Ochranári na slovo vzatí

Často sa stáva, že kopec rečí majú najmä tí, ktorí nemajú ani šajnu, o čom rozprávajú. Takíto samozvaní odborníci radi fušujú aj do prírody.

Rozdávajú rady o tom, ako chystať drevo na zimu, ako chodiť po horách a dokonca aj o tom, ako sa vysporiadať s premnoženými medveďmi.

Radi mudrujú o ekológii, kecajú do výrubu stromov, kritizujú regulovaný odstrel, poburuje ich traktor v lese.

Irituje ich, že srna nechce postáť, aby si s ňou mohli spraviť selfie, hnevá ich, že v zime sa zver kŕmi len senom a na Západe už dávajú granule, vadí im, že kamzík sa nedrží vyznačenej trasy.

Sú odborníkmi na zakladanie ohňa v akýchkoľvek podmienkach, radi radia, v ktorom e-shope zakúpiť drevo na založenie ohňa v lese. Odporúčajú nezbierať hríby, lebo neexistuje istota, že medzi 50 dubákmi nie je jeden jedovatý.

Za príčinou ich veľavravných inštruktáží netreba chodiť ďaleko. Čím ďalej ľudia žijú od prírody, tým väčšmi majú nepochopiteľnú potrebu sa tváriť, ako jej rozumejú.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 6/2018.

Ilustrácia – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.