Na tohtoročnom Dni zmeny si prišli na svoje aj školáci

Aj tento rok pripravilo Mondi SCP Deň zmeny, podujatie pre zamestnancov zamerané na bezpečnosť, zdravie či environmentálne aktivity. Stovky návštevníkov mali príležitosť vyskúšať si, ako uhasiť oheň, poskytnúť prvú pomoc alebo ručne vyrobiť papier.

Na prehliadku pozvala fabrika tentoraz aj žiakov základných škôl z regiónu. Tí sa mohli okrem iného dozvedieť podrobnosti o štúdiu na Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej v Ružomberku, s ktorou Mondi SCP úzko spolupracuje.

„V roku 2016 sme spoločne otvorili odbor mechatronik a od školského roka 2019/2020 otvárame ďalší odbor chemik-operátor. Tento deň sme preto chceli využiť ako príležitosť informovať žiakov o samotnom štúdiu, možnostiach praxe v závode a zaujímavom procese výroby papiera,“ vysvetľuje hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková.

Veľká perspektíva, malý záujem

Aktivity SOŠ polytechnickej prišli priblížiť pedagógovia aj žiaci. „Prezentujeme naše odbory mechanik strojov a zariadení a mechanik elektrotechnik. Máme tu počítače, grafické systémy, NC stroje,“ vymenúva učiteľ technických predmetov Silvester Švidroň.

Študenti SOŠ polytechnickej na Dni zmeny (vľavo Milan Mrva).

„Napriek tomu, že sa u nás učia zaujímavé veci a štúdium už nie je o ťažkej manuálnej práci, máme málo žiakov,“  poukazuje vzápätí na problémy školy, o ktorých sme nedávno písali.

Milan Mrva zo Štiavničky si však štúdium na škole, o ktorú je zo strany uchádzačov čoraz menší záujem, pochvaľuje. „Samozrejme, vybral som si ju, pretože ma baví navrhovanie a modelovanie súčiastok, ale každého láka niečo iné. Pokiaľ by však niekoho zaujímali odbory, ktoré naša škola ponúka, určite by som mu ju odporučil, pretože poskytne teoretické vedomosti aj prax a dobré uplatnenie na trhu práce. Strojarina ide do popredia,“ hodnotí.

Absolventi SOŠ polytechnickej sa môžu uchytiť aj v ružomberských papierňach. „Tí šikovní, ktorí doštudujú, majú u nás dvere otvorené. Aj takýmto spôsobom ich chceme motivovať, aby dali prednosť technickým odborom, v ktorých je budúcnosť,“ dodáva Piláriková.

Prišli aj vysokoškoláci

Prioritne pre školákov bolo určené aj „stanovište“ Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

„Sme z Oddelenia dreva, celulózy a papiera, venujeme sa drevu ako surovine, ktorá sa spracováva a dajú sa z nej vyrobiť rozličné produkty. Naši absolventi majú dobré uplatnenie aj v tomto regióne. Veľa z nich pôsobí na rôznych pozíciách priamo v Mondi SCP, čo nás teší,“ zhrnula vedúca oddelenia Katarína Vizárová.

Počtom študentov na tom síce podľa jej slov nie sú zle, no väčší záujem ich vždy poteší. Korene všeobecnej averzie voči štúdiu technických smerov vidí Vizárová v učebných osnovách na základných a stredných školách.

„Prírodným a technickým vedám, hlavne matematike, fyzike či chémii, sa venuje veľmi malý priestor. Vzťah k nim však treba budovať už od začiatku a vysvetľovať látku aj na rôznych zaujímavostiach, aby žiaci pochopili, prečo sú tieto oblasti v ich živote dôležité. Veď napríklad fyzika je všade okolo nás,“ konkretizuje Vizárová.

„Potom sú tieto predmety hrozbou a žiaci si myslia, že našu školu nezvládnu. Áno, je to ťažká škola, treba sa veľa učiť, ale techniky sa netreba báť. Keď má niekto k týmto odvetviam vzťah, tak ju zvládne a následne má dobré uplatnenie. Naviac naši študenti sú súdržní a navzájom si pomáhajú,“ dodáva.

To, že štúdium je náročné, no zároveň zaujímavé potvrdzujú aj štvrták Maroš Grošík z Vranova nad Topľou a doktorandka Petra Strižincová z Trnavy. „Učíme sa komplexne porozumieť výrobe papiera a rozmýšľame nad tým, čo by sa v tomto procese ešte dalo vylepšiť,“ sumarizuje Maroš.

„Na oddelení sa stretávajú ľudia z celého Slovenska, viacerí sú aj z vašich končín,“ dopĺňa Petra krátko na to, ako zamáva jednému z ružomberských spolužiakov, ktorý práve dorazil na podujatie.

Darovali krv, aj si zacvičili

Účastníci tohtoročného Dňa zmeny mohli v mobilnej transfúznej stanici vojenskej nemocnice aj darovať krv. Program tiež pripravili kúpele Lúčky, ktoré na podujatí predstavili svoje služby.

Niektorí účastníci si s pomocou Juraja Tótha vyskúšali vyrobiť ručný papier.

Nechýbalo ani historické okienko. Do ručnej výroby papiera zasvätil návštevníkov Juraj Tóth, ktorý sa tejto oblasti venuje dlhé roky. Už od júna by mal dávne remeslo približovať v novovybudovanom múzeu ručnej výroby papiera v Ludrovej.

Podujatie doplnili ochutnávky zdravých jedál či ukážky cvikov na chrbát, ktoré zabezpečilo Občianskeho združenia Zdravší život.

„Prezentujeme projekt Zdravý chrbátik, ktorý je zameraný na prevenciu deformít chrbtice a bolesti chrbta. Návštevníkom ukazujeme správny sed, zdravotné cvičenia na krčnú, hrudnú či driekovú chrbticu. Sme tu už piaty raz a ľudia si našu aktivitu veľmi pochvaľujú,“ približuje fyzioterapeutka Marína Kolárová.

„Je to dobrá skúsenosť,“ dáva jej za pravdu 18-ročný Peter Pisarčík, študent SOŠ polytechnickej, ktorý možnosť rannej rozcvičky neváhal využiť.

Deň zmeny organizujú raz ročne závody Skupiny Mondi po celom svete. Prvotnou myšlienkou bolo docieliť nulovú úrazovosť, neskôr pribudli aktivity zamerané nielen na bezpečnosť, ale aj zdravie, trvalú udržateľnosť či spoluprácu fabrík s komunitou.

Tento rok sa sústredili na 24-hodinové bezpečnostné myslenie, bezpečnosť v blízkosti pohybujúcich sa a rotujúcich strojov a zabránenie neplánovanému vypusteniu látok, ktoré by mohli znečistiť životné prostredie.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.