Odvolanie poslanca Jána Kolíka z komunálnych volieb zostáva nevysvetlené

Už sú to takmer dva týždne, čo politická strana Spolu – občianska demokracia stiahla zo svojej kandidátky na ružomberských poslancov Jána Kolíka.

Týždeň po tom, ako mestská volebná komisia potvrdila zoznam kandidátov na poslancov ružomberského mestského zastupiteľstva, zverejnila oznam, kde informuje, že politická strana Spolu – občianska demokracia odvolala z poslaneckej kandidátnej listiny vo volebnom obvode číslo šesť – Polík kandidáta Jána Kolíka.

Strata dôvery

Obrátili sme sa na politickú stranu Spolu, aby svoj krok zdôvodnila. Pýtali sme sa na príčiny, najmä na charakter informácií, ktoré ju donútili k stiahnutiu poslanca z kandidátky. Vzhľadom na načasovanie tohto kroku, zaujímali sme sa aj o postoj strany k možnej politickej antikampani, ktorá mohla v tejto súvislosti proti Kolíkovi vzniknúť.

Hovorkyňa strany Spolu Silvia Hudáčková však na otázky nechcela odpovedať a informovala nás, že strana má k celej veci len jednoduché stanovisko: „Naše stiahnutie kandidáta v Ružomberku je dôsledkom toho, že sme voči nemu stratili dôveru. Toto rozhodnutie demokraticky odhlasovalo predsedníctvo Spolu – občianskej demokracie. Nebudeme vysvetľovať dôvody tohto rozhodovania, a to aj vzhľadom na súkromie kandidáta.”

„Aj ja chcem vedieť, prečo sa to stalo. Mám prísľub vysvetlenia. Potom k tomu zaujmem stanovisko,“ reagoval Kolík, ktorý je v súčasnosti poslancom mestského zastupiteľstva.

Kolík sa v predvolebnej kampani verejne postavil na stranu primátorského kandidáta Karola Javorku. Oslovili sme aj jeho, či nemá vedomosť o tom, že by tento krok mohol súvisieť napríklad aj s jeho osobou.

„Odvolanie Jána Kolíka považujem sa neštandardné a nateraz za argumentačne nedostatočné. Podľa mojich informácií, písomnému oznámeniu vedenia strany chýbala možnosť riadneho prešetrenia a objektívneho posúdenia na základe možnosti vyjadriť sa. Keďže k tomu došlo počas predvolebnej kampane, vyvoláva to množstvo otáznikov. Od vedenia strany Spolu by sa očakával iný postup a adekvátnejšie vysvetlenie,“ odpovedal pre Ružomberský magazín Javorka.

Nezvratné rozhodnutie

Ján Kolík sa stal verejne známym po tom, čo koncom roka 2013 inicioval petíciu na odvolanie vtedajšieho primátora Jána Pavlíka. Z petície nebolo nič, no Kolík následne uspel v komunálnych voľbách ako nezávislý kandidát. V Políku skončil na treťom mieste s 291 hlasmi a do zastupiteľstva sa dostal ako nováčik s náskokom takmer tridsať hlasov od štvrtého, nezvoliteľného miesta.

Krátko po voľbách vytvoril spolu s ďalšími piatimi poslancami opozičný klub strany Sieť, ktorý po rozpade strany zanikol. Tridsaťpäťročný Kolík patril medzi troch najmladších poslancov zastupiteľstva. S ohľadom na množstvo vystúpení a návrhov uznesení ho možno počas uplynulých štyroch rokov zaradiť medzi najaktívnejších poslancov.

Aj keď rozhodnutie o odvolaní z kandidátky sa nedá zvrátiť, Kolík bude figurovať na hlasovacích lístkoch v Políku. Ak ho niekto zakrúžkuje, hlas bude neplatný a prepadne.

„Kandidát sa z hlasovacieho lístka a ani zo zoznamu nevyškrtáva, oznam bude zverejnený priamo vo volebnej miestnosti v uvedenom volebnom obvode, aby boli občania informovaní o odvolaní kandidáta,“ uviedla mestská volebná komisia.

Titulná fotografia – Ján Kolík počas rokovania mestského zastupiteľstva. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.