedať, aj s esenciou kupovania si voličov. A tak mnohí z iných chudobnejších slovenských miest, kde sa predvolebné mítingy primátorov (či kandidátov na primátorov) konali, by tým ružomberským mohli závidieť.

Ďalšie voľby, ale zrejme bez väčších kortešačiek, ktoré mesto pod Čebraťom čakajú, budú o nejakých šesť mesiacov neskôr. No nostalgia na mesto, ktoré oslavuje sedemstovku narodenín, zostane na dlhšie obdobie vrytá v pamäti. Skalní tohto mesta budú spomínať na storočnicu Československa, augustovú osemdesiatku od čias, kedy Otec národa A. Hlinka z neho navždy odišiel, a päťdesiatku, kedy ním prechádzali tanky a obrnené transportéry armád, ktoré prišli Československo oslobodiť od kontrarevolúcie. O 21 rokov neskôr už tanky okupačné.

Na narodeniny Českoslovenka a 36 525 dní po Martinskej deklarácii pricestovala do Koniarne slovenská vláda, českým prezidentom vyznamenaný slovenský mecenáš Milan Fiľo, a predseda českej vlády (na Slovensku narodený) Andrej Babiš. Nechýbali ani kapitáni a lodivodi slovenského a českého parlamentu. Bombastický a dobre hodnotený kultúrny koncert v športovej hale, kde sa hádže na koše, by nám mohla závidieť i krásavica na Dunaji.

S predvolebnou nálepkou po kapelách, spevákoch, kapustniciach, gulášoch, detských hrách v Čutkove, na Klačne, podujatiach na Bielom Potoku či v Baničnom poďme do všedných a šedých dní mesta. Čo nás po komunálkach v meste čaká, dozvieme sa čosi viac čo sa deje v tuneli Čebrať? Koľko metrov už v ňom urazili? Mala by to byť už skoro štyristovka metrov, odvtedy, čo sa začalo hovoriť, že vraj denne osem metrov. Kedy do mesta príde prvý väčší nával snehu a ako ho zvládnu TS mesta. Budú sa v meste zametať aspoň raz do roka parkoviská odľahlých sídlisk mesta? A to už len preto, že sa v meste Otca národa, hovorí o jeho zvýšenej prašnosti. Dozvieme sa niečo i o železničnej stanici, o jej zvýšenom peróne pre osoby, ktoré majú problém zvládnuť najnižší schod vagónov nášho železničného prepravcu? (Nepostrehnuté či nejako zvlášť neuverejnené vo volebných programoch ružomberských kandidátov na primátora a poslancov MsZ). Súčasný vekový priemer všetkých 26-tich zastupiteľov mesta (majúcich jedno a niekde i dva autá) je 48 rokov.

Akokoľvek, faktom všetkých najposlednejších faktov a udalostí mesta zostáva kandidátska dvojka na volebných lístkoch z 10. novembra 2018. Tá ide do kresla Otca mesta už druhý krát za sebou. V kontinuite a vo svojich 73 rokoch, v dobrej kondícii a zdraví má šancu dokončiť začaté a začať stavať nové. A čo noví, či staronoví poslanci mesta, ako sa skamarátia s tými dlhodobejšie staršími, nebudú brzdami nových navrhnutých konaní alebo projektov tých najstarších matadorov?

A tak, hor sa do primátorskej a poslaneckej práce za krajšie a dlhodobejšie očakávané lepšie zajtrajšky mesta ruží pod Čebraťom.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.