Multifunkčné ihrisko v Políku je podľa projektu v poriadku

Obyvatelia upozornili na novopostavené ihrisko v Políku, mali výhrady k rozmiestneniu basketbalového koša a futbalovej bránky. Podľa mesta aj staviteľa je ihrisko v súlade s projektom.

Basketbalový kôš osadený priamo nad futbalovou bránkou. Na sociálnej sieti uverejnili niektorí Ružomberčania fotografiu z novorekonštruovaného ihriska v Políku. Umiestnenie koša nad bránkou sa im príliš nezdalo.

Basketbal sa na ihrisku nedá hrať, ak je tam nainštalovaná futbalová bránka.

V súlade s projektom

Už začiatkom augusta avizovalo mesto na svojom facebookovom účte rekonštrukciu ihriska na ulici Dušana Makovického. Namiesto pôvodného malo „vyrásť“ nové, multifunkčné.

Súčasťou malo byť detské ihrisko s hojdačkami, šmýkačkou a pieskoviskom, a oplotené viacúčelové športové ihrisko. Pribudnúť mala tiež dráha pre kolieskových korčuliarov i nové lavičky.

Išlo o riadne odsúhlasenú investičnú akciu v rozpočte mesta. Stála 139-tisíc eur.

Nové ihrisko už stojí a podľa zhotoviteľa je v súlade s projektom. „Projekt bol zrealizovaný podľa plánov. Už z názvu vyplýva, že ide o multifunkčné ihrisko. Dá sa tam hrať basketbal, futbal, tenis, volejbal. To však neznamená, že sa to bude hrať všetko naraz,“ vysvetľuje Martin Bella z martinskej firmy PMR Stavby, ktorá pre mesto realizovala okrem tejto už viacero zákaziek.

Basketbalový kôš nad futbalovou bránkou podľa neho nie je problém. Bránky, ako aj iné prvky, sú totiž demontovateľné. „Projekt ráta s tým, že keď pôjdu návštevníci hrať basketbal, bránka sa demontuje a položí vedľa. Tak to bolo navrhnuté. Rovnako sa môžeme pýtať, prečo pôjde stredom volejbalová sieť, ktorú ešte napneme. Ale, samozrejme, nebudeme hrať basketbal a volejbal naraz,“ dopĺňa Bella.

V prevádzke oddelenia technických služieb

Ihrisko postavili podľa plánov, čo potvrdilo aj mesto. „Čo sa týka zhotovenia, ideme presne v súlade s projektovou dokumentáciou,“ uviedla vedúca investičného oddelenia Zuzana Jašková.

Tiež poukazuje na to, že jednotlivé prvky – futbalové bránky, volejbalová sieť či tyče volejbalového ihriska – sú odnímateľné. „Tie komponenty sú tak odnímateľné, aby si z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia verejnosti nik neublížil. Sú dodržané všetky predpisy,“ hovorí Jašková.

V súvislosti s odnímateľnými súčiastkami poukázal na možné úskalie hovorca primátora mesta. „Situácii chceme porozumieť a riešiť ju tak, aby vyhovovala občanom. Rozprávali sme so staviteľom, ktorý nás ubezpečil, že bránka bude odnímateľná. Problém je, tak sa zdá, komplexnejší, pretože ak bude bránka odnímateľná, je na mieste sa spýtať – či ihrisko bude strážené monitorovacím systémom,“ povedal Viktor Mydlo. Či bude strážené však nepovedal.

Na ihrisku prebiehajú ešte drobné dokončovacie práce, čakajú napríklad na vykreslenie čiar. Po odovzdaní stavby a kolaudácii prejde ihrisko pod správu oddelenie technickej správy na radnici. Podľa Jaškovej si potom práve toto oddelenie stanoví prevádzkový poriadok ihriska. Nateraz tak nevieme povedať, či si návštevníci ihriska budú môcť demontovať bránky a sieť sami alebo tak bude robiť správca.

Nové detské ihrisko
Súčasťou detského ihriska je aj nové pieskovisko a hojdačky.

Titulná fotografia – nové ihrisko na ulici Dušana Makovického 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.