Okolo Sidorova na bicykli. Už len jednosmerne

Jeden z najkrajších turistických chodníkov v Ružomberku – Okolo Sidorova, je odteraz oficiálne aj cyklochodníkom. Otvorili tu prvú singletrailovú trať v Liptove.

Ružomberčania ju veľmi dobre poznajú. A hoci bola viac-menej turistická, cyklisti ju radi využívali. Od minulého štvrtka je už chodník okolo Sidorova oficiálne aj cyklistický. Jednosmerná trasa prevažne lesným terénom začína a končí na Kalvárii. Má 8,6 kilometra a dostala marketingový názov – Rozprávkové enduro.

Na druhý raz zrealizovaný nápad

„U nás je veľký potenciál na cyklistiku, no ľudia jazdia kade-tade a nie je to nijako zastrešené. Preto sme sa v rámci Občianskeho združenia (OZ) Liptovský cyklistický spolok rozhodli urobiť web ruzomberok.bike a vyznačiť trasy, ktoré sú zokruhované a ponúkajú peknú cyklotúru Liptovom,“ začína zo širšia rozprávať jeden z členov OZ Liptovský cyklistický spolok Miroslav Klíma.

OZ asi pred šiestimi rokmi neuspelo v žiadosti o miliónový grant na budovanie prvého liptovského singletrailu – jednosmernej, plynulej lesnej cyklistickej cesty pre jeden bicykel s približne rovnakými metrami v stúpaní aj klesaní.

Ružomberok sa mohol pýšiť jedinečným cykloparkom. Jeho výstavba dostala stopku

„Tak sme sa rozhodli, že to ideme budovať postupne. Urobili sme spomínaný web, vytipovali túto cestu okolo Sidorova a skúsili získať prostriedky a povolenia. To sa podarilo,“ pokračuje v rozprávaní príbehu budovania singletrailov v dolnom Liptove Klíma.

„Inšpirovali nás viaceré lokality. Určite rakúske, kde je to rozvinuté na veľkej úrovni alebo Rychlebské stezky v Čechách. Cyklistika je dnes, možno aj vďaka Peťovi Saganovi, mimoriadne populárna a región Ružomberka a okolia je vhodný na sieť takýchto singletrailov,“ dopĺňa ďalší z členov OZ Roman Hruška.

Prestrihnutie pásy pri otvorení nového singletrailu. Zľava Milan Kolčák z Informačného centra Ružomberok, zástupca primátora Ján Bednárik, koordinátor pre cykloturistiku v OOCR Liptov Andrej Medla, predseda KST Ružomberok Dušan Mišík a člen OZ Liptovský cyklistický spolok Roman Hruška. Foto – autor.

Cesta za 17-tisíc eur

Nápadu ružomberského občianskeho združenia sa chopili v Oblastnej organizácii cestovného ruchu región (OOCR) Liptov. S podporou peňazí z Ministerstva dopravy SR investovali do úpravy turistického chodníka okolo Sidorova 17 700 eur.

„Stavalo ho sedem týždňoch šesť chlapov. Dostal názov Rozprávkové enduro, lebo ponúka viaceré rozprávkové výhľady. Podľa našich predpokladov by ho malo zvládnuť dieťa od 14 rokov,“ opisuje Katarína Šarafínová a zároveň pochvaľuje administratívny prístup ružomberskej samosprávy.

„Vždy je to zdĺhavý proces niečo takéto spraviť. Predovšetkým kvôli vlastníckym vzťahom v lesoch. Mesto bolo ochotné do projektu vlastnícky ísť. Mestské lesy ako správca lesa participovali, a preto sa práve tento lesný cyklochodník podarilo zrealizovať ako prvý. Radi by sme však niečo podobné urobili aj v okolí Liptovského Mikuláša,“ dodala Šarafínová.

„Ide o krásne dielo, ktoré bude reprezentovať všetkých Ružomberčanov. Takéto cyklotrasy sa budujú čoraz viac a toto je len prvá z tých, ktoré sa v regióne vďaka OOCR pripravujú. Verím, že bude spájať peších aj cykloturistov. A budú mať jedného ducha,“ povedal pri prestrihnutí pásky a otvorení trate II. viceprimátor mesta Ján Bednárik.

Cyklisti na lesnom chodníku okolo Sidorova. Foto – autor.

Cyklista si podáva ruku s turistom

Na otvorení cesty boli aj zástupcovia Klubu slovenských turistov (KST) Ružomberok. Cestu vítajú, veď praktizujú ja cykloturistiku. Priznávajú ale, že akceptovať cyklistov na tomto chodníku však nebolo pre nich spočiatku jednoduché.

