Novým rokom krok za krokom

Chcete zmeniť svoj život, ale neviete ako na to?

Koncoročné vydania časopisov bývajú plné vianočných tipov, ale aj odporúčaní na novoročné predsavzatia. Nebudeme iní. Nepovieme vám však čo si predsavziať, ale ako to dosiahnuť.

Odpoveď nájdete už v samotnom názve tohto článku. Alebo ináč – prečítali ste si v aktuálnom vydaní Ružomberského magazínu články o Vianociach v minulosti či o živote predošlých generácií vo Vlkolínci? Odpoveď nájdete aj v nich.

Buďme však konkrétnejší. Koľkokrát sme si už povzdychli nad tým, aký je dnešný svet uponáhľaný, že nevieme, čo skôr… Sentimentálne sa pri tom dívame na roky dávne, kedy bol svet pomalší a pokojnejší.

Čo nám však bráni spomaliť v 21. storočí? Nielen cez Vianoce alebo počas dovolenky, ale v priebehu celého roka.

Naši predkovia vedeli, že život má svoj rytmus. „Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom,“ píše sa v biblickej knihe Kazateľ. „Svoj čas má narodiť sa, svoj čas má zomrieť, svoj čas má vysádzať, svoj čas má sadenice vytrhať.“

A po týchto slovách prichádza zásadná otázka: „Akýže má osoh, kto je stále činný, z toho všetkého, o čo sa namáhal?“

Potrebujeme svoje životy premyslieť nanovo – v duchu Biblie a skúseností našich predkov. V jari sadiť, koncom leta žať a v zime požívať plody nášho úsilia. Cez deň pracovať a večer oddychovať. Cez Advent sa stíšiť a na Vianoce sa veseliť.

Rozháranosť našich životov má na svedomí práve potreba robiť všetko naraz. A „pojítkom“ medzi týmito činnosťami je zväčša mobilný telefón. Kráčame do práce a telefonujeme. Cestou z práce telefonujeme. Pri nákupe telefonujeme. A keď sa telefonovať nedá, tak aspoň čekujeme, šérujeme, lajkujeme…

Multitasking je dnes „in“, ale čo z toho, keď my sami sa v dôsledku nespočetného množstva súbežne alebo v krátkom slede vykonávaných činností cítime „out“?

Životom nehodno splašene utekať, ešte aj na viacerých bežeckých dráhach súčasne. Ak budeme zároveň sadiť, okopávať, aj polievať, neznamená to, že úroda nám vyrastie zo dňa na deň, takže ju budeme môcť zbierať týždeň čo týždeň.

Ak si na začiatku roka zaumienime zmeniť to aj to aj to, po niekoľkých dňoch zistíme, že sme upadli do starých koľají. Frustráciu odventilujeme nadávkou, že novoročné predsavzatia sú aj tak blbosť, a zo životnej zmeny bude akurát tak ďalšia životná prehra.

Životom musíme kráčať krok za krokom. Pracovať aj oddychovať. Hovoriť aj mlčať. Sýtiť sa aj postiť. Dať si jedno malé predsavzatie, dosiahnuť vytúžený cieľ, vychutnať si ho a až potom si vytýčiť ďalší.

Nech vám rok 2019 plynie pomaly a nech je plný nepatrných, ale o to vzácnejších víťazstiev!

Foto – Marek Hasák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.