Nemocnica zvyšuje kapacitu lôžok pre nakazených. Začali aj s vlastným testovaním

Ústrednú vojenskú nemocnicu (ÚVN) v Ružomberku navštívil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Pripustil, že „červený“ scenár pre nemocnicu nemusí nastať, ale musia byť pripravení. Pre širokú verejnosť by v tom prípade ÚVN zatvorili.

Vojenská nemocnica v Ružomberku bude patriť k tým, ktoré vyhlásia za takzvanú červenú. Ale iba v prípade, ak by koronavírus nakazil väčšie množstvá ľudí a naďalej sa nebezpečne šíril. Potvrdil to dnes minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď na návšteve ÚVN, kam prišiel aj s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) generálom Danielom Zmekom. Práve ministerstvo je aj zriaďovateľom ÚVN a Naď je tak v súčasnosti jej najvyšší veliteľ.

„Ak by bola celá nemocnica vyhlásená za červenú, tak sem budú môcť prísť aj pacienti s inými problémami, ale musia byť zároveň pozitívni na Covid-19. Ostatní, na Covid-19 negatívni pacienti, by museli ísť hľadať pomoc v okolitých nemocniciach, povedal Naď a dodal: „Sme, dúfam, ďaleko od tohto scenára a možno sa to vôbec nestane. Ale ak sa to stane, musíme byť pripravení.“

Pribúda kapacita lôžok pre pacientov s koronavírusom

Dnes hospitalizujú pacientov s koronavírusom na infekčnom oddelení v starej nemocnici na Považskej ulici. Zatiaľ stačia kapacity jedného oddelenia.

„Z tých, ktoré zachytila nemocnica, sme nejakých už aj pustili domov. Ale sú tu aj ťažké stavy, ktoré sú na pľúcnej ventilácii,“ povedal Naď o aktuálne 20 lôžkovom oddelení infektológie, ktoré vedú prednostka Anna Lesňáková a primárka Monika Pochybová.

„Hneď vedľa, cez stenu, je bývalé pľúcne oddelenie, ktoré už niekoľko rokov neexistuje. Robíme stavebné úpravy, pripravujeme tam kyslík a rozvody vzduchu, aby sme vybudovali ďalších 15 lôžok. Budú spojené s infekčnou klinikou,“ doplnil ho riaditeľ ÚVN Peter Vaněk.

Nemocnica zároveň už skôr zverejnila, že začala s prestavbou bývalej Polikliniky na Považskej ulici, kde chce v prípade nevyhnutnosti umiestniť až 60 pacientov. Po dvadsať na každom poschodí. Všetky úpravy budú hotové do konca apríla.

„Dokopy bude nemocnica čoskoro pripravená prijať 244 pacientov. Z toho 65 takých, ktorí budú potrebovať pľúcnu ventiláciu,“ hovoril a aktuálne presných číslach riaditeľ Peter Vaněk.

Je to teda násobne viac, ako na začiatku krízy, kedy dostala nemocnica príkaz pripraviť sa na 144 pacientov. V januári, keď sa prvé opatrenia ešte len rozbiehali a vírus nebol u nás potvrdený, mala nemocnica kapacitu na 31 pacientov s ochorením Covid-19.

„Ak by nestačili lôžka na Považskej, máme reprofilované lôžka na kožnom, ušno-nosno-krčnom a pripravené sú aj ďalšie oddelenia,“ hovoril Vaněk o tom, ako by nemocnica postupovala, ak by počet nakazených rástol.

Starú polikliniku prerábajú na covidový pavilón

Odberné miesto vzoriek v časti Poľnej nemocnice pri chirurgickom pavilóne čoskoro presťahujú bližšie k vstupnej bráne areálu ÚVN. Foto – autor.

So stavom zamestnancov je nemocnica na tom dobre

Minister Naď sa opatrne vyjadril aj k stavu zamestnancov, ktorí by sa o stovky chorých mali v Ružomberku starať.

„Urobíme všetko preto, aby sme pomohli ÚVN, ale aj iným zložkám štátu s personálom. V dnešnej situácii môžem povedať, pán riaditeľ ma o tom uistil, že z hľadiska zdravotného personálu sme na tom v ÚVN dobre,“ vyjadril sa bez bližšieho spresnenia minister obrany Jaroslav Naď.

Len nedávno prešla nemocnica krízovou situáciu, kedy museli otestovať 118 zamestnancov, pretože bolo riziko, že mohli prísť aj do sprostredkovaného kontaktu s jedným z nakazených pacientov. Ten mal negatívne testy, pri ich opakovaní, krátko pred operáciou hlavy, bol zrazu pozitívny. Viacero zamestnancov zvnútra nemocnice potom informovalo, že v karanténe neboli a aj keď čakali na výsledky testov, chodili do práce. Napokon u nikoho z nich Covid-19 neodhalili, hoci inkubačná doba ešte neuplynula. Viacerí o tom informovali napríklad cez sociálne siete.

