Olympiáda v umeleckých zručnostiach sa z Ruska šíri aj do Európy. Prvý bude Ružomberok

Mesto si chce sedemstoročnicu pripomenúť aj organizovaním medzinárodných Delfských hier.

Akási olympiáda v umeleckých zručnostiach a schopnostiach. Tak možno charakterizovať projekt Delfských hier, ktorý vznikol v roku 2000 v Rusku. Najskôr sa orientoval len na krajiny bývalého Sovietskeho zväzu (doteraz dvanásť podujatí), ale vznikli aj formáty svetových (doteraz dve podujatia) a v roku 2014 aj európskych delfských hier. Všetky sa doposiaľ konali v Rusku.

Prvý raz v Európe

„Mladí ľudia by mali byť lepší, ako my. Žiť v lepšom svete. Ale bez toho, aby sa o to starali a zaslúžila sa o lepší každý jeden deň to nepôjde,“ naznačil význam hier ich viceprezident Aurelian Dānilā z Moldavska.

Hry sa konajú v pätnástich disciplínach ako moderných či ľudový tanec a spev, klavír, husle, výtvarné umenie, dizajn odevov, umelecké remeslá, kulinárstvo či produkovanie hudby tzv. DJ-om.

Určené sú pre mladých ľudí od 10 do 25 rokov.

„Do úvahy prichádzalo šesť krajín, ale my sme chceli pripraviť hry pre 500 účastníkov z tridsiatich krajín v pätnástich disciplínach a Ružomberok nám prišiel ako najvhodnejší,“ naznačil veľkosť podujatia riaditeľ Delfských hier Vladimír Ponyavin.

Súčasťou je aj osemdesiat členná porota, kde je už dlhšie zaangažovaný aj ružomberský rodák, spevák Jozef Ivaška.

„Práve on navrhol vaše mesto za možného organizátora. Tak sme si ho prišli pozrieť a rozhodli sa, že hry tu naozaj môžu byť,“ doplnil Ponyavin.

Svetové delfské hry sa dosiaľ konali len dvakrát: v Moskve a Saratove. Európske delfské hry sa prvý raz konali v roku 2014 vo Volgograde. Prvou krajinou a mestom mimo Ruska bude Slovensko a Ružomberok.

Vladimír Ponyavin (vľavo) pri odovzdávaní zástavy Delfských hier primátorovi Igorovi Čomborovi.

Oslava 700. výročia vzniku mesta

„Ružomberok sa týmto môže medzinárodne zviditeľniť a my sme chceli v jubilejnom roku pre naše mesto urobiť niečo veľké. Pre ľudí to bude spestrenie kultúrneho diania, pre nás zadosťučinenie, že sme pripravili k oslavám výročia významné podujatie,“ myslí si primátor mesta Igor Čombor.

Koncom júna sa organizátori hier stretli s vedením mesta na ružomberskej radnici, kedy im odovzdali zástavu a skontrolovali si stav príprav, aby bolo 20. augusta všetko nachystané na začiatok. Trvať budú päť dní.

„Hry majú ukázať tolerantnosť a pochopenie voči iným kultúram a priblížiť poznanie a zvyky iných národov. Toto je rozmanitosť Európy, jej kultúry, umenia a my ju takto môžeme bližšie spoznávať,“ povedal pri tejto príležitosti primátor Igor Čombor.

Medzi tridsiatimi národnými účastníkmi bude aj Slovensko, ale v predpísaných pätnástich disciplínach postaví svoj tím do súťaže aj Ružomberok. Mesto ho chce vyskladať z domácich šikovných a umelecky nadaných mladých ľudí.

Vlani na jeseň pri predstavovaní myšlienky hier v mestskom zastupiteľstve odhadol asistent primátora Michal Praženica ich finančnú náročnosť na približne 230-tisíc eur. Až 90 percent z toho by malo byť podľa neho financované prostredníctvom slovenských ministerstiev kultúry či ruskej ambasády. Zvyšok z rozpočtu mesta. Detailné podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

Titulná fotografia – Aurelian Dānilā (vľavo) a Vladimír N. Ponyavin (vpravo) na ružomberskej radnici pri odovzdávaní zástavy Delfských hier, ktoré budú v meste od 20. do 24. augusta. Foto – autor.