Očarila v súťaži Miss Folklór. Dnes je tvárou série pohľadníc

Ľudové zvyky a tradície sprevádzajú 22-ročnú Likavčanku Miriam Bystričanovú odmalička. Dnes je súčasťou Folklórneho súboru (FS) Technik, vie hrať na cimbal a slovenskú ľudovú kultúru rozširuje do sveta vlastnou podobizňou na pohľadniciach.

O nedostatok folkloristov sa dolný Liptov nemusí báť ani nasledujúce generácie. Sú to práve mladí ľudia, ktorí pokračujú v šľapajach svojich predkov a ukazujú, že Slovensko v sebe ukrýva truhlicu plnú ľudových pokladov. K zachovávaniu kultúry prispieva prostredníctvom piesní aj Miriam Bystričanová.

Folklór tvorí všetky voľnočasové aktivity

Aj u mladej Likavčanky sa folklórny príbeh začal písal už v detstve. Počas základnej školy spievala v Detskom folklórnom súbore Likava a neskôr prešla do Folklórnej skupiny Likava. „Na malú chvíľu som bola aj členkou Folklórneho súboru Liptov z Ružomberka a napokon som sa stala i súčasťou Ženskej speváckej skupiny Čriepky. Až do konca strednej školy som sa snažila o aktívny prístup v týchto zoskupeniach, keďže ľudová kultúra ma nesmierne zaujímala,“ vyratúva folklórne skúsenosti Miriam Bystričanová.

Aby sa zdokonalila v speve, desať rokov navštevovala Základnú umeleckú školu Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Počas tretieho ročníka na gymnáziu sa prihlásila na nový hudobný odbor – cimbal. Priznáva, že prvé spoznávanie so strunovým ľudovým nástrojom však bolo náročné.

„Bol to však môj veľký sen a snažila som sa ho splniť. Popri štúdiu špeciálnej pedagogiky na Univerzite Komenského v Bratislave som sa aj tam prihlásila do ZUŠ a navštevovala tento odbor ďalšie dva roky. Cimbal som dostala darom od môjho starého otca a i preto som túžila v hre na tento krásny nástroj pokračovať. Časové vyťaženie popri škole a práci bolo pre mňa vysoké, takže som, bohužiaľ, aktívne hrať prestala,“ smutne konštatuje folkloristka.

Mladá Likavčanka má k folklóru blízko už od detstva. Foto: archív folkloristky

Ani v hlavnom meste však nezanevrela na svoj koníček. „Momentálne som členkou speváckej zložky vysokoškolského umeleckého súboru Technik v Bratislave, spadajúceho pod Slovenskú technickú univerzitu,“ prezrádza sympatická Likavčanka.

Najviac ju očaril spev ľudových piesní. FS Technik ukazuje každú oblasť v rámci celého Slovenska a tak si môžu mladí folkloristi osvojiť rozličné charaktery ľudových piesní z rôznych regiónov. „Vydali sme aj niekoľko CD nosičov, kde sme sa snažili ukázať charakteristické prvky speváckeho prejavu niekoľkých oblastí Slovenska. Mne sú srdcu najmilšie asi všetky, no o niečo viac naše liptácke alebo záhorské,“ hovorí o obľúbených piesňach Likavčanka. Pôsobenie v rozličných folklórnych súboroch hodnotí pozitívne najmä pre nekonečné priateľstvá, zážitky a v neposlednom rade možnosť spoznávania nových miest a dokonca i krajín.

Miss Folklór 2017

Pred tromi rokmi sa Miriam Bystričanová postavila pred odbornú porotu. Nehodnotili však krásu, miery, postavu či symetriu tváre. Hlavným poslaním súťaže Miss Folklór je ukázanie tradičnej ľudovej kultúry.

„Finále súťaže pozostávalo z rôznych disciplín, ako napríklad prehliadka v tradičnom svadobnom ľudovom odeve so svadobnými partami, ktoré mala nevesta na hlave v svadobný deň, či prehliadka spoločenských šiat s ľudovými motívmi a ornamentmi od módnych dizajnérok J. Gavalcovej i značky FakeFolk,“ spomína si na slávnostný večer milovníčka folklóru.

Hlavnou disciplínou bolo predvedenie talentu, ktorý sa výlučne týkal tradičnej ľudovej kultúry. Súťažiace boli aktívnymi členkami rozličných folklórnych súborov z celého Slovenska a počas finálového večera predviedli buď ľudový tanec, spev alebo hru na hudobný nástroj.

„V závere sme každá predstavili a popísali pôvodný ľudový odev z obcí a oblastí z ktorých pochádzame. Ja som mala na sebe počas celej súťaže tradičný kroj z obce Likavka a v talentovej disciplíne som spievala ľudové piesne z regiónu dolného Liptova,“ opisuje chvíle pred vyhlásením výsledkov súťaže Miriam.

Miriam Bystričanová počas súťaže Miss Folklór. Zdroj: archív folkloristky

Výhra bola pre mladú Likavčanku silným zážitkom. Priznáva, že od začiatku súťaže neprežívala spoločné chvíle s ostatnými dievčatami ako súperenie a snahu o víťazstvo. „Brala som ju skôr ako úžasnú príležitosť, skúsenosť a zážitok. Okrem iného som bola nesmierne hrdá, že môžem reprezentovať región Liptov. Vďaka súťaži som určite získala priateľstvá, spoznala  mnoho ľudí a zažila nové skúsenosti. Rozhodne mi pomohla k väčšej odvahe a zvládaniu stresu,“ hodnotí výhru s odstupom času.

Tvárou pohľadníc aj kalendárov

Počas leta oslovila mladú folkloristku vedúca speváckej zložky FS Technik, či by nevyvetrala kroje a nestala sa súčasťou pohľadníc. „Nafotili sme pre spoločnosť ŠEVT niekoľko fotografií v krojoch z Ábelovej, Dobrej Nivy, Čajkova a Detvy. Dajú sa zakúpiť len v papiernictvách spoločnosti ŠEVT. Bola to pre mňa takisto obrovská skúsenosť, veľmi som si to užila. Fotili sme v malom ateliéri fotografa Tomáša Rebra, ktorý je aj ich autorom,“ vysvetľuje Miriam Bystričanová. Výsledkom fotenia napokon neboli len pohľadnice, ale aj kalendár.

Aj napriek tomu, že je pre milovníčku folklóru prioritou najmä štúdium, tradičná ľudová kultúra je stále prirodzenou súčasťou folkloristkiných voľnočasových aktivít.

Titulná fotografia: Pohľadnice Pozdrav zo Slovenska, na ktorých je 22-ročná Likavčanka. Foto: Tomáš Rebro.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.