„V prvej fáze, keď prišla myšlienka, neboli ani naši ľudia všetci nadšení. Obávali sme sa kolízií a stretov peších a cykloturistov. Ale verím, že ľudia budú ohľaduplní, dokážu si to obaja užiť a bude na úžitok jedným aj druhým. A najmä, že si chodník budú chrániť a šetriť,“ reagoval predseda KST Ružomberok Dušan Mišík.

Už na budúci týždeň 29. augusta začína v Ružomberku celoslovenský Zraz cykloturistov KST. Do mesta prídu stovky cyklistov.

„Je to milá náhoda, že chodník otvorili práve teraz. Samozrejme, časť cykloturistov ho môže využiť už počas zrazu. Preskúšať si svoje sily aj na takomto lesnom chodníku. Ale do oficiálneho programu sme zaradili dlhšie úseky, ktoré sa hodia na celodenné výlety,“ vraví Mišík.

Na lesný chodník okolo Sidorova potrebuje na bicykli približne hodinu a pol. Za predpokladu, že idete aj hore, z Kalvárie na Vlkolínske lúky, lesnou cestou ponad asfaltku.

„Toto bol ilegálny trail, ktorí všetci jazdili smerom dole a chceli sme v tom urobiť poriadok. Teraz sú tam značky, a jazdiť by sa mal len smerom hore. Úsek dolu, od Vlkolínskych lúk popod Krkavú skalu, je zabezpečený prvkami, ktoré zase majú brzdiť cyklistu na úzkom chodníku,“ vysvetľuje Roman Hruška z OZ.

Singletrail okolo Sidorova. Foto – autor.

Aj on prízvukuje, že nové pravidlá majú pomôcť užívať si krásnu lesnú prírodu obom tipom turistov.

„Je to o solidarite a porozumení, aby cyklisti neboli šialení, rešpektovali turistov a turisti zase rešpektovali cyklistov. Cyklisti tiež potrebujú trate, kde budú jazdiť. Všade vo svete je to tak, je to bežná záležitosť. V alpách sú pekne značky, kde si turista podáva ruku s cyklistom a aj zavedenie jednosmernosti na tomto chodníku bolo preto, aby sme zamedzili na tomto chodníku nejakým konfliktným situáciám,“ vysvetľuje pravidlá a nutnosť ich zavedenia Roman Hruška.

Bez bagrov

Stavbu trate zverila OOCR do rúk skúsenému Jánovi Tekeľovi z Prešova. Ten vybudoval už šestnásť podobných lesných ciest. Chodník okolo Sidorova upravovalo šesť ľudí, sedem týždňov.

Ján Tekeľ na ružomberskom lesnom cyklistickom chodníku. Foto – autor

„Takmer deväť kilometrov bolo treba prečistiť, vykostiť. A stavali sme nových 800 metrov trate, aby sme sa vyhli zlému úseku, kde vznikalo blato a kaluže. Nutné bolo zakopať sklon trate, aby tam nestála voda a nebolo blato. A potom je potrebné dbať na zásady pri takýchto trailoch, najmä, aby bol prejazd plynulý, hore aj dole a nebol nezmyselne vedený. Nevyrúbali sme žiaden strom, nepoužili žiadny bager. Bola to tvrdá, ručná práca,“ vraví Tekeľ.

Na Slovensku je tento typ tratí aktuálne v kurze. Za posledných päť rokov vyrástli v Starej Ľubovni, Košiciach, Bardejovi, ale aj na západnom Slovensku. Aktuálne pripravujú podobný projekt v Snine.

„Toto je prvá lastovička v Liptove. Je tu náročný terén, veľké prevýšenia, ale veľmi krásna príroda. Oplatí sa tu prísť a verím, že ďalšie budú nasledovať,“ myslí si Tekeľ, ktorý je okrem iného aj za jedným z prvých singletrailov u nás v Prešove.

Že sa tu oplatí prísť vedia aj ľudia z OZ Liptovský cyklistický spolok. A majú v hlavách ďalšie úseky pre lesné cyklistické chodníky.

„Teraz by sme chceli urobiť trail vyložene pre rodiny s malými deťmi, kde by sa dalo jazdiť na bicykli s detskou sedačkou, s vozíkom alebo tyčou. Máme taký zakreslený v Čutkovskej doline. Uvažujeme nad tým. Hádam by to v roku 2020 mohlo vyjsť,“ načrtol plány do blízkej budúcnosti Roman Hruška.

Titulná fotografia – Trať vedie aj cez Vlkolínske lúky. Foto – Jaroslav Moravčík

V klesaní sú viaceré úseky so spomaľovacími prekážkami, aby nútili byť cyklistov ohľaduplných aj ku peším turistom. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.