Nemocnica v tejto chvíli nemá ani všetko zariadenie. Podľa riaditeľa Vaněka napríklad čakajú na približne 30 nových pľúcnych ventilátorov. Odpovedal aj na otázku ohľadom ochranných pomôcok. Ako je známe, nemocnica alebo jednotlivé oddelenia prijímali od dobrodincov aj doma robené rúška.

„Čiastočne môžu pomôcť doma ušité ochranné rúška, ale respirátory, ochranné plášte, rukavice a obleky, to si musíme nakupovať cez partnerov, ozbrojené sily a obchod. Nemôžeme sa spoliehať len na štátnu pomoc, pretože by sme mohli ohroziť chod nemocnice, a to si nemôžeme dovoliť. Sám som primár onkológie a prácu kolegov nechcem ohroziť. O nákup sa nemocnice starajú najmä vlastnými silami a prostriedkami,“ povedal Vaněk.

Problém bol však bol aj s nemedicínskymi prácami.

„Dnes je pracovná povinnosť pre zdravotníkov, ale nie pre ostatné zložky hospodárstva. Bolo ťažké prinútiť ich, aby nám pomohli s prestavbami a v nejakom faktore času to aj zvládli,“ hovoril Vaněk predovšetkým o prestavbách na Považskej ulici a špeciálne o infektologickej klinike, ktorú rozširujú o spomínané bývalé pľúcne oddelenie.

ÚVN si dokáže sama vo vlastnom laboratóriu s vlastnými zamestnancami denne otestovať 60 vzoriek. Foto – autor.

Denne vedia otestovať do 120 vzoriek

ÚVN spustila v utorok 7. marca aj vlastné testovanie podozrivých na ochorenie Covid-19. Prebieha v Ústave klinickej mikrobiológie v areáli nemocnice.

„Dnešným dňom dokážeme testovať 60 pacientov každý deň. Zároveň Úrad hlavného lekára ozbrojených síl SR generála Vladimíra Lengvarského, ktorý sídli v ÚVN, vie pridať 60 testov vo svojom zariadení v Ondrašovej, kde budeme tiež testovať každý deň,“ spresnil počty a spôsob testovania Naď.

Ministerstvo obrany tak dokáže cez svoje dve inštitúcie sídliace v Ružomberku denne otestovať 120 vzoriek.

„Museli sme si zabezpečiť techniku – dva základne prístroje. Izolátor RNA – ribonukleovej kyseliny, ktorá je vo víruse prítomná a potom si ju musíme pomnožiť v takzvanom termocykleri. Tak dosiahneme množstvá, ktoré môžeme detekovať. Na základe fluorescencie namnoženej RNA to potom vyhodnotíme,“ zjednodušil proces výskumu do dvoch viet primár Ústavu klinickej mikrobiológie Jaroslav Timko.

„Máme výhodu času oproti postupu vírusu u nás. Tento faktor využívame a som veľmi rád, že sa nám podarilo postúpiť v pripravenosti ďalej, pripraviť lôžka, získavať techniku, ale podarilo sa nám spustiť aj testovanie, čo je veľmi dôležité nielen pre pacientov, ale aj pre našich zamestnancov a ich ochranu,“ povedal riaditeľ Peter Vaněk.

Poďakovanie zdravotníkom, ospravedlnenie za dopravu

Minister obrany počas návštevy ÚVN poďakoval verejne zamestnancom ružomberskej nemocnice za ich odhodlanie, výdrž a dobrú prácu v boji s nákazou. Zároveň sa ospravedlnil za problémy v súvislosti s dopravou, ktoré vznikli dnes, po zákaze cestovanie medzi okresmi a následnou policajno-vojenskou kontrolou na cestách.

„Prvý raz došlo k tejto situácii v rámci Slovenska a ja sa úprimne ospravedlňujem tým, ktorým sme spôsobili komplikácie. Je to skúsenosť aj pre policajný zbor aj armádu. Ale najdôležitejšia je aj tak zodpovednosť zo strany verejnosti. Tak, ako sa ľudia dokázali zodpovedne správať v posledných týždňoch, posledné dni o tom nesvedčia. Aj vo regióne Liptova prichytili viacero ľudí, ktorí nerešpektovali nariadenie o zákaze cestovania mimo okresu. Prosím vás, zostaňte doma. Neprispievajme nechtiac k šíreniu nákazy,“ vyzval Naď verejnosť.

Titulná fotografia – riaditeľ ÚVN Peter Vaněk (vľavo) a minister obrany Jaroslav Naď počas prehliadky priestorov ÚVN. Foto – autor.

Ochranné rúška šijú dobrovoľníci, módne návrhárky aj väzni

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.