Michal Slašťan: Doteraz poslanci chodili do Žiliny jedným autom. Verím, že tradícia zostane zachovaná

Vyššia účasť, oslabenie pravicových strán na úkor nezávislých kandidátov, jediná tvár národniarov a opäť ťažká prehra Smeru. Aj toto ukázali voľby do župného parlamentu v našom okrese.

Aby sme náhodou nezabudli, dôležité vybavíme hneď na úvod. Oslovili sme víťazov aj niektorých porazených volieb do krajského zastupiteľstva. Všetci vám, svojim voličom, ďakujú. Je to úprimné, lebo každý hlas, dôvera, naozaj poteší. Potešil by aj vás, verte, hoci ste možno práve teraz nekandidovali.

A, áno,  je to aj záväzok. Obzvlášť, ak sa budeme o ich prácu a rozhodnutia svedomito zaujímať.

Vysoká účasť

Nielen päticu zvolených, ale aj tých neúspešných kandidátov sprevádzal počas posledných volieb výnimočný moment. Prekvapivo najvyššia účasť v histórii župných volieb. Viac ako 34 percent je v našom okrese o štrnásť viac ako pred štyrmi rokmi. Jasné, nie je to nič svetoborné (hoci pre slovenské župné voľby minimálne slovenskoborné), ale jeden fakt za všetky.

Od roku 2001 do roku 2013 bolo zvolených devätnásť poslancov z ružomberského okresu. Osemnásť z nich by sa získaným počtom hlasov tento rok do zastupiteľstva nedostalo. Zvládol by to len Michal Slašťan v roku 2013. Vtedy s prehľadom vyhral, teraz by mu to len tesne vyšlo na piate miesto.

„Príjemne prekvapila vysoká účasť,“ hovorí novozvolený poslanec Ľubomír Kubáň (nezávislý), ktorého dopĺňa Dušan Lauko (SNS), starosta z Liptovskej Štiavnice, ktorý si do krajského parlamentu sadne štvrtý raz. „Kandidovalo sedem starostov z okresu a všetci sme sa pred voľbami zhodli, že na zvolenie bude potrebných 1500 – 2000 hlasov. Mne napokon bolo potrebných viac ako 3600. Považujem to za obrovské prekvapenie, z ktorého sa veľmi teším.“

Nezávislí na úkor pravicových

„Ľudia zrejme konečne pochopili, že pri rozhodovaní o veciach verejných je zdravý a nezávislý rozum lepší ako stranícka disciplína, či osobné záujmy,“ hovorí na margo presadenia sa dvoch nezávislých poslancov ružomberský víťaz volieb Karol Javorka (nezávislý).

V župných voľbách v našom okrese uspel doteraz len jeden nezávislý poslanec. Bol to ešte v roku 2001 vtedajší primátor Juraj Čech. Teraz to už neplatí.

Úspech nezávislých opatrne predpovedal Ľubomír Kubáň, ktorý hovoril o dvoch, ktorí by sa mohli prekrúžkovať. Práve on je tým druhým. „Ľudia chceli zmenu. My sa budeme snažiť presadzovať záujmy obyvateľov okresu Ružomberok čo najlepšie a v prospech zlepšenia kvality ich života,“ sľúbil Kubáň pri hodnotení výsledku nezávislých kandidátov.

O dve miesta v zastupiteľstve obrali nezávislí najmä KDH. Aspoň na prvý pohľad. Kresťanskí demokrati však tentoraz kandidovali v širokej koalícií spolu so stranami SaS, OĽaNO, NOVA a OKS. Hoci so slušným výsledkom, ale z tejto koalície sa nepresadili zástupcovia SaS (Ľudovít Beťko) a OĽaNO (Ivan Rončák).

KDH postavilo troch kandidátov, pričom do zastupiteľstva sa dostali dvaja, čo je, stranícky vzaté, percentuálne najlepší výsledok volieb. Peter Caban navyše skončil hneď pod čiarou ako prvý náhradník.

„Dvaja úspešní nezávislí kandidáti sú mojimi kolegami v mestskom parlamente a ja s nimi vychádzam dobre. Voľba do VÚC je viac o osobnostiach ako o politických stranách,“ hovorí o presadení sa nezávislých Ján Bednárik, úspešný kandidát za KDH.

„Kandidovať ako nezávislý kandidát je dnes moderná forma. Ja si však myslím, že každý z nich tak trocha inklinuje k niektorej z parlamentných strán. Som presvedčený, že veľa nezávislých poslancov sa v župe zaradí do poslaneckého klubu koalície SMER  ̶  SNS, alebo do pravicového klubu SAS, OĽANO, KDH, OKS. Rozhodne ale záleží aj na šikovnosti a vyjednávačských schopnostiach novej županky Eriky Jurinovej,“ hodnotí výsledok nezávislých Michal Slašťan z KDH.

Šestnásť rokov jedna tvár SNS

Dušana Lauka, jediného úspešného kandidáta Slovenskej národnej strany, prekvapil počet nezávislých (25 z 57), ktorí sa v kraji do parlamentu dostali. Výsledok SNS u nás v okrese podľa neho ovplyvnila negatívna kampaň voči národniarom.

„Pociťoval som veľkú nedôveru k našej politickej strane. Tiež v rámci regiónu. Sú tu problémy s ÚVN, ale aj to, že na kandidátke sme boli dvaja s rovnakým priezviskom. Tiež treba spomenúť nepriaznivú kampaň na internete. Ale aj negatívna kampaň je kampaň,“ vysvetľuje Lauko.

