Na Rovni si svojpomocne zmajstrovali už druhé kryté pieskovisko

Aktívni občania prekryli aj detské pieskovisko na Klačne (aktualizované 10. júla 2019).

Pred rokom, 1. septembra 2018 dokončili a nainštalovali na Rovni prvé zakrývacie pieskovisko. Nebola to iniciatíva mesta ani zmena prístupu k starostlivosti k týmto tradičným detským sídliskovým vybaveniam.

My sme Roveň

Postarala sa o to partia ľudí, ktorú dal dokopy v novozaloženej iniciatíve My sme Roveň vtedy kandidát na poslanca za túto miestnu časť Juraj Burgan (KDH). Možno aj táto aktivita mu do mestského parlamentu napokon pomohla. So svojpomocnou výrobou pieskovísk ale neskončili ani potom.

„Prvé ihrisko sme vyrobili viac-menej ako rodiny z nášho paneláku, ktorým sa nepáčil stav toho nášho a chceli sme ho hygienickejšie. Urobili sme brigádu a pripravili zakrývacie ihrisko,“ stručne opisuje genézu zložitejšieho príbehu Juraj Burgan.

Už vtedy sa mu hlásila „do služby“ aj Mária Kramárová, v tom čase už aktívna poslankyňa z obvodu. Sľúbila, že nový nápad podporí tým, že zoženie drevo. To napokon prišlo až v októbri, keď už ihrisko fungovalo. A tak sa rozhodli pripraviť ďalšie.

„So šikovným stolárom Robom Grejtákom sme pripravili dosky a konštrukciu. Hľadali sme, kde na Rovni by sme ho osadili a vyšiel nám tento vnútroblok pri takzvanej kanadskej bytovke. V rámci revitalizácie ihriska, ktorú tu robilo mesto, malo vzniknúť aj nové pieskovisko. To sa akosi nepodarilo, a tak sme pridali to naše,“ vraví Burgan.

Iniciatíva nechala ľudí chladnými

Keď organizoval prvú brigádu pri svojom paneláku, možno aj kvôli osobnej známosti ľudia prišli. V poslednú júnovú sobotu s tým však bol problém. Z asi deviatich ľudí bola väčšina tých istých, ktorá osádzala aj prvé ihrisko. Z inej časti sídliska.

„Z bytoviek, ktoré budú pieskovisko užívať, zareagovali na výzvu asi len dvaja či traja ľudia. Nie je tu asi taká silná komunita. Osobne tu tiež toľko ľudí nepoznám, no verím, že sa o kryté pieskovisko už postarajú a bude im dobre slúžiť,“ dúfa iniciátor celého projektu.

V sobotu prišli fyzicky pomáhať traja zo štyroch miestnych poslancov: Okrem Burgana aj Peter Štupák a Mária Kramárová. Štvrtým je Milan Šlávka, práve on poskytol na pieskovisko drevo. V deň brigády bol však na svadbe.

„Osadenie nie je až také jednoduché. Treba pripraviť terén, odstrániť zeminu a trávu. Dať tam geotextíliu, štrkodrvu, kolíky na samotné ihrisko. Len inštalácia nám zabrala šesť hodín,“ približuje verejnoprospešnú pracovnú sobotu Burgan.

Vlastný nápad

Stav pieskovísk v meste ho podľa vlastných slov trápi dlhodobo. Sú nehygienické a starostlivosť tiež nie je vždy podľa noriem. Kvôli krytému pieskovisku hľadal inšpirácie v obchodoch, na internete aj v zahraničí. Zakrývacie pieskovisko so sedením je však napokon celkom originálny výrobok.

„Dôležité pre nás bolo, aby bolo zakrývacie a čo najviac vode odolné. Možností bolo viac, ale vyklápacie z obchodu nám prišli veľmi malé. O plachtové prekrytie sme sa obávali, že na sídlisku nevydrží. To je vhodná verzia skôr do ohradených škôlok a jaslí, a preto sme s Robom (Grejtákom – pozn. red.) vymysleli a pripravili tento vlastný prototyp.

Ihrisko má odkladacie priečinky na hračky i sedenie. Dá sa dokonca aj zamknúť. K tomu ale ani po ročnej skúsenosti nemuseli pristúpiť.

