Najlepšie fotografie Ružomberčanov si môžete pozrieť v múzeu

Ružomberčania radi fotografujú. Do súťaže určenej len pre nich sa ich zapojilo štyridsať a poslali takmer 300 fotografií. Najlepšie sú vystavené v Liptovskom múzeu.

Fotograf je dnes každý. Čo je na tom náročné urobiť mobilom fotku a niekam ju poslať? Aby to však nebolo len také cvakanie a umelecký pohľad na fotografiu sa rozvinul aj u širšej verejnosti, vymyslel Fotoklub pri Liptovskom múzeu súťaž Ružomberčania fotografujú.

Príležitosť pre laickú verejnosť

Sledovali pritom viacero cieľov. Jeden z nich bol práve v spopularizovaní kvalitnej fotografie aj medzi laickou verejnosťou, ktorú neraz kilečká vážiaci fotoaparát na krku pri prechádzke neťaží.

„Vo fotoklube si myslíme, že popri všetkých tých profi salónoch a ustálených medzinárodne známych výstavách by v našom meste mala byť aj príležitosť pre laickú verejnosť,“ rozhovorí sa o organizačných pohnútkach Stanislav Surový z Fotoklubu pri Liptovskom múzeu.

„A vymysleli sme práve toto. To tu chýbalo. Súťaž pre ľudí, ktorí fotia, vo voľnom čase, neraz aj srdcom, ako tie ženy s deťmi, ktoré sme videli aj ocenili,“ dopĺňa Surový ukazujúc na selfie fotku matky s bábätkom na gauči. Takých sú však po internete tisíce. „Iste. My sme oceňovali predovšetkým tie umelecké. Naši partneri, ktorí podporili túto súťaž si mohli vybrať, akú fotku ocenia. Jedna z nich bola aj táto,“ vysvetľuje Surový.

Do súťaže sa mohli zapojiť len ľudia, ktorí majú nejakú spojitosť s Ružomberkom. Napríklad: práca, pôvod, rodinný príslušník či priamo obyvatelia. Autor fotky by al byť amatérskym fotografom, no a na fotkách musel byť Ružomberok a Ružomberčania. Aj keď organizátori neboli v tomto treťom kritériu až takí striktní.

Nie je to len lajkovačka

V kategórií život v meste, rodina a voľný čas vyhral Tomáš Mlynárik, žijúci od narodenia v Ružomberku. Uspel jeho záber „Bez limitov“ zo Skateparku na Klačne. „Fotenie je môj koníček. Zapojil som sa, lebo sa mi páčilo že fotky budú hodnotiť a vyberať ľudia, ktorí s fotografiou robia a nie je to len nejaká facebookova lajkovačka,“ opísal Mlynárik svoje pohnútky prísť do súťaže. Zapojil sa do všetkých kategórií. V tej o architektúre, pamiatkach a dokumentoch získal ešte 3. miesto.

Vyhral ju ďalší Ružomberčan Tomáš Haluška. Fotí len štyri roky, a predovšetkým na potulkách mestom a prírodou. Zabodoval s nevšednou snímkou na ošúchanú tému: Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej.

„Som veľmi rád, že takáto súťaž v Ružomberku existuje. Nielenže sú tu na amatérsku súťaž lákavé ceny, ale myslím si, že takáto súťaž ma určite zmysel, nakoľko jednotlivé kategórie môžu nových účastníkov dostať von kde môžu objavovať svoje okolie a fotografiu,“ dôvodil Haluška, ktorý sa podľa vlastných slov pomaly púšťa už aj do portrétov.

Kategóriu Krajina, príroda, životné prostredie a priemysel vyhral Bartolomej Kameník s fotkou Čutkovského potoka. Aj on, ako všetci víťazi hlavných kategórií si odniesol prémiu 70 eur.

                                                     Čutkovský potok od Bartolomeja Kameníka získal 1. miesto v kategórii Krajina, príroda, životné prostredie a priemysel.

V Bratislave žijúci, v Juhoslávii fotiaci

Vladimír Krno je už dávno na dôchodku. Pri rozprávaní hovorí o všetkom s optimizmom v hlase. Aj to, že sa vlastne nechcel zapojiť. „Lebo dnes je fotografií všade veľmi veľa. Sme svedkami devalvácie informácií. Nielen textových, ale aj tých obrazových, vrátane fotografie. Utlmuje to cit, zmysel a vnímavosť. To je večná škoda,“ rozhovorí sa Krno nútiac doplniť otázku, prečo sa potom rozhodol prihlásiť.

„V 70-tych rokoch sme boli na dovolenke v Juhoslávii. Tam som spravil dva portréty. Stále sa mi páčia, a tak som si pomyslel, že ich skúsim niekam poslať. Urobilo mi to veľkú radosť, že dostali cenu, „hovorí Krno, ktorý aktuálne žije v Bratislave a na Liptov chodí predovšetkým za oddychom a starými priateľmi.

Vyhlásenie v synagóge, výstava v Liptovskom múzeu

Fotografie nájdete až do konca novembra v Liptovskom múzeu. Práve tam si Fotoklub roky prenajíma priestory pre všetky svoje výstavy.

„Tento druhý ročník súťaže sme chceli spraviť trošku inak. Vo väčšom štýle,“ zdôvodňuje Stanislav Surový, prečo bolo vyhlásenie výsledkov v synagóge a nie v ich domovskom stánku. „My sme v podstate zorganizovali koncert RK Jazz bandu a v rámci neho sme odovzdali ceny a porozprávali stručne príbeh 93. ročného Fotoklubu v našom meste,“ dopĺňa Surový.

Fotoklub sa takto snaží nájsť a osloviť mladých ľudí, ktorí by sa pridali do jeho radov. Prevládajú tam šediny a blížiac sa k stovke, neboli by radi, ak by takáto organizácia „po praslici“ zanikla. „Každý sa, samozrejme, pýta, čo za to? Nič. Veľa roboty s organizovaním výstav a rôznych podujatí, komunikáciou s inými fotoklubmi, vyberaním a hodnotením fotografií, ale práve toto treba robiť. Nielen odfotiť, ale viesť aj spoločenský život a aktívne ho tvoriť. Mladým sa to dnes nechce, ale čo tu potom budeme mať,“ pýta sa Surový.

„Je treba zvyšovať v ľuďoch povedomie. Je dobré, že tu existuje taký záujem o fotografiu a najmä, že sa tu stretli prakticky všetky generácie. To je znak toho, že toto umenie nevysychá a nevymizne,“ hodnotí pozitívne, svojim pohľadom nezainteresovaného Jaroslav Antol, líder RK Jazz bandu. Rozhodujúcou mierou práve oni prispeli k vydarenému večeru a zavŕšeniu druhého ročníka súťaže Ružomberčania fotografujú.

„Chceme z toho tradíciu. Ale vždy je to aj otázka peňazí. Budeme sa o ne uchádzať, aby sme mohli súťaž urobiť skôr, ako po troch rokoch,“ uzatvára Stanislav Surový z Fotoklubu pri Liptovskom múzeu.

Mimochodom. Práve v týchto dňoch menia názov. Od Nového roka sa budú volať Fotoklub RK 1924.

„Bez limitov“ od Tomáša Mlynárika získala 1. miesto v kategórií Život v meste, voľný čas a rodina.

 

Titulná fotografia: Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte. Autor: Tomáš Haluška

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.