Morenu vyniesli minulý týždeň aj v Ružomberku

V Ružomberku tak, ako aj v iných dolnoliptovských obciach vítali jar. Jeden z najarchaickejších ľudových obradov, ktorý je mimoriadne obľúbený najmä v našich končinách, pritiahol do centra mesta desiatky divákov.

Slamená bábka Moreny alebo Murieny či Morany, slovanskej bohyne smrti a zimy, sa v mnohých lokalitách zvykne vynášať na Smrtnú nedeľu. Z Ružomberka zimu symbolicky vyhnali minulý piatok.

Starodávny zvyk priblížili Ružomberčanom nielen Folklórny súbor (FS) Liptov a jeho detská verzia Liptáčik, ale aj menší žiaci Základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby.

Keďže sa tohtoročné podujatie nieslo v znamení 700. výročia prvej písomnej zmienky mesta, do programu zakomponovali aj príbeh o tom, ako prišiel Ružomberok k svojmu erbu a názvu. Práve tanečno-hovorové pásmo pripravené na základe povesti o prestrelenej ruži otvorilo pestrý podvečerný program.

Po predstavení sa asi sedemdesiatčlenný krojovaný zástup nasledovaný návštevníkmi rôznych vekových kategórií pobral na pochôdzku mestom. Na začiatku sprievodu robila slamenej Morene spoločnosť figurína starého muža, ktorý taktiež symbolizoval zimu.

„Vychádzame zo sliačanskej tradície, kde sa topil aj dedko. Najskôr ho chlapci dobili palicami a potom ho vyhodili,“ objasnil vedúci FS Liptov Igor Littva a následne priblížil aj priebeh tradičnej obchôdzky vo väčšine dolnoliptovských obcí: „Dievčatá kedysi chodili z domu do domu, vyberali vajíčka, z ktorých sa potom robilo pohostenie. Ľudia ich obdarúvali za to, že vynášajú z dediny zimu a prichádza jar.“

V sprievode ulicami mesta niesli šuhaji na pleciach aj mladú ženu, ktorá znázorňovala staroslovanskú bohyňu jari a života Vesnu. Tej zvykli naši predkovia obetovať nejakú devu. „V tradícii to prešlo do tej slamenej figuríny,“ vysvetlil Littva.

Trasa sprievodu viedla od Kultúrneho domu Andreja Hlinku cez Podhoru k rieke Revúca, kde za obradných tancov vyzliekli, zapálili a následne utopili obe slamené bábky.

„Podujatie bolo výborne zorganizvované,“ pochvaľovala si 25-ročná Mirka, ktorá naň zavítala prvý raz. „Nečakala som takú veľkú účasť ani tak detailne prepracovaný program – bolo to veľmi farebné, čo lahodilo oku, no a piesne zase pohladili dušu. Rada sa prídem pozrieť aj nabudúce,“ priznala vzápätí.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.