Päťsté výročie reformácie si pripomínajú aj ružomberskí evanjelici

Na Liptove sa reformačné myšlienky šírili ešte počas života Martina Luthera. V Ružomberku sa k evanjelikom oficiálne hlási približne dvetisíc obyvateľov.

Dnes o 13. hodine sa na pätnásť minút rozozvučali zvony všetkých evanjelických kostolov na Slovensku. Aj týmto spôsobom si slovenskí evanjelici pripomenuli 500. výročie reformácie Martina Luthera, ktoré pripadá na dnešný deň.

„Nechceli sme robiť žiadne veľkolepé podujatia, skôr sme sa zamerali na podstatu udalosti, ktorú si pripomíname,“ uviedol pre Ružomberský magazín farár evanjelického zboru v Ružomberku Dávid Bázlik.

Kaplánkou je farárova manželka

Aj keď väčšina obyvateľov nášho mesta sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi, žijú tu aj stovky evanjelikov. „Pri poslednom sčítaní obyvateľstva sa k nám prihlásilo viac ako dvetisíc ľudí. Aktívne sa do nášho zborového života zapájajú asi tri stovky,“ hovorí Bázlik, ktorý v Ružomberku pôsobí už jedenásty rok. Pod miestny cirkevný zbor pritom spadá aj 16 okolitých dolnoliptovských obcí.

Zaujímavosťou je, že kaplánkou farára Bázlika je jeho vlastná manželka. „V tejto dobe, kedy sa rozpadá množstvo rodín, sa snažíme zamerať najmä na prácu s manželskými pármi,“ vysvetľuje Bázlik.

Okrem toho sa v spolupráci s ďalšími veriacimi venuje aj chorým vo vojenskej nemocnici či seniorom v domovoch sociálnych služieb. „Vždy v lete organizujeme aj tábory pre deti s dôrazom na angličtinu, ktoré sú určené nielen veriacim. Kedysi som pravidelne navštevoval aj ružomberskú väznicu, ktorá je v susedstve nášho kostola a fary, ale v posledných rokoch tam už prichádza vojenský duchovný,“ približuje svoje aktivity farár Bázlik.

Ekumenizmus v praxi

Nesťažuje sa ani na ekumenické vzťahy, aj keď pripúšťa, že vždy je čo vylepšovať. „S bratmi baptistami sme v podstate susedia, keďže sídlia oproti nám. S ich kazateľom Milošom Masarikom si vidíme priamo do okien. Priateľské vzťahy máme aj s bratmi jezuitmi,“ hovorí Bázlik, ktorý pridáva aj jednu nedávnu skúsenosť.

„V nedeľu sme mali slávnostné reformačné bohoslužby, na ktorú nám prišiel reformačnú hudbu zahrať rímskokatolícky kňaz a prodekan Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity Rastislav Adamko spolu s vedúcou katedry hudby Zuzanou Zahradníkovou. Krásnou bola nielen hudba, ale aj samotné gesto,“ pochvaľuje si farár Bázlik, ktorý sa teší aj z toho, že po 90 rokoch sa im podarilo vymeniť strešnú krytinu na kostole.

Terajší chrám ružomberských evanjelikov postavili a posvätili v roku 1926. Dovtedy – od roku 1873, kedy bol v meste obnovený evanjelický cirkevný zbor – využívali kostol na rohu Mostovej ulice a Veľkého závozu. V súčasnosti sa v tejto budove nachádza katolícke kníhkupectvo.

Reformačné myšlienky na Liptov priniesol už v polovici 16. storočia Lutherov a Melanchtonov žiak Martin Ciriak. Uchytili sa najmä v Nemeckej Lupči a v Ružomberku, kde sa narodil a pôsobil aj jeden z prvých reformačných kazateľov na Liptove Štefan Spettinger (1485 – 1553).

Uplynulú nedeľu jemu, ako aj mecenášovi liptovských evanjelikov Štefanovi Illesházymu v Partizánskej Lupči odhalili pomník pri príležitosti aktuálneho výročia začiatku reformácie.

Foto – archív Dávida Bázlika

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.