Možno sa poučil

Primátor Čombor by mal s prejavenou dôverou naložiť oveľa rozumenejšie ako v prvom volebnom období.

Napriek strate stoviek hlasov oproti voľbám spred štyroch rokov sa staronovým primátorom Ružomberka stal Igor Čombor. Hoci druhého Karola Javorku predbehol o viac ako päťsto hlasov, krátko po oznámení výsledkov sa netajil tým, že mu odľahlo.

Hlasovanie voličov len potvrdilo to, čo spočiatku iba tušil a čo mu neskôr naznačovali aj predvolebné prieskumy. Áno tie, ktoré takmer nikto verejne nepriznával, ale ktoré kolovali v politickom zákulisí.

A Čombor, ktorý v roku 2014 v konkurencii štyroch ďalších kandidátov (vrátane silných mien, ako boli Michal Slašťan a Michal Lazár), dokázal presvedčiť bezmála 45 % voličov, v nich nevyzeral najlepšie.

Predvolebná mobilizácia na všetky spôsoby a nové sľuby každého druhu však zabrali a 3 600 voličov povedalo Čomborovi svoje „áno“. Dostal o 1 400 hlasov menej ako pred štyrmi rokmi a o 4 200 hlasov menej, ako získali jeho protikandidáti, ale keďže volanie po zmene bolo delené tromi, stačilo to.

Ortieľ voličov prijal Čombor s pokorou. Aspoň tak sa to javilo z jeho prvých povolebných vyjadrení. Svoje víťazstvo označil za tesné, pripustil, že kľúčové sľuby počas prvého volebného obdobia nestihol z rôznych dôvodov premeniť na realitu a že ani komunikácia s poslaneckým zborom nebola najlepšia.

A v rámci pokračujúcej sebareflexie v rozhovore pre Ružomberský magazín, ktorý ste si mohli prečítať na predchádzajúcich stranách, sľúbil, že sa poučil a bude sa správať ináč. Viac komunikovať, efektívnejšie pracovať, dokonca, že v poradných orgánoch dá priestor aj svojim kritikom.

Slová „všetko už bude lepšie“ sa síce počúvajú dobre, ale doterajšie skúsenosti nepustia. Ako to v povolebnej analýze pre Ružomberský magazín veľavravne vyjadril politológ Tomáš Jacko: „Igor Čombor prežil podstatnú časť svojho života v inom režime, pracoval v armáde, viedol vojenskú nemocnicu. Istá autoritatívnosť je v ňom zakorenená.“

Inými slovami, Igor Čombor ťažko znáša kritiku, jej autorov neraz vníma ako nepriateľov a pri dosahovaní svojich zámerov neváha porušovať vopred stanovené pravidlá. Organizátori predvolebnej diskusie primátorských kandidátov by o tom vedeli povedať svoje.

Čo k tomu dodať? Skúsenosti z uplynulých štyroch rokov nabádajú k opatrnému vyčkávaniu prvých krokov, ktoré by dokázali nahlodať pohľad skeptika.

Na druhej strane, zvýšený hlas nespokojných voličov môže mať predsa len výchovný účinok.

Veď aj vianočná reklama velí: „Polepšiť sa môže každý.“ Tak držíme prsty!

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.