„Ľudia si tam začali hračky nechávať a skôr pribúdajú, ako odbúdajú, že by ich niekto kradol. Je tam zoznam pravidiel používania. Ak si tam niekto hračky nechá, musí rátať s tým, že ich budú používať všetci, aj s tým, že zmiznú. Ak by to bolo zlé – začneme ho zamykať. Dúfam, že s dobrou odozvou zo strany komunity sa to stretne aj pri tomto novom pieskovisku,“ približuje ročné skúsenosti s užívaním Burgan.

Plán pre celé mesto

Materiál na jedno zakrývacie ihrisko prototypu á la Roveň vyjde na približne 400 eur. Na prvé sa poskladala partia ľudí, ktorá ihrisko chcela. Druhé finančne zatiahli Burgan, Kramárová a časť materiálu dostali darom. Piesok do oboch poskytlo mesto. V cene nie je najdrahšia položka – práca. V oboch prípadoch sú za všetkým dobrovoľníci.

„Vyvinul som aplikáciu, ktorú zatiaľ nebudem verejne sprístupňovať, ale pomocou nej a miestnych poslancov, technických služieb či aktivistov chcem zmapovať stav všetkých pieskovísk a ihrísk v meste. Zverejníme až finálny stav. Následne by sme sa mali rozhodnúť, ktoré ideme prevádzkovať v akom rozsahu, s akými pieskoviskami a keby ich aj bolo menej, ale poriadne sa o všetky starať podľa noriem a hygieny. Určite dnes raz ročne nevymieňame piesok vo všetkých pieskoviskách v meste,“ ambiciózne menuje svoje plány Burgan.

Len na Rovni je vraj pätnásť rôznych ihrísk. Niektoré s pieskoviskom, niektoré bez. Zakrývanie, ako ho vymyslela partia ľudí z Rovne, je vhodné len na samostatné pieskoviska, kde neústi šmýkačka.

„Máme plán nášho prototypu. Nechám pripraviť výkres, a ak prídeme k číslu, koľko takýchto zakrývacích ihrísk potrebujeme a bude ochota z mesta ísť do toho, poskytneme ho a možno pribudnú v meste aj ďalšie. Jednoduchšia a lacnejšia by bola potom aj následná starostlivosť, ak by sa udržiavali hromadne. Podpichoval som aj stolára, že kedy ideme robiť ďalšie,“ smeje sa Burgan a dodáva: „No sami by sme takto pokračovať nemohli. Kompletná príprava a osadenie jedného pieskoviska je týždeň čistej roboty.

Na Klačne pieskovisko prekryli

Pred časom dobrovoľníci prekryli pieskovisko aj na Klačne. Sily spojili otcovia štyroch rodín z Veternej ulice a popoludňajšou brigádou vymenili piesok v detskom pieskovisku a pripravili jednoduchú konštrukciu z dreva, vďaka ktorej môžu ihrisko teraz každý večer zakrývať plachtou. Pred tromi týždňami sa k úpravám v pieskovisku vrátili.

„Posledná tohtoročná oprava sa týkala celkovej výmeny piesku – nanesenie novej vrstvy podkladového štrku, fólie a na to piesku. Drevenou obrubou sme zabezpečili ľahšie otváranie a zakrývanie krycou plachtou. Posledná údržba nebola až taká nákladná, drevo s pieskom vyšlo do 100 euro. To, čo je však najdrahšie a ťažko vyčísliť je čas ľudí a ich nezištná práca, pretože aj keď sa to nezdá, žiada si to veľa práce,” priblížil pozadie občianskej starostlivosti o jedno z pieskovísk na Klačne obyvateľ sídliska Juraj Záhradník.

Podnetom sa stali mačky, z ktorých výkalmi sa deti stretávali v pieskovisku. Juraj, Tomáš, Roman, Alfréd a Imrich tak obetovali popoludnie pracovného dňa a pieskovisko upravili. Teraz je len na zodpovednosti rodičov či väčších detí, aby ho každý deň zakryli, a vynaložená snaha tak mala svoj efekt.

„Ideálne by bolo, ak by sa údržba takýchto ihrísk riešila zo strany mesta komplexne a systémovo. Spojenie úsilia ľudí a kapacít zo strany mesta by bolo do budúcnosti vynikajúcim riešením,” dopĺňa autor myšlienky svojpomocného starania sa o pieskovisko na Veternej ulici na Klačne.

Prekryté pieskovisko na Klačne. Foto – redakcia

Titulná fotografia – zakrývacie ihrisko na Rovni v nedeľu, keď zasychala farba. Foto – Juraj Burgan

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.