Naráža pri tom aj na vojenskú nemocnicu, ktorá je v správe ministerstva obrany. To má pod patronátom práve SNS.

Za národniarov sa do župného zastupiteľstva dostal štvrtý raz a je najvýraznejším zástupcom tejto strany v okrese. Ostatní kandidáti SNS výrazne zaostali (najbližšie bol pätnásty Branislav Hrbček).

Spolupráca už po ceste do Žiliny

„Som piate volebné obdobie poslancom ŽSK a my sme ako jediní poslanci okresu v rámci Žilinského kraja chodili na rokovania všetci piati na jednom aute. Väčšinu problémov sme riešili všetci spoločne,“ hovorí o doterajších zvykoch najskúsenejší poslanec Michal Slašťan a dodáva: „Verím, že táto tradícia zostane zachovaná.“

Odhodlanie neskrývajú ani nezávislí. „Budeme musieť spolupracovať a ja nevidím dôvod, prečo by sme nespolupracovali, aj keď niekedy máme v mestskom zastupiteľstve na veci iný názor,“ prízvukuje Ľubomír Kubáň.

Jeho kolega Karol Javorka dopĺňa: „Všetky stranícke, politické, osobné a kamarátske záujmy bokom. Jediným záujmom musí byť rozvoj a prosperita mesta a regiónu, čo sme okrem iného všetci v našich predvolebných predsavzatiach prezentovali.“

Opatrnejší je Ján Bednárik. Vo svojom prvom volebnom období videl spoluprácu ružomberských poslancov v Žiline ako príkladnú a vzorovú. „Často našu jednotu a spoločný postup dávali za vzor aj pre iné okresy. Dnes neviem povedať, ako to bude, lebo samotná podstata ,nezávislosti´ neznamená vždy jednotu. Ak chceme byť úspešní a dosiahnuť pozitívne výsledky, budeme musieť byť jednotní. Dúfam, že sa nám to podarí,“ uvažuje Bednárik.

Najväčší skeptik je Dušan Lauko. Ochota hľadať nevyhnutný kompromis je u nezávislých podľa neho otázna. „Nie som zástanca nezávislých politikov. V ich prípade nikto nevie, ako budú za jednotlivý problém hlasovať a či vôbec sú schopní sa dohodnúť – či už s pravicou alebo ľavicou – na kompromisnom riešení,“ hovorí o téme spolupráce v najbližších piatich rokoch župný poslanec za SNS.

Štyria poslanci vítajú zmenu župana

Štyria z piatich zvolených poslancov očakávajú po zmene župana aj zmenu politiky v župe. Ako konkrétne nepovedal nikto, hoci veľavravný je už aj postreh Ľubomíra Kubáňa: „Bývalý župan nejavil záujem riešiť problémy dolného Liptova.“

Pre Michala Slašťana bolo prekvapením, že Juraj Blanár prehral tak výrazne. Z jedenástich obvodov zvíťazil len v troch. Tesne v Bytči a Turčianskych Tepliciach. Eriku Jurinovú zdolal výrazne len na Kysuciach. „Zachytil som názor, že aj mnoho členov Smeru ho nebude voliť. Prekvapením pre mňa bolo, že prehral snáď vo všetkých okresoch nášho kraja,“ hovorí o výsledku županských volieb Slašťan.

 


Radosť a očakávanie z lepšieho fungovania župy vyjadrili aj ostatní úspešní kandidáti. Okrem Dušana Lauka. „Otvorene  ̶  nemám rád politikov typu Matovič, ktorí spochybňovali celú spoločnosť traumou, že všetci sme zlodeji a prácu politikov vykonávame zle. Dnes sa karta obrátila. Budem sa pýtať, ako komunálny politik štandardnej strany, na jednotlivé zlepšenia a tiež na to, ako sa županka popasuje s problémami celého regiónu, ale hlavne dolného Liptova,“ neskrýva nevôľu i odhodlanie Lauko.

Dodal však, že si želá, aby sa Jurinovej ako žene na náročnom a dôležitom poste županky darilo.

Porazení

Všetci nezvolení sa môžu cítiť porazení. Ale nie je to celkom tak. Peter Caban bol osem rokov župný poslanec za KDH. Teraz ako člen širšej pravicovej koalície skončil prvý pod čiarou. Na posledného zvoleného Dušana Lauka mu chýbalo 50 hlasov.

„Nie som sklamaný. Tento výsledok ma teší. Dostal som ohromný počet hlasov, za čo všetkým ďakujem. Som z malej obce, a to je nevýhoda oproti kandidátom z mesta, kde je 28-tisíc ľudí. Z tohto pohľadu ten výsledok nie je zlý a ja som zaň vďačný,“ reaguje Caban pre Ružomberský magazín.

Bez zvoleného poslanca opäť zostal Smer-SD. Vzhľadom na celoslovenskú silu strany sú jej výsledky v okrese stále prekvapivo nízke. Špekulovať, či by koalícia s SNS pomohla, už nemá zmysel. Ale prečo ju potom v župnom parlamente takmer s určitosťou vytvoria?

Naďalej tak platí, že svojho vlastného kandidáta do župy z Ružomberka najsilnejšia slovenská politická strana ešte nedostala. Najbližšie k tomu mal teraz na 12. mieste Albín Husarčík.

„Najväčšiu šancu majú v týchto voľbách kandidáti z mesta, a to sa aj ukázalo. Navyše, Ružomberok má určitú históriu, ktorá dávala šance iným,“ zhodnotil výsledok pre Smer-SD neúspešných volieb starosta Liptovskej Lúžnej Husarčík.

Ilustračná fotografia – webnoviny.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.