Nemocnica má nové prístroje za desiatky tisíc eur. Príde aj pediatrická gastroenterologička

Ústredná vojenská nemocnica získala nové prístroje vďaka daru OZ Priatelia kliniky vnútorného lekárstva. Tej zase prispela spoločnosť Eco-investment Milana Fiľa.

„Som v pozícii darcu, prijímateľa daru a napokon aj užívateľa,“ smial sa predseda Občianskeho združenia Priatelia kliniky vnútorného lekárstva Antonín Hruboň pritom, ako odovzdával prístroje za 109-tisíc eur Ústrednej vojenskej nemocnici Ružomberok.

Nové „skrine a umývačka“

Ako námestník riaditeľa pre nechirurgické odbory bol poverený tento dar prijať, nuž a keďže smeroval na Kliniku vnútorného lekárstva, kde je prednostom, bude s nimi napokon aj on sám pracovať.

Klinika za utŕžené peniaze nakúpila automatický dezinfektor, teda akúsi umývačku na endoskopy, ktorými vyšetrujú vnútorné orgány.

Nové kabinety na endoskopy.

„Mali sme dva, teraz máme tretí. Dokážeme ich tak rýchlejšie dezinfikovať a tým skracujeme čakaciu dobu pacientov a vyšetríme ich viac,“ vysvetlil výhodu zariadenia, ktoré skutočne pripomína umývačku riadov, primár gastroenterologického pracoviska v ÚVN Ružomberok Jozef Záň.

Veľkou pomôckou sú aj endoskopické kabinety. Skrine, kde sú zavesené endoskopy a slúžia nielen na ich uskladnenie, ale aj dosušenie po vyčistení.

„Podľa hygienických noriem, endoskop, ktorý visí dlhšie ako dvanásť hodín v štandardnom zariadení, musí byť pred použitím opäť dezinfikovaný. Tieto kabinety udržia endoskopy pripravené na použitie až sedem dní. Šetríme dezinfekčné prostriedky, vodu, pretože našich 14 endoskopov nemusíme každé ráno prať,“ zdôvodnil účelnosť zariadenia Jozef Záň.

Deti už nemusia chodiť do Martina

Nemocnica z aktuálneho daru od združenia kúpila aj pediatrický kolonoskop. Poslúži pri mnohých diagnózach so zmenenými vnútornými pomermi v tele pacienta, vrátane nádorov hrubého čreva. Podľa lekárov je tenší, ohybnejší a dostane sa tam, kam bežný prístroj nie.

Dezinfektor – “umývačka” na endoskopy.

„Navyše, tento rok nám do tímu pribudne aj atestovaná pediatrická gastroenterologička. Roky sme na podobné vyšetrenia museli posielať deti do Martina. To sa teraz zmení,“ pochválil kliniku primár Záň.

Nemocnica patrí podľa neho vo vybavení endosonografickými prístrojmi k najlepším na Slovensku.

„Ako jediný na Slovensku máme lineárny aj radiálny endosonograf. Vidíme  tak tráviacu trubicu a nielen sliznicu, ale pridruženým ultrazvukom vidíme aj obraz za sliznicou, stenu tráviacej trubice, vidíme priľahlé orgány, uzliny a štruktúry. Tak sa ideálne vyšetruje pankreas, ktorý je za žalúdkom,“ povodil ľudským telom Jozef Záň.

Každý z prístrojov stojí 100-tisíc eur. Ultrazvukové zariadenie ďalších dvestotisíc. A to je podľa neho aj dôvod, prečo ich nemajú vo viacerých nemocniciach na Slovensku.

„Opravy sú veľmi drahé. Keď sa nám pokazil endosonograf, čiastka na opravu presahovala 25-tisíc eur,“ odhalil tajomstvo ojedinelých lekárskych zariadení na klinike.

50-tisíc pre dialýzu

Z aktuálneho daru ukrojili takmer polovicu investície do dialyzačného pracoviska na Klinike vnútorného lekárstva. Kúpili tri nové stroje pre dialýzu, televízory, dve polohovacie multifunkčné kreslá a obmenili vybavenie kuchyniek pre pacientov.

Nový dialyzačný prístroj.

Nemocnica vymenila tri z ôsmich dialyzačných staníc, ktoré filtrujú krv pacientom s poruchami obličiek.

„Stroje umožňujú naprávať a odstraňovať jedovaté látky, ktoré sa v organizme pacientov hromadia, prípadne dopĺňať látky ktoré telu chýbajú. Čím je stroj modernejší, tým je dialýza bezpečnejšia a umožňuje dokonalejšiu liečbu,“ opísal prístroje primár dialyzačného pracoviska Peter Machynka.

V kreslách na prístrojoch zatiaľ sedeli alebo ležali pacienti. Jednou hadičkou im krv z tela vytekala, ďalšou sa vracala. Spali, čítali, telefonovali, pozerali televízor. Takto sem musia chodiť minimálne trikrát týždenne – zakaždým na štyri hodiny.

„Stroj má svoj limit, výrobca udáva 35-tisíc hodín. Môžeme tú dobu prekročiť, ale musí to výrobca úradne odobriť,“ vysvetlil výdrž strojov, ktoré sa v troch smenách krútia dvanásť hodín denne Machynka.

„Tri prístroje, ktoré sme vyradili, mali osem rokov. To je zhruba tá životnosť. Potom sa už predražuje aj ich servis,“ doplnil ho prednosta Antonín Hruboň.

Zložili sa priatelia a Eco-Investment

Antonín Hruboň ako prednosta Kliniky vnútorného lekárstva poďakoval Matadoru-Continental Púchov, a tiež prítomnému Milanovi Fiľovi zo spoločnosti Eco-investment. Obe spoločnosti pravidelne prispievajú združeniu Priatelia Kliniky vnútorného lekárstva.

„Na tomto dare sa združenie podieľalo 49-tisícmi, zvyšok dala spoločnosť Eco-investment. Vďaka tomu môžeme zlepšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Od nášho vzniku pred dvomi rokmi sme klinike venovali už 310-tisíc eur,“ povedal Hruboň.

„My pomáhame im, ale aj oni pomáhajú nám. Chcem poďakovať za našich zamestnancov, kolegov, priateľov, za celý Ružomberok a za celý okres, že takáto nemocnica existuje a prajem jej veľa úspechov. Kým tu budem stáť, budem ju aj ďalej podporovať,“ povedal majiteľ spoločnosti Eco-investment, ktorá je spoluvlastníkom ružomberského závodu Mondi SCP Milan Fiľo.

Prístroje nemocnica dostala koncom marca pri príležitosti európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme.

Antonín Hruboň ako darca a prijímateľ symbolického šeku.

Titulná fotografia – zľava Antonín Hruboň, prednosta Kliniky vnútorného lekárstva, Joze Záň, primár gastroenterológie a Milan Fiľo zo spoločnosti Eco-investment.

Foto v texte – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.