Novým hlavným kontrolórom v Liptovskom Mikuláši sa stal Martin Alušic

Spomedzi šiestich uchádzačov Ružomberčana zvolilo mestské zastupiteľstvo na funkčné obdobie 2020 – 2026. 

Novým hlavným kontrolórom v Liptovskom Mikuláši sa stal bývalý poslanec a aktuálne externý právnik mesta Ružomberok Martin Alušic. Informuje o tom TASR.

Tajným hlasovaním ho spomedzi šiestich kandidátov zvolili poslanci liptovskomikulášskeho zastupiteľstva na štvrtkovom zasadnutí. O pozíciu sa uchádzal spolu s Miroslavom Kováčikom, Miroslavom Todákom, Miladou Antalovou, Oľgou Magerčiakovou a Vladimírom Šiarnikom.

Funkciu bude zastávať po dobu šiestich rokov. Nastúpi po Jozefovi Fiedorovi, ktorý sa vzdal postu k 1. marcu z dôvodu odchodu na dôchodok.

Zvolili ho v júni, primátor mu gratuloval v apríli 

K obsadeniu funkcie v Liptovskom Mikuláši Martinovi Alušicovi verejne gratuloval primátor Igor Čombor už na aprílovom mestskom zastupiteľstve v Bielom Potoku. Bolo to však deň predtým, než v Liptovskom Mikuláši 23. apríla oficiálne vyhlásili výberové konanie na post hlavného kontrolóra.

„Pán Alušic, ktorý, ako viem, a chcem mu týmto aj zapriať dobrú kariéru, bude kontrolórom v Liptovskom Mikuláši na mestskom zastupiteľstve. Ide nastúpiť vo veľmi blízkej dobe,“ povedal primátor Igor Čombor počas rokovania.

Alušic podľa portálu My Liptov dostal ponuku na uvoľnený post prednostu Mestského úradu v Ružomberku. Pre záujem uchádzať sa o pozíciu hlavného kontrolóra ju však odmietol, čo oznámil aj ružomberskému primátorovi. Radnica tak vysvetľovala primátorove blahoželanie ako nesprávnu interpretáciu tejto informácie.

„Primátor Igor Čombor v najlepšej viere komentoval snahy pána Alušica o post hlavného kontrolóra v Liptovskom Mikuláši, žiaľ, nepresným spôsobom, ktorý nereflektuje fakt, že úspešný uchádzač bude musieť byť najprv zvolený poslancami Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši,” vysvetľoval vtedy vyjadrenie primátora Čombora hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo pre portál My Liptov.

Skrátený úväzok, najvyššia možná odmena  

Nový hlavný kontrolór bude pracovať na 80-percentný pracovný úväzok. Po ukončení mimoriadnej situácie môže okrem mesačnej mzdy poberať aj odmenu vo výške 30 percent platu. Garanciu najvyššej možnej odmeny aj napriek skrátenému úväzku schválili poslanci pri vyhlásení voľby kontrolóra.

Alušic môže zároveň popri práci pre mesto vykonávať aj inú zárobkovú činnosť a byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov v súkromných spoločnostiach.

Titulná fotografia – Martin Alušic na májovom mestskom zastupiteľstve. Autor – Juraj Brezáni.