Mondi SCP po desiatykrát pripravilo pre svojich zamestnancov Deň zmeny

Zamestnanci si mohli vyskúšať simulátor nárazu a prevrátenia auta, spoznať svoj reakčný čas za volantom alebo identifikovať rôzne zvuky, ktoré fabrika počas výroby papiera produkuje (+video).

Aktivity pre návštevníkov boli rozdelené do štyroch kategórií pod názvom bezpečnosť, životné prostredie, komunita a zdravie. „Tie kategórie sú tu preto, pretože pre nás sú najpodstatnejšie. Je známou vecou, že v Mondi je absolútnou prioritou bezpečnosť. Snažíme sa vždy prebúrať mýty, čo sa týka rôznych oblastí bezpečností. Tento  rok  je to najme hluk a reakčný čas, aby si to ľudia vedeli zobrať do pracovného aj osobného života,“ povedal hovorca Mondi SCP Ľubomír Čech.

Zamestnanci tiež mali možnosť dozvedieť sa viac o ochrane sluchu. Zároveň mohli absolvovať meranie nasadenia štupľov do uší. „Na meranie používame špeciálne štuple do uší, ktoré majú v sebe sondu, ktorá preniká až na začiatok štupľa. Dokážeme zmerať správnosť nasadenia štupľov do uší, čo je stály problém pre zamestnancov,“ ozrejmil Gabriel Kleščinský z divízie ochrany zdravia a bezpečnosti spoločnosti 3M Slovensko, ktorá aktivitu pripravila.

Prezentácie počas Dňa zmeny v Mondi SCP. Foto – autor.

Kniha odmenou za aktivity

Už pri vstupe dostali všetci návštevníci kartu na ktorej boli zaznačené všetky štyri oblasti, ktorým bol venovaný tento ročník. „V každej z tejto oblastí máme pripravených niekoľko aktivít. Stačí ak zamestnanec alebo návštevník absolvuje aspoň jednu aktivitu a dostane za to nálepku na kartičku,“ vysvetlil riaditeľ bezpečnosti pri práci v Mondi SCP Ľuboslav Palguta.

Vyskúšať si mohli simulátor reakcie vodiča na druhé auto na ceste. Sluch si precvičili pri identifikácii zvukov z rôznych  prevádzok. „Naše prevádzky vo fabrike sa vyznačujú tým, že sú aj hlučné a niektoré sú aj rizikové. Na našom stanovisku mali zamestnanci identifikovať tri prevádzky na základe troch zvukov, ktoré sme im pustili,“ ozrejmil člen organizačného tímu Andrej Fliega.

Účastníci, ktorí získali štyri nálepky dostali pri odchode knihu Čarovné Slovensko.  „Kniha je so špeciálnou záložkou, ktorú získa pri vyplnení dotazníka, kde je odkaz prečo by sme sa mali správať bezpečne a starať sa o životné prostredie,“ dodal Palguta.

V rámci projektu Zdravý chrbátik si mohli účastníci podujatia  zacvičiť  s Radoslavou Komárovou z občianskeho združenia Za zdravší život. „Za každý cvik dostáva Zdravý chrbátik jedno euro od Mondi. Cvičenia sú rôzne. Volíme najjednoduchšie cviky, ktoré sú v stoji a sú priamo na posilnenie oslabených svalov a natiahnutie skrátených svalov,“ vysvetlila Komárová.

Tentoraz bez školákov

V minulosti sa Dňa zmeny zúčastňovali aj rôzne školy. Tento rok bol určený prioritne pre zamestnancov a dodávateľov. „Každý rok nastavíme inú filozofiu. Minulý rok sme mali pozvané stredné školy. Predtým sme mali dokonca pozvané škôlky a základne školy. Vo všeobecnosti je akcia určená hlavne  pre zamestnancov a dodávateľov,“ objasnil Ľuboslav Palguta.

Pre zamestnancov je akcia je dobrovoľná. Podľa Palgutu sa spoločnosť snaží každý rok vymyslieť také aktivity, ktoré by ľudí pritiahli. V priemere sa podujatia zúčastňuje 500 až 700 zamestnancov a dodávateľov. „Myslím si, že je to celkom slušná účasť na to, že máme dvadsaťštyrihodinové prevádzky, ale vedúci oddelení dokážu uvoľniť zamestnancov,“ zhodnotil Palguta.

Zamestnanci vnímajú podujatie pozitívne. „Je to také vytrhnutie z dennej rutiny. Zaujalo ma, že zamestnávateľ dáva aj ponuku pod názvom uzdrav svoju dušu. V tejto dobe, keď sú ľudia pod veľkým stresom a vo vypätí tak som rád, že spoločnosť myslí aj na to, aby si ľudia mohli odkonzultovať niečo s odborníkmi,“ povedal riaditeľ zákazníckeho servisu Ľuboš Uhliar.

Podujatie pre svojich kolegov pripravili samotní zamestnanci Mondi SCP. Na organizácií sa podieľalo takmer 40 pracovníkov papierni.

Deň zmeny organizuje Mondi SCP od roku 2009. Podujatie sa uskutočňuje v rovnaký deň v závodoch skupiny Mondi po celom svete.

Dominik Veľas

Titulná fotografia – Deň zmeny v Mondi SCP. Foto – autor.