Nechcem byť lepší ako súper, ale chcem byť lepší, ako som bol včera

Michal Barbier z Liptovského Mikuláša je niekoľkonásobným majstrom sveta, Slovenska a už aj Európy vo fitness. V začiatkoch cesty úspešného športovca však boli celkom iné športy – parkour, freeruning a kalistenika. Akadémiu na ich trénovanie otvoril aj v Ružomberku.

Keď mal dvanásť rokov, začal na pieskovisku skúšať prvé skoky, premety a saltá. Prostredníctvom internetových videí objavoval čoraz bohatší svet športu zvaného parkour (čítaj parkúr), a tak svojpomocne zdokonaľoval jednotlivé akrobatické kúsky.

„Chodil som aj do Ružomberka, kde som poznal Kristiána Hajdóciho, ale aj ďalších, a pri Mauzóleu Andreja Hlinku sme často trénovali, skúšali rôzne variácie,“ spomína na desať rokov staré začiatky Michal Barbier.

Trénujú v Sokolovni

Parkour vznikol vo Francúzsku a jeho cieľom je čo najrýchlejšie prekonať, len s pomocou vlastného tela, prirodzené prekážky. Preto možno občas vidíte mladých ľudí na ulici preskakovať zábradlia, lavičky či schody. Šport vyžadujúci si priam dokonalú gymnastickú prípravu je aj oficiálne registrovaný – práve pod Svetovou gymnastickou federáciou. Dokonca v Tokiu bude na letnej olympiáde parkour v úlohe šou športu.

„Moje tréningy vonku nasledovalo čoraz viac mladých ľudí z mesta, ktorým sa to páčilo a chceli, aby som ich to tiež naučil. Potom ma oslovili aj ich rodičia, či by som nechcel oficiálne trénovať, a tak som založil klub,“ hovorí Michal o roku 2016 a Limitless Akadémii.

Pred rokom svoj koncept rozšíril aj do Ružomberka. Stále jedného z mála tuzemských miest, kde sa dá organizovaný parkour trénovať pod dozorom profesionálov.

„Máme vypracovaný systematický koncept tréningov v dvoch úrovniach. Prvá je pre začiatočníkov a druhá pre pokročilých. Tak sme rozdelení aj v jednotlivých tréningových skupinách,“ popisuje spôsob tréningov, ktoré bývajú v ružomberskej Sokolovni dvakrát týždenne. Vedie ich práve Barbierov kamarát a teraz už aj kolega Kristián Hajdóci.

„Fyzicky aj mentálne je parkour podobne náročný šport ako gymnastika, ale pravidlá tu nie sú také prísne. Skôr ide o šou efekt, ktorý by ste pri vystúpení mali urobiť. Nielen prekonať prekážku, ale dokázať to aj s nejakým efektom – otočkou, letieť bokom, dole hlavou a podobne,“ vysvetľuje princípy súťažného parkouru a najmä odvážnejšieho freeruningu v porovnaní s gymnastikou Kristián Hajdóci.

Michal Barbier. Zdroj – archív M. Barbiera.

Dospelí sa ostýchajú

Tretím z radu športov, ktoré chalani rozvíjajú, je kalistenika. „Jej zmyslom je prekonávať bariéry vlastného tela. Ovládať telo a cvičiť s ním len prostredníctvom vlastnej váhy, čo je dnes jedno z najpopulárnejších cvičení,“ vysvetľuje kondičný tréner Hajdóci.

V Ružomberku k cvičeniam za rok pričuchlo už 40 detí. Dospelí sa zatiaľ ostýchajú v konkurencii mladých začať, no podľa trénerov existuje aj možnosť individuálnej prípravy. Deti berú od ôsmich rokov, v Mikuláši otvorili kurz pre 4 – 6-ročných.

„Okrem fyzických schopností, ktoré si zdokonaľujeme a potrebujeme ich aj do budúcna, aby sme boli zdraví a vitálni, tak cvičením zlepšujeme aj mentálne schopnosti. Budujeme disciplínu, tímového a športového ducha, a to sú všetko prednosti, ktoré každé dieťa potrebuje. Nejde o súťaživosť v zmysle poraziť súpera, ale prekonať sám seba a byť každým dňom lepší,“ uzatvára Michal Barbier.

Titulná fotografia – časť členov ružomberskej tréningovej skupiny Limitless akadémie. Kristián Hajdóci (druhý sprava). Foto – autor.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 2/2020.

Ružomberskí kondiční tréneri zaangažovaní v Limitless Akadémii. Zľava Kristián Hajdóci a Adrián Antol. Foto – autor.

 

Na tréningoch to neraz vyzerá krkolomne, ale strach väčšinou nikto nemá. Foto – autor.

 

Zakladateľ Limitless akadémie a vôbec organizovaného parkouru v Liptove Michal Barbier. Foto – archív M. Barbiera.
Časť členov ružomberskej tréningovej skupiny Limitless akadémie. Kristián Hajdóci (druhý sprava). Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.