Nočné prelety vrtuľníkov skončili

Posledné týždne sa nad Liptovom školili piloti.


Zvuk vrtuľníka je posledné týždne Ružomberčanom dôverne známy. Počuli ho najmä večer, po zotmení.

Výcvik pilotov

„Páchateľom“ hluku je letecká spoločnosť Utair Europe, ktorá sa zaoberá civilnou, ale aj nákladnou leteckou dopravou. Ponad Liptov uskutočňovala výcvikové lety pilotov.

„Vrtuľníky budú vykonávať navigačné lety mimo územie žilinského letiska, nebudú teda lietať okruhy, ako tomu bolo v minulých prípadoch,“ informovalo Letisko Žilina na svojej webovej aj facebookovej stránke už koncom augusta.

K výcviku zahraničnej posádky používali dva civilné vrtuľníky typu Mi 17.

Nevyhnutné aj v noci

Nad Ružomberkom leteli aj v noci. „Tento typ výcviku nie je častý, ale je potrebný. Niektoré úlohy sa musia cvičiť iba v nočných hodinách,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti Peter Chupáč.

Podľa neho sa snažili vyhýbať obývaným oblastiam a dodržiavali minimálnu predpísanú výšku. Na lety dostali aj povolenie Dopravného úradu SR.

Výcviky plánovali do konca septembra. V posledných dňoch pre nepriaznivé počasie nahradili navigačné lety okruhmi, lety tiež skrátili. Definitívne skončili v stredu o siedmej.

„’Obťažovanie’ obyvateľov sa snažíme rozložiť a meníme miesta výcvikov v rámci celej SR,“ povedal Chupáč. Počas septembra lietali napríklad aj v Považí.

Ilustračná fotografia: vrtuľník Mi 17 na žilinskom letisku, zdroj: fb stránka Letisko Žilina 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.