Domáci hudobníci opäť zahrali na Ani nechoď fest

Po dvojročnej pauze sa opäť konal Ani nechoď fest. Pre nepriaznivé počasie ho presunuli do čajovne.

Počasie sa v sobotu zachovalo ako príkladný „kazifest“. Ôsmy ročník podujatia Ani nechoď fest museli pre prehánky a dažďové vrtochy presunúť z verejného priestranstva do uzavretých priestorov.

Organizátori rátali aj s takýmto scenárom. Predbežne sa dohodli s čajovňou Relax, či by mohol celý festival prebehnúť v jej priestoroch. I keď dúfali, že sa napokon vyčasí a akcia sa uskutoční  podľa pôvodného plánu v Hýrošovom parku.

„Celý čas sme sa spoliehali na to, že bude pekne. Podujatie má úplne iný charakter a úplne inak vyzerá, keď je vonku. Ale toto bola tá najschodnejšia alternatíva,“ objasňuje Iveta Kloptová, organizátorka festivalu, ktorý býval v Čutkovskej doline a posledný ročník aj na Mariánskom námestí.

Noví organizátori, zachovaná pôvodná myšlienka

Festival prišiel po dvojročnej pauze. A s novými organizátormi. Po Mariánovi Dubnicayovi z občianskeho združenia Tvorivý rozvoj ho prevzali Iveta Kloptová a Katarína Čižmáriková zo združenia Plejády.

Štafeta padla do kompetentných rúk. Mladé ženy navštevovali predošlé ročníky a prevádzkovali niekdajšie alternatívne kultúrne centrum Panoptikum.

Alternatívny priestor pre kultúrne podujatia v Panoptiku skončil

Hlavný cieľ však ostáva rovnaký – vytvoriť priestor pre prezentáciu hudobníkov, prioritne z regiónu. Vrátane začínajúcich kapiel, ktoré tak dostanú príležitosť nabrať skúsenosti. Spravidla sú oslovení aj jeden, dvaja interpreti mimo mesta.

Festival funguje na dobrovoľnej báze, aj účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár. „Je to veľmi pekná myšlienka, urobiť niečo naviac vo svojom voľnom čase a dať aj ostatným v okolí niečo viac zo seba,“ oceňuje nenútený rozmer akcie Iveta.

Rock, africké rytmy či techno

Okrem zmeny lokality nastal kvôli dažďu aj časový posun. Namiesto jednej popoludní začal festival o šiestej podvečer. V úvode sedelo v čajovni pomenej ľudí. Prichádzať začali postupne. Pribúdali ďalšie stoličky a vaky na sedenie, niektorí sa združovali pri pulte, obsluha bola čoraz zamestnanejšia prípravou nápojov.

V ešte komornejšej atmosfére otvoril podujatie známy ružomberský pesničkár Džuki. Nasledovalo zoskupenie Malirosa zo združenia Orientalico, ktoré tancom aj perkusívnymi nástrojmi sprostredkovali rytmy západnej Afriky. Svoje vystúpenie zakončili piesňou, do ktorej zakomponovali i slovenskú ľudovú nôtu. Ako tretí v poradí si pódium osvojil „cezpoľný“ Michal Récky z Brezna.

Ružomberský pesničkár Džuki vlastný album zatiaľ neplánuje

 

Čajovňu začali návštevníci výraznejšie zapĺňať po ôsmej večer. „Čo bola možno komplikácia pre prvých troch účinkujúcich, nakoľko nemali až takú výraznú spätnú väzbu, ale väčšina z nich ostala aj na ďalší program. Vznikol fajn priestor na diskusiu v priateľskej atmosfére,“ hodnotí priebeh akcie Iveta Kloptová.

Z domácej scény sa neskôr predstavila rocková skupina Edgar a kapelka Aceton, ktorá o sebe referuje ako o „veselej, schizofrenickej bande“. Návštevníci si mohli vychutnať post rock v podaní nitrianskeho zoskupenia Jób. Podujatie uzavrel DJ Original Reborn.

Tradície ostali. Sójový guláš, hod dogom, výťažok pre útulok

„Keďže teraz robíme prvý ročník, chceli sme pokračovať v tradícii, nijako sme neinovovali. Chceme to trošku otestovať. Uvidíme, čo prinesie budúci rok,“ reagujú obe organizátorky, či môžeme pod ich patronátom očakávať nejaké zmeny.

Verné zostali aj tradičným sprievodným podujatiam. Navarili pre festival aj typický sójový guláš. Možno by niektorí voči použitej surovine vzniesli námietky, každopádne, zjedol sa celý. Časť návštevníkov si posedela aj vonku pri guláši, bolo ešte celkom príjemne teplo. Takže akcia čiastočne predsa len prebiehala aj v exteriéri.

Návštevníci sa mohli zasýtiť sójovým gulášom. Zdroj – OZ Plejády.

Pre festival sú príznačné i nekonvenčné súťažné disciplíny. Realizáciu niektorých však museli vzhľadom na priestory prehodnotiť. „Beh v plutvách tento rok oželieme, na tej dlažbe by to bolo asi kruté,“ smiala sa Katarína.

Napokon vyhlásili súťaž hod dogom. Približne 15 návštevníkov súťažilo na Podhore pod čajovňou v hode plyšového psíka. Ten bol akoby maskotom festivalu, spoločnosť robil vystupujúcim na pódiu.

Fest mal rovnako ako po minulé roky benefičný charakter. Na dobrovoľnom príspevku za guláš vyzbierali 100 eur, ktoré opäť poputujú do útulku v Bielom Potoku.

„Mali sme trochu obavy, ako to všetko dopadne,“ priznávajú organizátorky. „Ale dostali sme samé dobré spätné väzby, za čo veľmi ďakujeme. Rovnako aj Čajovni Relax za priestory, zvukárovi za skvelý zvuk, všetkým účinkujúcim a dobrovoľníkom, lebo bez nich by to nešlo. Sme veľmi rady že aj tento rok sa potvrdilo, že investovať svoj voľný čas a ochotu urobiť niečo pre druhých sa oplatí, a keď ľudia spolupracujú, dokážu urobiť naozaj skvelé veci,“ pozitívne uzatvára dvojica žien, ktorá všetko spáchala.

Malirosa prítomných zaujala africkými rytmami. Zdroj – OZ Plejády.
Perkusívne nástroje v priebehu večera vystriedala aj rezkejšia nôta. Zdroj – OZ Plejády
Zdroj – OZ Plejády.
Časť festivalu prebiehala aj pred Čajovňou pri guláši. Zdroj – OZ Plejády.

Titulná fotografia, Zdroj – Občianske združenie Plejády.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.