O petícii, ktorá sa mala volať inak

Podpisujete len to, čo ste si prečítali? „Samozrejme, že áno,“ bez váhania odpovie väčšina.

Pripomenúť akékoľvek obchodné podmienky, záručný list či pravidlá registrácie a používania by bolo zrejme príliš adresným ukázaním prstom. A určite zbytočným, lebo veď obchodu či webu, kde to od vás naposledy chceli, aj tak bez námietok dôverujete.

O téme by bolo zbytočné hovoriť, keby niektorí z nás nemali čerstvú skúsenosť s podpísaním petície, ktorej znenie si vôbec neprečítali. A potom sa čudovali, čo to vlastne urobili.

Keď príde človek, prihovorí sa, pozhovára a pritom predloží hárok papiera na podpis so slovami, ako je potrebné vrátiť Ružomberčanom robotu, budete ten maličký text čítať alebo mu skrátka prikývnete, podpíšete a ide sa ďalej?

Prevzal niekto od kuriéra balík, priamo vonku ho otvoril, skontroloval a až potom podpísal bezproblémové a nepoškodené prevzatie? Asi nie. Chyba! Ale asi všetci sme zatiaľ mali šťastie. Alebo sú kuriéri celkom spoľahliví.

„Vráťme peniaze a prácu späť občanom Ružomberka!“ Práve tak sa volá petícia, ktorá je v našom meste ponúkaná na podpis. Jej nadpis svieti, vedľa neho donedávna trónil erb Ružomberka (aj keď nie ten zaregistrovaný), ktorý dával vášmu podpisu punc hodnovernosti a dôležitosti. Organizátori po viacnásobnej medializácii erb stiahli.

Po prečítaní osmičkovým písmom napísaného textu je však jasné, že ide o petíciu za zrušenie zákazu hazardu na území mesta. Alebo inak, aby sa opäť dalo v Ružomberku legálne prevádzkovať a hrať na herných automatoch.

Každý má právo na svoju petíciu a určite je pravda, že zákaz vezme peniaze (z mestského rozpočtu) i prácu (niektoré prevádzky museli skončiť). Klub ružomberských podnikateľov, ktorého aktivity v tejto veci vedie Adriána Trangošová majú právo vyjadriť svoj názor a domáhať sa s podporou rovnako zmýšľajúcej verejnosti jeho uplatnenia.

Ide o ten nadpis. Ak by pod ním bolo tým malým písmom napísané, že podpísaní žiadajú znovuotvorenie Texicomu, sprevádzkovanie závodu Solo a opätovné zamestnanie štyroch tisícok ľudí v papierňach, malo by to s vrátením práce a peňazí občanom Ružomberka spoločného nepomerne viac, ako toto.

Petícia je upravená v zákone. Je to dokument, ktorý musí spĺňať náležitosti zákona, lebo ašpiruje na jeho zmenu. Predstavte si, že by sa za zákonom s názvom Za zdravší život a zníženie mesačných finančných nákladov Ružomberčanov skrývalo praobyčajné: zrušme v meste hazard. Nekričali by prevádzkovatelia herní, vlastníci automatov, nájomcovia priestorov, že čo je to za blbosť?

Medziľudské vzťahy fungujú z veľkej časti na dôvere. Medziľudské vzťahy tvoria spoločnosť. Naša ružomberská komunita si takýmito prešľapmi vzťahy nebuduje, ale ničí. Učí nás nedôverovať a čakať fígeľ už aj od vlastných.

 

Článok bol publikovaný v tlačenom vydaní Ružomberského magazínu č. 4/2018.

Titulná fotografia – hlavička pôvodného petičného hárku. 

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.