Michal Hvorecký napísal detskú knihu inšpirovanú životom a dielom Ľudovíta Fullu  

Tvorcovia knihy tvrdia, že je určená pre deti od nula do sto rokov. Najmenších upúta čarovný príbeh, starší majú v rukách Fullov artefakt.

Na Fullových detských ilustráciách vyrástlo niekoľko generácií. Jeho tvorba sa objavila v rozprávkach Márie Rázusovej-Martákovej, no predovšetkým v knižkách od Pavla Dobšinského. Na počesť zakladateľa slovenskej moderny vznikla najnovšie detská knižka od slovenského spisovateľa a prekladateľa Michala Hvoreckého.

Detskú publikáciu Maliar a chlapec prišli do Ružomberka predstaviť traja tvorcovia. Do Galérie Ľudovíta Fullu zavítali vo štvrtok 5. decembra okrem autora príbehu aj vydavateľ knihy Peter Michalík a ilustrátorka Simona Čechová.

Zafungovala chémia

Vizuálnou redaktorkou knihy je Kristína Kubáňová a grafický dizajn mala na starosť Martina Ruzinajová. Hlavných aktérov knihy spojila už pred rokom a pol prvá detská kniha Michala Hvoreckého Bratislava – čarovná metropola.

„Bola by veľká škoda, keby sme nezúročili chémiu, ktorá vznikla pri titule o neexistujúcom bratislavskom metre, aj pri ďalšom projekte. Veľmi prirodzene nás to naviedlo k Fullovskej téme a všetci sme sa v nej okamžite našli,“ hovorí o impulze k napísaniu druhej knihy Peter Michalík z vydavateľstva Monokel.

Kniha vznikla aj vďaka rešeršnej práci. Tvorcovia prechádzali monografiami o Fullovi, zaujímajúc sa o detaily z jeho tvorivého života. Inšpiráciu hľadali aj v ružomberskej galérii. Na zakladateľa slovenskej moderny sa pýtali aj ľudí z okolia, ktorí sú viac rozhľadení v téme umenia.

„Zhromaždili sme všetky možné knihy, o ktorých sme vedeli, že na nich Fulla zanechal svoju pečať. Boli to ilustrácie, obálky alebo aj jeho typografia. Našťastie, o Fullovi máme dosť materiálov priamo z jeho pera. Bolo pre nás dôležité, aby kniha nestála na vode,“ vysvetľuje proces tvorby Peter Michalík.

(Zľava) Vydavateľ Peter Michalík, autor knihy Michal Hvorecký, riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu Zuzana Gažíková a ilustrátorka Simona Čechová (Foto: autorka )

Inšpiráciou bol umelec aj vlastné deti

„Ľudovít Fulla bol pre mňa inšpiráciou, pretože svojím životom a dielom rozpráva slovenský príbeh 20. storočia. Tým, kedy a ako žil, odráža v jeho vlastnom príbehu veľa faktorov toho, čím žili aj moji rodičia či starí rodičia. Dotýka sa aj mňa, pretože aj ja som ešte vyrastal s jeho rozprávkovými knihami,“ opisuje inšpiráciu pri písaní knihy jej autor Michal Hvorecký.

Spisovateľa upútal ružomberský rodák aj vďaka veľkej snahe zmeniť svet, ktorá bola generačnou výzvou moderny. „Počas svojho života vyskúšal všetky štýly od surrealizmu a modernizmu už po ikony a socialistický realizmus. Ponoriť sa do Fullu znamená ponoriť sa do krásy, a to je pre každého tvorivého človeka veľká radosť a výzva,“ zdôrazňuje dôležitosť umelcovho diela spisovateľ.

Michal Hvorecký je autorom niekoľkých próz. Pri druhej detskej knižke mu pomáhali aj jeho deti. Čítal im úryvky a pozoroval ich reakcie. „Vnímal som ako reagujú, či sa smejú alebo nudia. Na písaní pre deti sa mi páči, že je to kolektívna tvorba. Keď píšem prózu, tak nad ňou sedím celý čas sám,“ porovnáva proces vzniku kníh pre deti a dospelých autor viacerých publikácií.

Michal Hvorecký v košeli, ktorú ušila Ružomberčanka Lenka Sršňová zo série Fullove. (Foto: autorka)

Digitálna ilustrácia

Cesta do krajiny rozprávok začína v Galérií Ľudovíta Fullu. V knižke Maliar a chlapec, inšpirovanej životom a dielom Ľudovíta Fullu, sa svety dieťaťa a umelca spojili a vytvorili dobrodružný príbeh plný fantázie.

Na výbere vhodných ilustrácií sa podieľali všetci tvorcovia. „Obrazy sme rozdelili podľa období Fullovej tvorby. Z tých, ktoré sa nám páčili čerpal Michal námety na príbeh. Ja som potom kreslila podľa príbehu,“ opisuje výber obrazov Simona Čechová.

Knihu tvoria digitálne ilustrácie, ktoré predstavujú balans medzi tvorbou Ľudovíta Fullu a odlišným výrazom ilustrátorky. Je to spôsobené preto, aby sa ten, kto otvorí knihu zamyslel, či skutočne vidí Fullove dielo.

„Fulla je nám blízky práve cez ilustrácie pre najmenších. Táto kniha by mohla byť misiou pre dnešné deti, aby prešli tým istým procesom, ktorým sme prechádzali my cez Dobšinského rozprávky,“ hovorí o knižke riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu Zuzana Gažíková.

Detská knižka Maliar a chlapec je inšpirovaná životom a dielom Ľudovíta Fullu. (Foto: autorka)

Výstava ilustrácií Simony Čechovej z novej obrázkovej knižky Maliar a chlapec potrvá v Galérií Ľudovíta Fullu do 16. februára.

Titulná fotografia: Ilustrátorka knihy Simona Čechová pri podpise knihy.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.