Mobilnú aplikáciu využíva len zopár obcí. V Ružomberku jej zriadenie mešká už dva roky

Z 24 oslovených obcí v ružomberskom okrese používa mobilnú aplikáciu naplno len Likavka, Ludrová, Liptovská Štiavnica a Valaská Dubová.

Ak chce bežný obyvateľ vedieť, čo sa deje v jeho meste, musí počúvať rozhlas, sledovať webovú stránku alebo mať nastražené oči a všímať si plagáty v meste. Niektoré obce svojim obyvateľom ponúkajú aj iné možnosti. Sú to mobilné aplikácie a posielanie oznamov z obecného rozhlasu aj cez smsky.

Smart riešenia

Službu sms rozhlas majú napríklad v obciach Hubová, Martinček, Švošov či Stankovany. Je to spôsob komunikácie obce s jej obyvateľmi pomocou krátkych textových správ. Služba pomáha byť v obraze najmä tým, ktorí sa z práce vracajú neskôr. Život však uľahčí aj občanom, ktorí slabšie počujú.

Druhá možnosť, ktorú môžu využiť všetci vlastníci mobilných telefónov s pripojením na internet, je mobilná aplikácia. Prostredníctvom nej môžu získať aktuálne oznamy obce z webstránky priamo do mobilného telefónu.

Ten vás po jej inštalovaní upozorní na každý nový oznam či organizované podujatie. Aplikácia vás informuje aj o ponúkanej práci v okrese. Vďaka nej máte pri sebe všetky pohotovostné čísla a taktiež ponúka spravodajstvo zo Slovenska i sveta.

Spájanie obyvateľov s mestom online

„Aplikáciu používame viac ako rok. Funguje tak, že keď pridám dôležitý oznam na webovú stránku, tak každému, kto ju používa, príde notifikácia. Na informovanie používame aj Facebook. Tam podchytíme dokonca viac obyvateľov ako s obecným rozhlasom,“ vysvetľuje Zuzana Zarevúcka, zamestnankyňa obecného úradu v Liptovskej Štiavnici.

Rovnakú mobilnú aplikáciu využívajú obyvatelia Ludrovej už viac ako osem rokov. Dva roky je aplikácia známa už aj medzi obyvateľmi Valaskej Dubovej. V Likavke majú dokonca dve. Jedna je informačná a druhá zase komunikačná.

Informačná preberá základné oznamy z internetovej stránky obce. Môžu to byť pozvánky na podujatia alebo bežné oznámenia, napríklad o dátume zberu komunálneho odpadu. Druhá aplikácia je interaktívna. Umožňuje zadávanie podnetov a sledovanie ich vybavovania v obci.

„Sú to podnety, ktoré upozorňujú napríklad na znečistenú cestu, ale často nám chodia upozornenia na preplnené kontajnery. K aplikácií majú prístup zamestnanci obce. Ja určím zodpovedného za daný podnet a on mi posiela spätnú väzbu, ako danú vec vyriešil,“ hovorí o interaktívnej aplikácii starosta obce Likavka Marián Javorka.

Informačnú aplikáciu používajú obyvatelia susednej obce Ružomberka už viac ako rok. Komunikačnú donedávna dolaďovali a v plnej prevádzke je približne štyri mesiace.

Majú, no nepoužívajú ju

Niektoré obce majú na svojej webovej stránke zverejnený odkaz na postup inštalácie a používanie aplikácie. Napriek tomu ju obyvatelia nevyužívajú.

„Aplikáciu máme, len sa ju ľudia ešte nenaučili využívať. Takých, čo ju používajú, je málo. Možno by sme ju mali viac spropagovať,“ priznáva starosta obce Komjatná Otto Brtko.

Rovnako je na tom aj Liptovská Teplá či Lisková. Aplikáciu na svojom webe majú aj obce Lúčky a Ľubochňa. Zamestnanci obecného úradu nám však nevedeli povedať, či ju niekto používa.

Medzi obce, ktoré mobilnú aplikáciu nemajú patria Liptovská Osada, Liptovská Lúžna, Kalameny, Hubová, Ivachnová, Turík, Švošov, Štiavnička, Stankovany, Martinček, Liptovský Michal a Bešeňová.

„Nič také veru nemáme a v blízkej dobe ani nechystáme,“ potvrdzuje starosta Liptovských Sliačov Milan Frič a zároveň aj starostka Liptovských Revúc Jana Šimová.

Starosta Bešeňovej Martin Baran potvrdil, že aplikáciu síce ešte nemajú, ale už ju pripravujú. Mobilnú aplikáciu si plánuje zaobstarať aj obec Kalameny.

Jedine s najmenšou obcou dolného Liptova – Potokom, sa nám ani na viackrát nepodarilo spojiť.

Ružomberok zaostáva

Mobilnú aplikáciu mohli mať Ružomberčania už od leta 2017. Hovorí tak zmluva so spoločnosťou ARD systém, ktorú podpísala radnica. Po aplikácii však nie je ani chýru.

„Aplikácia bola funkčná na krátky čas vo svojej skúšobnej podobe. V priebehu jej plnenia ju však z nejakých príčin delistoval zo svojho zoznamu tak Google Play tak aj iStore,“ vysvetľuje hovorca primátora Viktor Mydlo, prečo si aplikáciu stále nemôžeme stiahnuť.

Zároveň zdôrazňuje, že tento týždeň prebehne na úrade rokovanie so žilinskou firmou ARD systém o budúcnosti aplikácie. „Ak rokovanie neukáže inak, tak aplikáciu bude mať stále na starosti rovnaká spoločnosť. Radnica si uvedomuje časové meškanie a je našou prioritnou snahou docieliť, aby aplikácia fungovala čo najskôr,“ priznáva hovorca.

Mobilná aplikácia bude k dispozícii pre operačné systémy iOS aj Android. Po jej spustení by mala ponúkať GPS navigáciu, aktuálne oznamy, program kina, informácie o pamiatkach a rôzne zaujímavosti.

Titulná fotografia: Mobilná aplikácia V obraze. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.